Spočiatku sa hovorilo, že kórejský Samsung predstaví svoje nové kúsky zo strednej triedy až začiatkom budúceho roka. Samsung Galaxy A8 a A8+ prišli svet už teraz a ukradli si mnohé vlastnosti jeho prémiovejších súrodencov z S-línie. 

Doterajšie chýry o pripravovaných smartfónoch strednej triedy od Samsungu už nie sú len obyčajnými špekuláciami. Spoločnosť sa rozhodla svojich zákazníkov potešiť ešte pred koncom roka 2017, a tak predstavila modely A8 a A8+ ešte o mesiac skôr. Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, no v skutočnosti majú tieto novinky nahradiť tohtoročný Samsung Galaxy A5 a A7. Od ich dizajnovej a hardvérovej výbavy však utekajú ďaleko, čím sa Samsungu podarilo zdvihnúť latku ešte o stupeň vyššie.

Prémiová výbava a kvalitné fotoaparáty

Oči každého záujemcu poteší veľký „Infinity Display“ s netradičným pomerom strán 18,5:9, ktorý si táto dvojica prepožičala od aktuálnych vlajkových lodí spoločnosti. Samsung Galaxy A8 do vienka dostal menší 5,6″ displej a jeho väčší súrodenec je vybavený panelom s uhlopriečkou rovných 6″. Obe novinky disponujú FullHD+ rozlíšením, no to úplne stačí na to, aby sa nováčikovia dokázali adaptovať pre virtuálnu realitu.

Ako sa už od Samsungu dalo očakávať, nájdeme v jeho nových modeloch aj skvelé fotoaparáty. Nad veľkými obrazovkami sa v oboch prípadoch usadil duálny selfie fotoaparát s rozlíšením 16 MPx a 8 MPx s clonou f/1.9. Ten dokáže vytvoriť umelecké fotografie vďaka rozmazaniu pozadia za objektom. Hlavný fotoaparát na zadnej stene pokrytej sklom si musí vystačiť s jediným snímačom o rozlíšení 16 MPx. S nízkou clonou f/1.7 však dokáže vytvárať perfektné zábery aj v zhoršených svetelných podmienkach. Pri natáčaní videí ale niekomu môže chýbať optická stabilizácia, ktorú Samsung odsunul bokom a miesto nej využil jej digitálny ekvivalent.

Nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S9 opäť posunie hranice mobilného fotografovania! Dostane najvyššiu svetelnosť doteraz a ďalšiu jedinečnú vlastnosť

Výkon týmto novinkám dodá 8-jadrový procesor v zostave s dvoma jadrami o frekvencii 2,2 GHz a zvyšná šestica je taktovaná na 1,6 GHz. Menší zo súrodencov bude dostupný vo verzii so 4 GB operačnej pamäte RAM, pričom interné úložisko dosiahne kapacitu 32/64 GB. U väčšej A8-čky pre rok 2018 bude RAM-ka dostupná vo veľkostiach 4/6 GB, no varianty vnútornej pamäte ostanú zachované. Je však pravdepodobné, že Galaxy A8+ so 6 GB RAM sa stane exkluzívnym kúskom iba pre ázijské trhy.

Stoja skutočne za tú cenu?

O napájanie menšieho Samsungu Galaxy A8 sa postará 3000 mAh batéria, pričom jeho väčší súrodenec dostal ešte o 500 mAh energie viac. Samozrejme nechýba už ani technológia rýchleho nabíjania, ktorá cez USB-C port dobije akumulátor za pár desiatok minút. Malým bonusom oboch kúskov je odolnosť voči vode a prachu, ktorú zaručuje certifikácia IP68. Milovníci bezkontaktných platieb zasa môžu využiť Samsung Pay.

Obe novinky prichádzajú s predinštalovaným operačným systémom Android 7.1 Nougat. Aby Samsung neprehliadol túžby zákazníkov, prinesie nové modely Galaxy A8 a A8+ na trh už v januári budúceho roka. Ich cena sa bude pohybovať na úrovni 499 € za menší z dvojice a za väčší kúsok si záujemca zaplatí až 599 €. Na výber pritom budú 4 farebné varianty, a to čierna, zlatá, modrá a sivá orchidea. O tom, či sú tieto cenovky pre strednú triedu smartfónov adekvátne, rozhodne až záujem zákazníkov, ktorí si však v podobnej cenovej relácií môžu kúpiť aj napríklad nadupané OnePlus 5T.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom