Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Satelit NASA s názvom TIMED má za sebou tesné minutie sa so starou ruskou družicou, ktorá viac nefunguje. Ako upozorňuje SPACE, tento mŕtvy špionážny satelit s označením Cosmos 2221 minul americkú družicu s medzerou len 20 metrov, čo je na orbitálne pomery extrémne malá vzdialenosť.

Bez šance na prežitie

Pri funkčných moderných satelitoch existuje vo väčšine prípadov možnosť manévrovania, vďaka čomu sa dokážu potenciálnej hrozbe v takejto podobe vyhnúť. To ale nie je prípad ani jedného zo spomínaných satelitov, keďže špionážna družica Cosmos 2221 už dávno nefunguje a zariadenie TIMED je na obežnej dráhe už od roku 2001, pričom má na starosti monitorovanie vplyvu Slnka a ľudstva na termosféru, mezosféru a ionosféru.

Monitorovacie systémy zodpovedné za sledovanie satelitov a vesmírneho odpadu predpovedajú, že sa k sebe tieto dva objekty opäť priblížia, avšak spomínaný incident predstavuje ich najbližšie predpovedané stretnutie. 20 metrov je pritom extrémne malá medzera, ak sa bavíme o objektoch lietajúcich rýchlosťou vyše 20 000 km/h vo výške 608 km.

Strata satelitu z roku 2001 by síce vážne problémy nepredstavovala, katastrofálne však môže byť vytvorenie obrovského množstva nových úlomkov, ku ktorému by pri kolízii došlo. Vesmírneho odpadu je na nízkych obežných dráhach Zeme už dnes požehnane a obzvlášť nepríjemným incidentom bolo zostrelenie vlastného satelitu Ruskom, ktorého množstvo trosiek ohrozilo dokonca aj Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) s astronautmi na palube.

Rusko na vine nie je

Rusko v tomto incidente na vine nie je, keďže viac spomínaný špionážny satelit nefunguje a nie je ovládateľný. Podobné nefunkčné satelity majú na orbite aj iné krajiny a i keď sa od moderných satelitov požaduje bezpečné opustenie orbity, čokoľvek môže zlyhať a žiadne bezpečnostné opatrenia nie sú stopercentné.

Narastajúci problém

Satelit a vesmírne stanice sú ohrozované vesmírnym odpadom čoraz častejšie. Problém momentálne narastá aj kvôli veľkým internetovým konšteláciám, ktoré pozostávajú z tisícok jednotlivých družíc rozosiatych po rôznych obežných dráhach. Niektorí experti sa pritom obávajú reťazovej reakcie v prípade, že dôjde k zrážke takéhoto satelitu s iným objektom.

Tento takzvaný Kesslerov syndróm má podľa niektorých potenciál kompletne zamedziť prístup ľudstva do vesmíru na niekoľko desaťročí, kým úlomky vďaka orbitálnej degradácii postupne klesnú a nakoniec zhoria v atmosfére.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú