Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ruský vesmírny program naráža na vážne problémy už dlhšiu dobu a len nedávno vyplávali na povrch nové informácie o zákone, ktorý v Rusku zakazuje informovať o veľkom množstve záležitostí, ktoré sa týkajú ich kozmických aktivít.

Ako však informuje Ars Technica, po mnohých tichších indivíduách sa však tentoraz postavil na stranu kritiky pomerne rozsiahly článok, ktorý bol uverejnený v jednom s najznámejších ruských portálov Moskovský Komsomolec, ktorého história siaha ešte novinovou formou do roku 1919.

Jedna katastrofa za druhou

Článok sa odvoláva na hneď niekoľko nenaplnených sľubov Roskosmu, často v podobe modernej techniky, ale aj vážnych chýb, ktoré v posledných rokoch robí a vyzerá to, že sa z nich nemieni poučiť. Konkrétne autor článku spomína napríklad let kozmickej lode Progress MS-16, ku ktorému došlo vo februári tohto roku.

Dmitrij Rogozin počas štartu rakety Sojuz so satelitmi internetovej konštelácie OneWeb. Zdroj: Roskosmos

Táto nákladná kozmická loď však nedokázala automaticky dokovať a bolo nutné tak spraviť automaticky, pričom za to mohol poškodený navigačný systém Kurs-NA. K tomuto poškodeniu došlo počas štartu počas delaminácie aerodynamického krytu, píše MK.ru.

A ako sa napokon ukázalo, mohol za to epoxid, ktorý nespĺňal potrebné požiadavky vlastností a nik to neskontroloval. O tejto chybe navyše Roskosmos vedel už kvôli podobnému poškodeniu niekoľkých predošlých misií, nijak to však neriešil a ďalších 15 aerodynamických krytov s tou istou poruchou teraz sedí na sklade a čakajú na rozsudok – tie však už, snáď, nezlietnu.

Hnije zvnútra a opúšťa orbitu

Článok kritikou rozhodne nešetrí a zhoduje sa tak s názormi, ktoré nedávno zdieľal prostredníctvom portálu Alpha Centauri jeho riaditeľ. MK.ru ďalej pripomína, že od roku 2019 bolo otvorených vyše 60 vyšetrovaní kriminálnej činnosti voči spoločnostiam a kontraktom spojeným s Roskosmom.

Roscosmos

Čistý a úplne bez viny zrejme nie je ani samotný riaditeľ Roskosmu, Dmitrij Rogozin, ktorý je podozrivý z rozkrádania verejných zdrojov a má podozrivo neprimeraný plat – niekoľkonásobne vyšší, než hlavný administrátor NASA, pričom radový inžinier Roskosmu zarobí niekoľkonásobne menej, ako jeho americký náprotivok. Kde sa stala chyba?

Ruský článok si ďalej berie na mušku aj sľuby, ktoré ich vesmírny program neustále šíri. Jedným z nich je aj sen o pristátí na Mesiaci, kvôli ktorému Rusko vyvíja kozmickú loď Orjol. Tú ohlásili ešte v roku 2009 a dokázala by konkurovať kozmickej lodi Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ktorú firma ohlásila v tom istom roku a lieta už niekoľko rokov.

Bez štipky optimizmu

Autor článku opisuje Roskosmos ako agentúru bez štipku nádeje, ktorá utráca čoraz viac peňazí, avšak žiadne z nich nejdú do jej budúcnosti a ani len do udržania prítomnosti. Po mnohých kauzách, ako vychýlenie ISS a jej ohrozenie vesmírnym odpadom, to na ruský vesmírny program skutočne nevrhá dobrý obraz.

Roscosmos

Tak či onak však nikdy nie je všetko stratené a Roskosmos, spolu s dcérskymi spoločnosťami, je plný šikovných a ambicióznych ľudí, technikov, inžinierov a vedcov, ktorí si želajú progres. Či im však bude čosi také umožnené ostáva otázne a v rukách vedenia, ktoré, zdá sa, situáciu ignoruje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú