V správe boli použité materiály TASR.

Ruské úrady v piatok pre štart ruskej lunárnej misie evakuujú obec v Chabarovskej oblasti na výhode krajiny, oznámil v pondelok miestny predstaviteľ. Pôjde o prvú ruskú misiu na Mesiac za takmer polstoročie, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Riziko dopadu trosiek

Obyvatelia obce Šachtinskij v Chabarovskej oblasti budú v piatok 11. augusta evakuovaní, pretože obec sa nachádza v oblasti, do ktorej by mohli dopadnúť trosky raketového urýchľovača po tom, čo sa oddelí od rakety.

„Do predpokladanej zóny dopadu spadá ústie riek Umaľta, Ussamach, Lepikan, Tastach a Saganar a oblasť na rieke Bureja, kde premávajú trajekty,“ uviedol šéf administratívy Verchnebureinského okresu Alexej Maslov.

Podobné kroky sú pri raketových letoch bežnou praxou, problémy s nimi však má naďalej napríklad Čína, kde došlo viackrát k dopadu trosiek z použitých rakiet na obývané oblasti. Niekoľkokrát dokonca trosky ohrozili celú planétu, keď neriadene padali z vesmíru.

Mala niesť európske zariadenie

Sonda Luna-25 mala pôvodne niesť vŕtacie zariadenie PROSPECT, ktoré však nakoniec poletí na misii CLPS pod záštitou NASA.

Poletí z ďalekého východu

Ruský pristávací modul Luna-25 vyštartuje z kozmodrómu Vostočnyj, ktorý leží asi 5 550 kilometrov východne od Moskvy, v piatok 11. augusta, uviedla ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Pristávací modul Luna-25 bude do vesmíru vynesený na nosnej rakete Sojuz-2 a pôjde o prvý (pristávací modul), ktorý pristane na južnom póle Mesiace, uviedol Roskosmos. Očakáva, že modul bude na Mesiaci v prevádzke približne rok.

Hlavným cieľom misie má byť vývoj technológií pre jemné pristávanie, prieskum vnútornej štruktúry Mesiaca a objavovanie tamojších zdrojov, vrátane vody.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú