Rusko a Spojené štáty sa príliš v láske nemajú a jedna krajina sa obvineniami snaží zdiskreditovať tú druhú. Posledným útokom Ruskej Federácie na USA je obvinenie z napomáhania pri preskupovaní a prezbrojovaní vojakov Islamského štátu. Ako dôkaz má slúžiť pochybné video.

Videozáznam, ktorý má usvedčovať Ameriku z napomáhania úhlavnému nepriateľovi, bol mnohým pomerne známy. Napriek tomu, že sa mal tento dôkaz datovať na 9. november tohto roka, skutočnosť je zrejme niekde inde.

Nedôveryhodné video

Ruské ministerstvo prezradilo, že video odhaľuje konvoje Islamského štátu vychádzajúce z mesta Abu Kamal. Ich cieľom malo byť územie, ktoré pod svojou ochranou držia práve Spojené štáty. Toto kontroverzné video má však vodami internetu kolovať už omnoho dlhšie ako len od 9. novembra. Krátky záber zo záznamu sa dokonca objavil aj v mobilnej hre AC-130 Gunship Simulator: Special Ops squadron, pričom celé video malo byť na internete dostupné už od 25. marca.

Nenechaj si ujsť
Ďalší škandál v kybernetickej vojne medzi Ruskom a USA. V hľadáčiku aj antivírus Kaspersky Lab

Podľa ruského ministerstva obrany Amerika nezaútočila na členov Islamského štátu pri meste Abu Kamal. Celý boj proti terorizmu mal byť z jej strany len akýmsi divadielkom. Dôveryhodnosť videa však podkopáva aj fakt, že ďalšie zábery pochádzajú od irackého ministerstva obrany.

Majú totiž zachytávať letecký útok irackých jednotiek na Islamský štát, ktorý sa odohrával ešte v júni minulého roka. Rusku však tento útok na USA nevyšiel a ministerstvo obrany tieto kontroverzné zábery odstránilo zhruba po hodine od zverejnenia. Bolo obvinenie Ruska mierené proti Spojeným štátom skutočne oprávnené a pravdivé, alebo išlo len o snahu zdiskreditovať svojho rivala?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú