Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V správe sú použité materiály SITA.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine sa čoraz viac píše o tzv. dronoch, teda bezpilotných lietajúcich strojoch, ktoré naplno operujú na oboch stranách konfliktu.

Ukrajina používa najmä turecké drony Bayraktar TB2, proti ktorým ruské tanky prakticky nemajú odpoveď. Hrdinsky sa brániacej armáde nášho suseda sa vďaka nim na diaľku darí likvidovať celé vojenské konvoje Rusov, čo nepochybne prispelo k faktu, že Kyjev ešte stojí a vlaje nad ním modro-žltá vlajka.

Baykar

S podporou ale prichádzajú aj americké drony, ktoré zo svojho trupu nespúšťajú presne mierené bomby, ale v praxi sú samé takouto raketou. Po vypustení si svoj ciel nájdu „kamikadze“ spôsobom, takže sa pri zásahu zničia. Drony Switchblade 300 od spoločnosti Aero Vironment však nie sú príliš drahé a vážia len 2,7 kg. So stratami sa teda počíta a hlavné je to, že môžu byť ovládané na diaľku až do vzdialenosti 10 km. Nikdy tak nie je ohrozený skutočný ľudský život operátora, na rozdiel od klasickej stíhačky alebo bombardéra.

Ak teda v rámci vojny na Ukrajine hovoríme o „dronoch“, pod týmto termínom si musíš predstaviť špeciálne vojenské stroje. Rozhodne nejde o neškodný dron, aký za pár stoviek eur kúpiš v ktoromkoľvek e-shope s elektronikou a vďaka kamere slúži skôr na zábavku pri točení dovolenkových videí.

V hre sú však aj bežné stroje od DJI

Vojna na Ukrajine však nie je žiadny hypermoderný konflikt a obe strany používajú aj „bežné“ vybavenie. Výsmech spôsobili najmä ruské vojenské vysielačky, ktorých šifrovanie využíva bežnú 3G a 4G sieť. Keďže však Putinove vojská poškodili aj infraštruktúru mobilných operátorov, rozprávať sa musia cez verejne dostupné frekvencie, ktoré môžu ľahko odpočúvať ukrajinské tajné služby, ale aj úplní rádioamatéri.

Už spomínané ukrajinské drony taktiež využívajú internet. Ako naozaj kľúčový sa tak pre Ukrajincov ukazuje systém Starlink od SpaceX a Elona Muska, ktorý ho používajú na komunikáciu medzi dronovými tímami a delostrelectvom – pokojne aj s videom.

NEPREHLIADNI:
Ukrajina nám ukazuje, ako vyzerá vojna budúcnosti. Tanky sú zbytočné, bojom vládnu drony

Posledné správy však naznačujú, že Rusko naozaj používa aj bežne dostupné drony, ktoré by sme skôr nazvali hračkami. Samozrejme, vďaka svojej nízkej hmotnosti, slabému výkonu a limitovanému doletu nedokážu niesť žiadne bomby. Ukrajina však tvrdí, že ruské ozbrojené sily s pomocou zariadení od spoločnosti DJI Technology (DJI) navádzajú svoje strely na ukrajinské ciele, napísal v utorok vicepremiér Mychajlo Fedorov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Pravdepodobne ich používajú na prieskum oblastí. Keďže sú malé a ťažko spozorovateľné dávalo by to zmysel. Zároveň by pre Rusov išlo o menšiu stratu.

Ukrajina preto vyzvala čínskeho výrobcu bezpilotných lietadiel, aby ruskej armáde zabránil používať ich na cielené raketové útoky, informovala SITA. Konkrétne apelovala, aby drony zakúpené a aktivované v Rusku, Sýrii alebo Libanone deaktivovala, čo by pochopiteľne zasiahlo aj bežných majiteľov týchto zariadení – Rusi sú však na obmedzenia v podobe sankcií západných firiem už zvyknutí.

Unsplash / Josue Soto

Spoločnosť DJI na svojom twitterovom konte odpovedala, že jednotlivé drony nedokáže deaktivovať, no môže zaviesť softvérové obmedzenia, ktoré zvyčajne bránia tomu, aby sa bezpilotné lietadlá nedostali do blízkosti letísk a iných citlivých lokalít. Takýto krok by sa podľa firmy týkal všetkých jej dronov na Ukrajine.

Spoločnosť DJI so sídlom v Šen-čene neďaleko Hongkongu patrí medzi najväčších výrobcov civilných dronov, ktoré používajú fotografi, podniky alebo nadšenci leteckej techniky. Firma je lídrom v oblasti technológií pre satelitné navádzanie bezpilotných lietadiel do presne definovaných lokalít.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú