Vianočné sviatky sa tradične spájajú aj s vysielaním obľúbených programov a filmov, ktoré sa stali už akousi slovenskou klasikou. Ani tento rok na obrazovkách televízií nechýbali známe domáce, či zahraničné tituly. Vysokú sledovanosť zaznamenal vo vysielaní TV Joj aj Sám doma. Film tento rok oslávil na slovenských obrazovkách 30. výročie a získal aj najvyšší rekord za poslednú dekádu, informuje Mediaboom.

Rodinný film Sám doma je na Slovensku neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, kedy nechýba na televíznych obrazovkách. Titul spolu s druhým pokračovaním Sám doma 2 kúpila ešte v roku 2006 TV Joj, ktorá ho do roku 2009 vysielala s pôvodným slovenským dabingom od Markízy, za ktorý musela platiť.

Sám doma zmenil slovenský dabing hneď niekoľkokrát

Neskôr si však spravila vlastný dabing, ktorý sa ale u diváckeho publika neujal, s lepším dabingom prišla až druhá verzia o rok neskôr. Ešte predtým však Sám doma vysielala v roku 2005 STV a hoci Markíza prišla o práva na vysielanie už skôr, televízie jej museli platiť za samotný slovenský dabing, informuje ďalej Mediaboom.

Mnohí diváci si však na pôvodný dabing spred vyše 15 rokov nemusia pamätať a poslednú dekádu sa tak stretávajú s novou verziou v podaní TV Joj, ktorá aj tieto sviatky odvysielala kultovú sériu Sám doma, v ktorej si zahral známy Macaulay Culkin v úlohe malého Kevina McCallistera. Druhý diel Sám doma 2: Stratený v New Yorku mohli diváci sledovať na Štedrý večer.

Film oslávil výročie a prekonal aj vlastný rekord

Ikonický rodinný film pritom tento rok oslávil svoje 30. výročie od prvého uvedenia na slovenské obrazovky a zároveň dosiahol najvyššiu sledovanosť s ratingom za posledné desaťročie. Počas týchto Vianoc dosiahol Sám doma rating až 13,3 % a podiel na televíznych obrazovkách sa vyšvihol na rekordných 32,5 %.

Ešte pred rokom však mal titul rating 9,5 % a v roku 2018 to bolo 11,9 %. Výrazný skok v ratingu zaznamenal Sám doma ešte v roku 2017, kedy dosiahol takmer rovnaký rating ako tento rok, konkrétne 13,2 % a podiel 30,2 %. Celkovo si počas týchto sviatkov túto snímku pozrelo až 533 000 divákov, čím bol prekonaný aj predošlý rekord spred 3 rokov, kedy ju videlo 532 000 ľudí.

Posledný Sám doma prišiel pred 8 rokmi

Séria filmov Sám doma pokračovala po prvej časti už spomínaným titulom Sám doma 2: Stratený v New Yorku a neskôr ho s novým hereckým obsadením doplnil Sám doma 3. V roku 2002 sa potom dostalo aj na štvrté pokračovanie vo filme Sám doma 4 a pred 8 rokmi uzatvoril filmovú ságu piaty diel Sám doma 5: Vianočná lúpež.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom