Ani sme sa nestihli spamätať z boomu okolo kryptomien a už sa na nás valí ďalší spôsob, ako netradične investovať v technologickom odvetví. Aktuálne sú v kurze nezameniteľné tokeny (NFT), pričom sa jeden podarilo predať už aj známemu žurnalistickému plátku a humanoidnému robotovi.

O predaji NFT amerických novín, The New York Times, informuje The Verge. NYT predalo svoj úplne prvý článok vo svojej 170-ročnej histórii ako NFT skrz aukciu, kde sa cena vyšplhala až na 560 000 dolárov, čo je v prepočte zhruba 475 500 eur.

Ako väčšina NFT transakcií, aj článok NYT sa predal výmenou za jednu z kryptomien, konkrétne ethereum. Aukcia prevádzkovaná portálom Foundation sa dočkala vyše 30 kôl, kedy finálnu ponuku zadal zberateľ známy pod prezývkou @3fmusic. Ten za digitálny nezameniteľný obrázok ponúkol najvyššiu ponuku zo všetkých, 350 jednotiek etherea.

Nenechaj si ujsť
Alza zahájila boj. Zaviedla drastické obmedzenie predaja grafických kariet

Aukčný proces úplne prvého článku NYT spustil na Twitteri známy novinár týchto amerických novín. Kupujúci okrem PNG súboru s naskenovanou stránkou pôvodného článku dostane údajne aj gratulačnú audio nahrávku od moderátora spravodajského podcastu The Daily.

V neposlednom rade bude výherca aukcie spomenutý aj v najbližšom článku prestížneho média. Veľké spoločnosti zisk z predaja väčšinou posielajú na charitatívne účely. Ani NYT nie je výnimkou a čiastku alokuje do svojej charity Neediest Cases Fund s vyše storočnou tradíciou.

Čo je to NFT?

Non-fungible token alebo v preklade nezameniteľný token je súbor údajov zohľadnený v blockchaine, ktorý môže byť reprezentovaný akýmkoľvek digitálnym druhom súboru – kresba, GIF, skladba, článok, alebo predmet vo videohre.

NFT aktuálne okolo sebe spôsobujú veľký rozruch, keďže vzhľadom na jedinečnosť vlastníctva majú tieto digitálne súbory tendenciu narastať na cene. Jedným z najviac bizarných príkladov je napríklad jediný červený pixel, predávaný za 900 000 dolárov, na ktorý upozorňuje známy YouTuber, Marques Brownlee na Twitteri.

NFT predal aj humanoidný robot

O ďalšej astronomickej transakcii vo výške 688 888 dolárov, v prepočte zhruba 584 571 eur, informuje portál Reuters. Toľkoto zaplatil zatiaľ neznámy kupujúci za 12-sekundovú MP4 nahrávku humanoidného robota Sophia.

Na videu robot imituje obraz slávneho talianskeho digitálneho umelca, Andrea Bonaceta. Sophia pri svojej práci napodobnila diela umelca, využívala teoretické dáta umeleckých dejín a zohľadnila všetky svoje pokusy o maľovanie z minulosti. Súčasťou predaja NFT, čiže videa, je aj fyzický autoportrét Sofie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom