Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kyberpriestor sa stal dôležitým bojiskom medzi Ukrajinou a Ruskom, pričom celá situácia eskalovala až do situácie, kedy medzinárodná hackerská skupina Anonymous zahájila frontálny útok na mnohé ruské weby a štátne televízie.

Vyplávala z prístavu

Len pred pár dňami sme informovali o tom, že Rusko sa plánuje odstrihnúť od globálneho internetu, ale i o tom, že spoločnosť zodpovedná za 25 % svetového internetu odpája Rusov, pretože nechce podporovať Putinových hackerov.

Andrey Luzik/Wikimedia

Ako píše portál TechStartup, už v júli 2021 ruská vláda oznámila, že úspešne otestovala celoštátnu alternatívnu verziu globálneho internetu. Podľa dostupných informácií tento test prebiehal od 15. júna do 15. júla.

Teraz keď Rusko čelí mnohým sankciám prichádzajúcich zo Západu, portál Covert Shores, s odvolaním sa na Open Scource Intelligence, oznámil, že kontroverzná ruská špionážna loď Yantar opustila svoju základňu.

Yantar opustila oblasť Olenya Guba nachádzajúcu sa na severe Ruska, čo potvrdzujú aj satelitné snímky Sentinel-2 zo 6. marca. Analýza snímok jasne ukázala, že prístav, kde je loď obvykle zakotvená, je prázdny a loď sa plaví po mori.

Mimochodom, Olenya Guba je domov veľkej časti flotily ruskej GUGI (Hlavné riaditeľstvo pre podmorský výskum ruského námorníctva) a  nachádza sa tam napríklad aj známa špionážna ponorka Losharik.

Oficiálne je Yantar opisovaná ako „loď na špeciálne účely“, prípadne ako oceánografické plavidlo, na Západe je však skôr vnímaná ako to špionážne. Ako píše portál Drive, vďaka tejto lodi disponuje ruské námorníctvo technológiou, ktorá umožňuje prieskum podmorských káblov.

Na lodi sa nachádzajú aj dve ponorky určené na podmorské „inžinierske misie“, pričom sa predpokladá, že ponorky dokážu bez problémov prerezať podmorské káble, ktoré zabezpečujú internetovú konektivitu.

Prídeme o internet?

Financovanie kabeláže pritom prichádza od internetových gigantov ako Google, Facebook alebo Microsoft, ktoré ostro vystupujú aj proti ruskej agresii na Ukrajine. To, čo by sa stalo, ak by Rusko teoreticky „prestrihlo“ podmorské káble, riešil už v roku 2018 portál Wired. V tom čase sa odborníčka Nicole Starosielski vyjadrila, že šanca, že k niečomu takému dôjde, je veľmi malá.

Sieť podmorských telekomunikačných káblov. Zdroj: submarinecablemap.com

Prestrihnutie alebo poškodenie všetkých káblov v Atlantickom oceáne by nespôsobilo príliš veľké problémy, pretože všetko spojenia boli ihneď presmerované na inú trasu. Hoci by komunikácia či rýchlosť pripojenia nebola optimálna, komunikácia by nebola v žiadnom prípade úplne prerušená.

Dokonca ani ak by sa Rusku podarilo prerušiť každý jeden podmorský kábel, stále by to rozhodne nebol koniec internetu. Znamenalo by to problém „iba“ pre medzikontinentálnu komunikáciu starého kontinentu s USA. Navyše, poruchy týchto káblov, aj vzhľadom na slané prostredie, zemetrasenia a extrémny tlak, nie sú vôbec ojedinelé. Všade po svete sa preto nachádzajú takticky rozmiestnené lode, ktoré sú okamžite pripravené poruchu odstrániť.

Loď Yantar dala svet do pozoru aj v roku 2021, kedy sa pohybovala nebezpečne blízko podmorských internetových káblov v Írsku. Videná tiež bola skôr pri rôznych operáciách v Sýrii, Perzskom zálive, Amerike a iných oblastiach.

Hoci vyplávanie lodi Yantar z prístavu ešte nemusí nič znamenať, jej absencia na základni v Olenya Guba v tomto období vyvolala rozruch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú