Vesmírny odpad tvorený starými satelitmi, časťami rakiet alebo rôznymi úlomkami po ich vzájomných zrážkach predstavuje už dlhú dobu obrovský problém. Za posledných 63 rokov aktivity človeka vo vesmíre sa totiž okolo našej planéty nahromadili tony odpadu, ktoré predstavujú pomerne veľké riziko pre budúce misie.
Keďže v súčasnosti po orbitálnych dráhach Zeme krúži množstvo odpadu, uvažuje sa nad rôznymi možnosťami riešenia problému. Jednou z možností, ako sa o vesmírny odpad postarať, je, že SpaceX využije Starship ako vesmírnu „smetiarsku raketu“, ktorá by dokázala z orbity odstrániť nebezpečný vesmírny odpad a trosky.
Znepokojujúca vizualizácia vesmírneho odpadu
Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá vesmírnym odpadom, presnejšie jeho sledovaním, je LeoLabs založená v roku 2016. Tá vybudovala unikátnu sieť radarov umožňujúcu sledovať trosky rakiet a satelitov nachádzajúcich sa vo vesmíre, o téme informoval portál UniverseToday.
Okrem toho sa LeoLabs postarala o vytvorenie fascinujúcej a svojim spôsobom znepokojujúcej vizualizácie vesmírneho odpadu. Vizualizácia je dostupná na tejto stránke.

Firma bola pôvodne zameraná na úplne inú vec
Pôvodné plány však boli výrazne odlišné, čo potvrdil aj viceprezidnet spoločnosti Alan DeClerck, podľa ktorého sa chceli zaoberať výskumom ionosféry. Konkrétne prvé radary vybudované na Aljaške boli určené na pozorovanie častíc pochádzajúcich zo solárneho vetra a ich interakciu s magnetickým poľom Zeme – teda interakcie, ktorá môže významne poškodiť satelity, alebo niektoré elektronické zariadenia.
Počas svojho výskumu sa však tím vedcov často stretával s množstvom vesmírneho odpadu, ktorý celú ich prácu výrazne komplikoval. Neskôr však zistili, že vybudované radary umožňujú presné sledovanie trosiek satelitov a časti rakiet, čo im umožnilo presedlať z čisto vedeckej do viac komerčnej sféry.

Po uvedomení si svojho potenciálu, začala spoločnosť ihneď rozširovať svoju sieť radarov aj mimo Aljašky. Druhým sídlom sa stal Midland v Texase. Obe tieto siete využívajú UHF (Ultra High Frequency) radary, ktoré dokážu sledovať stovky kilometrov vzdialený objekt s veľkosťou len 10 centimetrov, pohybujúci sa rýchlosťou až 28 000 km/h. Okrem toho, radary umožňujú predikciu pohybu pozorovaných objektov a to až na niekoľko desiatok tisíc kilometrov dopredu.
Posledná radarová základňa, ktorá posunula sledovanie vesmírneho odpadu na novú úroveň sa nachádza na Novom Zélande a je známa ako „Kiwi Space Radar“. Zariadenie využíva radar v pásme S (ešte vyššia frekvencia ako UHF), čo mu umožňuje pozorovať objekty s veľkosťou len 2 centimetre.
V súčasnosti spoločnosť pracuje na výstavbe ďalších troch radarových zariadení, ktoré majú byť hotové do roku 2022 – všetky budú pracovať v pásme S. Pásmo S je časť mikrovlnného pásma zahŕňajúca frekvencie od 2 do 4 GHz.
Keďže sa vo vesmíre nachádza asi 170 miliónov kusov rôzneho odpadu, z čoho zhruba 670-tisíc je väčších ako jeden centimeter a môžu predstavovať riziko pre rôzne vesmírne zariadenia ale i budúce vesmírne misie, uvedená radarová sieť od spoločnosti LeoLabs by mohla byť revolučná pri predchádzaní rôznych kolízií, informoval web Tekdeeps.
Teraz čítajú

Filmový Superman sa dočká ďalšieho reštartu. Návrat Henryho Cavilla je vo hviezdach

ZAUJÍMAVÉ Nebaví ťa čakanie na Diablo 4? S týmito hrami na Blizzard okamžite zabudneš

Smeje sa Tesle, že nie je luxusnou značkou. Jej úhlavný konkurent mieri na burzu, no zatiaľ nevyrobil ani jediné auto

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Tragická nehoda? Len navonok. Podvodníci našli nový spôsob ako od Slovákov ukradnúť údaje k FB

Historické výsledky Telekomu. Vlani pokryl optikou rekordný počet domácností, vieme aj koľko percent krajiny pokrýva so 4G
Články, ktoré hýbu svetom

Prvé na svete: Pre elektromobily vyrobili prvýkrát špeciálne pneumatiky, zvyšujú dojazd a kúpiš ich už aj na Slovensku

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Obyvatelia slovenského mesta šírili na Facebooku klamstvá o bývalom primátorovi. Súd im udelil mastnú pokutu

McDonald’s začína predávať vegánske burge. Na Slovensku nás čaká obrovská novinka

Elektronický gigant z Číny chystá revolúciu, po mobiloch chce s vlastnou automobilkou raziť prvú ligu
