Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mohol byť biblický príbeh o Sodome a Gomore, mestách zničených „sírou a ohňom“, inšpirovaný skutočnou udalosťou, ktorá sa odohrala v dobe bronzovej pred 3600 rokmi? Veľmi zaujímavú odpoveď na túto otázku ponúka štúdia publikovaná v žurnále Scientific Reports. Na tému upozornil portál SciTechDaily.

Apokalypsa biblických rozmerov

Na dnešnom území archeologického náleziska v Jordánsku známeho ako Tall el-Hammam, kedysi ležalo starodávne mesto, koré pravdepodobne zničil obrovský kus vesmírnej horniny.

MIT

Tall-el Hammam sa nachádza smerom na severovýchod od Mŕtveho mora v južnom údolí Jordánu. Kedysi šlo o najväčšie a nepretržite osídlené mesto doby bronzovej na juhu Levanty, ktoré bolo až 10-krát väčšie ako Jeruzalem. Dnes ide o veľmi obľúbenú lokalitu archeológov, ktorá ponúka množstvo dôkazov o dávnom živote ľudí v tejto oblasti.

Ako však naznačuje nový výskum, pred 3600 rokmi zrejme nad týmto mestom explodoval obrovský kus vesmírnej horniny, ktorý sa k Zemi rútil rýchlosťou až 61 000 km/h. Ľadová skala explodovala 4 km nad zemských povrchom, vytvorila obrovskú ohnivú guľu a zmietla všetko, čo jej stálo v ceste, píše portál Space.

Explózia z tejto udalosti okamžite oslepila všetkých obyvateľov a zohriala vzduch na závratných 2000 °C. Vplyvom tejto extrémnej teploty vzbĺklo všetko drevo, oblečenie, zbrane, ale i keramika a tehly, ktoré sa začali okamžite roztápať. Celé mesto sa doslova otriasalo v základoch po výbuchu, ktorý svojou energiou až 1000-násobne prekonal atómovú bombu zhodenú na mesto Hirošima.

V priebehu niekoľkých sekúnd už mestom otriasla mohutná rázová vlna, ktorá sa šírila rýchlosťou až 1200 km/h. Jej tlak zbúral všetky budovy, odtrhol značnú časť 4-poschodového paláca a zabil všetkých 8000 obyvateľov mesta. O minútu neskôr už rázová vlna dorazila do 22 kilometrov vzdialeného biblického mesta Jericho, ktoré taktiež zrovnala so zemou.

Dôkazy hovoria jasne

K uvedeným zisteniam sa dopátral medzinárodným tím vedcov z USA, Kanady a susednej Českej republiky po viac ako 15 rokoch usilovného snaženia a štúdie množstva vykopávok.

Na archeologickom nálezisku boli totiž objavené kúsky keramiky roztavenej na sklo a čiastočne roztavený stavebný materiál. Uvedené naznačuje, že oblasť bola poznačená obrovskými teplotami.

[twenty20 img1=“298496″ img2=“298495″ offset=“0.5″ before=“Ted E. Bunch, et al.2021/Scientific Reports“ after=“Ted E. Bunch, et al.2021/Scientific Reports“]

Najpresvedčivejší dôkaz však poskytol objav tzv. „šokového kremeňa“ (shocked quartz), čo sú drobné zrniečka piesku, ktoré sa tvoria pri tlaku 5 GPa. Okrem toho sa na mieste objavili drobné „diamondoidy“. Tieto čiastočky menšie ako vírus chrípky vznikli tak, že drevo a rastliny v tejto oblasti boli vystavené obrovskému tlaku a teplote, vďaka čomu sa premenili na materiál podobný diamantom.

Ďalej sa na povrchu keramiky objavil škvrny obsahujúce roztavené kovové zrná, vrátane irídia, platiny a kremičitanu zirkónia, ktoré sa topia pri vysokých teplotách (od 1500 do 2500 °C). Dôkazy hovoria jasne, mesto si v minulosti prešlo peklom a bolo zničené výbuchom vesmírnej horniny, ktorá v meste nenechala „kameň na kameni“.

Mimochodom, podobné dôkazy boli objavené aj v krátery Chicxulub, či vo východnej časti Sibíri pri rieke Podkamennaja Tunguska, kde sa odohrala známa Tunguská udalosť. Tá aj bez dopadu vesmírneho telesa spustošila 1250 kilometrova zničila viac než 80 miliónov stromov.

Výbuch vesmírnej horniny by taktiež mohol objasniť veľmi vysokú koncentráciu soli v tejto oblasti.

Na záver treba už len podotknúť, že Tall-el Hammam je stredobodom prebiehajúcej diskusie o tom, či sa jedná o biblické mesto Sodoma, ktoré Boh zničil za hriechy obyvateľov.

Je možné, že popis tejto hrôzostrašnej udalosti sa tradoval po celé generácie až napokon skončil ako príbeh biblickej Sodomy?  Isté podobnosti tu rozhodné sú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú