Trh kryptomien zažil od konca roka 2020 do jari 2021 obrovský rast, ktorý sme „nestratili“ ani po veľkom prepade a stagnácii, ktorej sme boli svedkami v prvých letných mesiacoch.

Nie je preto prekvapením, že kryptomenám prepadli vo veľkom aj Slováci, ktorým sa od konca roka 2020 podarilo dosiahnuť hodnotné zisky, ale aj veľké straty u tých, ktorí v kryptomenách „na vrchole“ videli iba rýchly zisk a nechali sa zlákať davom.

Regulácií podliehajú všetci, kvôli vysokým sadzbám je však bežné príjmy skrývať

Bez ohľadu na to však všetci, ktorí u nás s kryptomenami obchodujú, podliehajú regulácii, ktorá je na Slovensku nastavená pomerne nešťastne. O pomerne komplikovanom systéme zdaňovania sme ťa v rozsiahlom článku informovali ešte v marci, pričom napriek rôznym iniciatívam zatiaľ ku žiadnym zmenám nedošlo.

Zdaňovanie kryptomien na Slovensku je totiž v súčasnosti stále regulované podľa metodického usmernenia MF SR č.MF/10386/2018-721 k postupu zdaňovania virtuálnych mien, ktoré vstúpilo do platnosti ešte 1.10.2018.

Dosiahnuté príjmy z obchodovania s kryptomenami, teda zdaniteľné základy, je možné znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky na ich dosiahnutie, ktoré predstavujú tvoje nákupné ceny a spolu s nimi aj prípadné straty z predaja iných digitálnych mien či napríklad náklady na energiu pri ich ťažbe.

NEPREHLIADNI
Zbohom ťažiari, prídete o prácu. Ethereum čaká najväčšia zmena v histórii

Po odpočítaní týchto výdavkov a nákladov, ktoré „našťastie“ zaručujú, že pri strate žiadne dane odvádzať nemusíš, sa sadzba konečnej dane spolu s odvodmi pohybuje na úrovni minimálne 33 % a maximálne 39 %, čo rozhodne nie je málo.

Sadzby v okolitých krajinách sú o polovicu nižšie, Slováci založili už aj petíciu

Pre porovnanie, v susedných krajinách ako Česká republika či Poľsko sa tieto sadzby pohybujú na úrovni 15 %, respektíve 17 %, zatiaľ čo napríklad v Maďarsku sa táto daň znižuje z vysokých 30,5 % na 15 % práve kvôli vôli dosiahnuť transparetný trh, na ktorom sa príjmy z kryptomien nebudú kvôli vysokej dani skrývať tak, ako je tomu bezpochyby aj u nás.

Aj kvôli tomu vznikla na Slovensku pred pár dňami aj petícia za zrušenie alebo zníženie tejto dane, ktorú od 17. augusta podpísalo zatiaľ 65 ľudí. Jej žiadatelia vyzývajú k zníženiu aj práve kvôli omnoho nižšej sadzbe v okolitých štátoch, ktoré na Slovensko príliš dobré svetlo neháždu.

Prečítaj si tiež
ROZHOVOR: Tradičný systém sa zrúti. Toto je finálny produkt kryptomien, nahradia naše financie

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (úprava redakcie)

Pripomeňme však, že informácia o možných zmenách v tejto legislatíve, ktorú by malo mať pod palcom Ministerstvo financií (MF SR) sa hovorí aj priamo v programe Vlády SR, zatiaľ čo konkrétne opatrenia na zníženie tejto dane sa nachádzajú aj v balíčku Kilečko 2 od Ministerstva hospodárstva (MH SR).

Redakcia FonTech.sk tak v súvislosti s týmito skutočnosťami už začiatkom júna kontaktovala obe ministerstvá. Zatiaľ čo MH SR prípravu zmien potvrdilo, MF SR vo vyjadrení uviedlo, že žiadne zmeny v princípoch zdaňovania kryptomien na Slovensku nepredpokladá a sadzba ostane na vysokých 33 %, respektíve 39 %.

Je tak otázne, či a v akom časovom horizonte môžeme očakávať rekonštrukciu, ktorú tento zdaňovací systém nutne potrebuje. O zmenu sa dožadujú nie len firmy a inštitúcie, ale po novom už aj menší investori prostredníctvom petície, pre ktorých je daň 33 % extrémne vysoká.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú