Po odmietaní spolupráce so zahraničnými agentúrami v rámci vesmírneho programu Rusko prichádza na to, že partnerov zo zvyšku planéty predsa len potrebuje. Ako totiž informuje Ars Technica, Rusko údajne pracuje na tom, aby dostalo pod svoju kontrolu nemecký teleskop, ktorý je umiestnený na ich satelite.

Rusom chýba európska technika

Jedná sa o družicu Spektr-RG, ktorej základ skonštruovalo Rusko a nemeckí partneri prispeli špičkovým vesmírnym teleskopom eROSITA, ktorý sa nachádza na jej palube. Do vesmíru ho vyniesla v roku 2019 raketa Proton-M a väčšinu misie má ešte pred sebou, keďže z plánovaných takmer 7 rokov uplynuli len necelé 3.

Spektr-RG, 1 500 kg vážiace kozmické observatórium, sa nachádza 1,5 milióna km od Zeme a Rusko si ním robí vrásky na čele. Kvôli prebiehajúcej invázii ruských vojsk na Ukrajine a neochote Roskosmu spolupracovať s európskymi partnermi sa Nemecko rozhodlo, že uvedie teleskop eROSITA do bezpečnostného módu a je preto prakticky nefunkčný.

Roscosmos

Podľa Dmitrija Rogozina, šéfa Roskosmu známeho svojimi ostrými a často absolútne nezmyselnými vyjadreniami, nastal čas tento teleskop znovu spustiť. Prostredníctvom Twitter vyhlásil čosi, čo pôsobí pri aktuálnej vyostrenej situácie obzvlášť ironicky.

Vodopád vyhrážok

Dmitrij Rogozin je svojimi neprestajnými vyhrážkami a nemiestnym pôsobením veľmi dobre známy a okrem ostrých rečí na adresu Medzinárodnej vesmírnej stanice a jej pádu na Zem sa len pred niekoľkými hodinami vyhrážal Európe raketovým útokom. Vedie pritom vesmírny program spôsobom, ktorý je aj podľa množstva Rusov neudržateľný a miesto rozumu vládne kleptokracia.

Zahrávajú si s ohňom

„Nariadil som začatie prác na obnovení operácií nemeckého teleskopu v systéme Spektr-RG, aby pracoval spolu s ruským teleskopom. Napriek požiadavkám Nemecka na vypnutie jedného z dvoch teleskopov na Spektr-RG trvajú ruskí špecialisti na pokračovaní prác,“ táto časť vyhlásenia je na Rogozinove pomery ešte vždy umiernená a zrozumiteľná, i keď riskantná.

Šéf Roskosmu ale následne dodal, že „(Nemecko) nemá morálne právo na zastavenie výskumu pre ľudstvo len preto, že je svojim pro-fašistickým blízko k našim nepriateľom“. V komediálnom filme o vesmírnom výskume môže znieť takéto vyhlásenie komicky, v prípade skutočného Ruska páchajúceho vojnové zločiny na území suverénneho štátu je však označenie európskych krajín ako fašistických nepochopiteľné a pre mnohých frustrujúce.

DLR/Wikimedia

Nemecko upozornilo, že opätovné uvedenie teleskopu do prevádzky bez kooperácie môže spôsobiť jeho poškodenie. Podľa Ars Technica sa pritom jedná o jeden z najdôležitejších projektov, na ktorých sa Rusko od rozpadu Sovietskeho zväzu podieľalo a jeho strata môže byť ďalším tvrdým úderom vesmírneho programu, ktorý je už teraz na kolenách a vzdal sa takmer všetkej zahraničnej spolupráce.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú