Jeden z najvplyvnejších mužov sveta, Vladimir Putin, je údajne zdesený z upravovania ľudských génov. Obáva sa, že upravovanie génov by v budúcnosti mohlo viesť k vytvoreniu zbraní hromadného ničenia so schopnosťou zničiť celú ľudskú populáciu. O téme informoval portál Futurism.

Genetické upravovanie povedie k vyhubeniu ľudstva

Napriek tomu, že vedci zasvätení v rôznych ruských programoch pre genetické výskumy tvrdia, že celá táto myšlienka „genetických zbraní“ je pritiahnutá za vlasy, Vladimir Putin má evidentne iný názor.

Keďže v popredí záujmu ruského prezidenta sú vojenské a bezpečnostné opatrenia, Rusko po dlhých rokoch investovalo niekoľko miliárd dolárov do genetického výskumného programu, a to i napriek tomu, že doposiaľ sa tejto oblasti úplne vyhýbalo, aspoň to tvrdí ruská investigatívna spravodajská agentúra Meduza.

Pixabay

Podľa dostupných informácií tieto obavy u Putina začali eskalovať v roku 2018, kedy v jednom zo svojich prejavov uviedol, že by mali byť vypracované „spoločné pravidlá v tejto mimoriadne citlivej oblasti“.

Financovanie výskumu v oblasti genetiky

Hoci ruský prezident nemá evidentne nič proti vakcínam (je údajne aj zaočkovaný), rozhodne iný názor má na genetické zbrane a konflikty. Len pred dvoma rokmi totiž schválil financovanie výskumu v oblasti genetiky vo výške 1,7 miliárd dolárov a čoskoro plánuje tieto dotácie zvýšiť až na dvojnásobok, naznačujú zistenia agentúry Meduza.

NEPREHLIADNI
Putin dosiahol svoje. Nové iPhony budú v Rusku ponúkať vládne aplikácie

Ďalej spravodajská agentúra Meduza uvádza, že Putinov strach z vojenského konfliktu, kde by boli využité zbrane upravujúce gény, vzrástol natoľko, že súhlasil s financovaním výskumu genetiky najmä preto, lebo vedci vo svojom návrhu použili slovo „bezpečnosť“.

Zobraziť celú galériu (1)
The Science Channel/YouTube

Tí istí vedci údajne neskôr v súkromí žartovali, že si ruský prezident pod týmto pojmom pravdepodobne predstavoval „bezpečnosť pred genetickými zbraňami“, hoci tieto „bezpečnostné“ aplikácie boli zamerané na ochranu pred SARS a Ebolou (ku všetkému došlo ešte pred vypuknutím pandémie COVID-19).

Aj keď sa teda Putin obáva vývoja genetických zbraní, ich vývoj je stále s vysokou pravdepodobnosťou pri terajších technológiách nemožný alebo minimálne nesmierne komplikovaný. Z jeho strachu však v Rusku vznikol ambiciózny program, ktorý môže predstavovať budúcnosť smerovania genetického výskumu a bude zaujímavé sledovať, kam pokročí. Dúfajme, že v Rusku ešte nepočuli o ľudsko-opičej chimére.

Obavy z úpravy génov mal aj Kotleba. Šíril vlastný sci-fi scenár

Zdá sa teda, že obavy u ruského prezidenta zo zmeny génov začali skôr ako u Mariána Kotlebu, ktorý v decembri začal šíriť svoj vlastný sci-fi scenár o tom, ako vakcína proti COVID-19 zmení štruktúru buniek. Ten si v tom čase zrejme po svojom zobral vyjadrenia odborníkov zo SAV a do svojho statusu na Facebooku vytrhol úryvok z citácie, ktorá hrala do karát jeho hrôzostrašnému futuristickému scenáru.

NEPREHLIADNI
Hrozí im ťažký priebeh Covid-19. Našli novú rizikovú vlastnosť, ktorá môže ohroziť vybranú skupinu ľudí

O rozruch na Facebooku sa postaral predseda ĽSNS Marián Kotleba aj v januári, kedy šíril „svoju pravdu“ o experimentoch na Slovákoch. Podľa jeho slov je očkovanie proti Covid-19 len „experiment“ a ľudia sú „pokusné vzorky“, pričom jeho informácie mali pochádzať od špičkového neurológa z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Ten mu vraj vysvetlil, že vakcína proti korone, ktorú dnes vláda ponúka občanom, bola povolená len na experimentálne použitie do júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom