Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Uznávaný teoretický fyzik Avi Loeb, najdlhšie slúžiaci predseda Oddelenia pre astronómiu Harvardskej univerzity, prichádza s vyjadrením, že v prípade styku s vyspelými civilizáciami sú pre nás nutné diplomatické dohody. Špecificky poukazoval na možnosť zničenia vesmíru pomocou špeciálneho urýchľovaču častíc, informuje Futurism.

Dohoda o jadrových zbraniach – vo väčšej mierke a so smrteľnejšími zbraňami

Avi Loeb vo svojom článku pre Scientific American popisuje vyspelú mimozemskú civilizáciu, ktorá dokáže zrážať elektróny na úrovni Planckovej energie. To je výzva pre akýkoľvek časticový urýchľovač, keďže sa jedná o hmotnosť až 1019-násobne vyššiu, než je hmotnosť protónu v pokoji.

S našimi technológiami by sme potrebovali lineárny časticový urýchľovač s dĺžkou až 10 000 svetelných rokov, čo je pre nás absolútne šialený rozmer. Náš najväčší časticový urýchľovač, LHC (Large Hadron Collider) neďaleko Ženevy, má dĺžku „len“ 27 km. Ide o cirkulárny urýchľovač postavený organizáciou CERN, ktorá prináša svetu kľúčové objavy z oblasti časticovej fyziky.

CERN

Avi Loeb ďalej spomína nový typ laserovo-plazmových urýchľovačov, vďaka ktorým je možné ich potrebnú dĺžku zredukovať 10 000-násobne. Teda približne na veľkosť Oortovho mraku komét – sférickej oblasti, ktorá obkolesuje našu slnečnú sústavu.

Zničenie kozmu pomocou kvantovej fyziky, nič by sme si nevšimli

S tak výkonným urýchľovačom častíc vo svojich rukách sa stáva vyspelá civilizácia potenciálne nebezpečnou. Ako píše Avi Loeb, kolízia častíc pri Planckovej energii dokáže spustiť lokálne tunelovanie vákua pri nižšom energetickom štádiu, než v jeho okolí.

Kvantový prechod medzi týmito dvomi štádiami môže potrebovať vysokú energiu na prekonanie bariéry, ktorá ich oddeľuje a vytvoriť dostatočne veľkú bublinu. Energia získaná nárastom jej objemu prevýši energiu v povrchovom napätí a nastane spotrebovanie „paliva“ temnej energie, ktorá sa v tejto bubline nachádza.

CERN

Ak nastane spustenie rozkladu vákua v dostatočne veľkej bubline, dôjde k jej rozpínaniu rýchlosťou svetla, pričom začne premieňať energetickú hustotu vákua na teplo. Keďže sa dokáže takáto sféra rozširovať rýchlosťou svetla, o jej príchode by sme nedostali žiadne varovanie.

Známy teoretický astrofyzik navrhuje dohodu medzi civilizáciami – podobnú, ako dohoda CTBT (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty) o zákaze jadrových testov. Bez takejto dohody môžme totiž len dúfať, že sa zachovajú všetky civilizácie zodpovedne.

Kvôli zrýchľujúcej sa expanzii vesmíru však platí tento problém len pre našu galaxiu a galaxiu Andromeda. Ostatné galaxie sa od nás budú nakoniec vzďaľovať tak rýchlo, že k nám takýto rozpad vákua nedorazí ani rýchlosťou svetla.

Nuclear Vault/YouTube

Na Zemi máme vážnejšie vesmírne hrozby, než sú vyspelé civilizácie

Okrem nebezpečných klimatických zmien, ktoré už takmer nedokážeme zvrátiť či neustálej hrozby sebazničenia, nás predsa len ohrozujú aj nebezpečenstvá kozmu. Azda najväčším z nich sú asteroidy.

NASA usporiadala simuláciu, ktorej sa zúčastnili rôzne inštitúcie a vesmírne agentúry z celého sveta. Jej výsledky však nepotešili – na zastavenie asteroidu potrebujeme 5 až 10 rokov, pretože naša planetárna obrana je takmer nulová.

ISAS-JAXA

Ani asteroidy však nie sú pre ľudstvo len nebezpečnými skalami, ktoré nás ohrozujú. Vedcom ponúkajú množstvo dôležitých informácií o počiatkoch nášho hviezdneho systému.

Vo vzorkách jedného z nich nedávno po prvý raz objavili organické materiály a vodu, vďaka čomu sa vedci dozvedeli oveľa viac o vzniku celej skupiny týchto blúdiacich skál. V budúcnosti môžu navyše poslúžiť ako zdroje kľúčových surovín, keďže niektoré asteroidy sú bohaté napríklad na platinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú