Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Kybernetická vojna medzi USA a Ruskom má za sebou zdá sa ďalší veľký škandál. Hackeri napojení na ruskú vládu sa mali zmocniť citlivých údajov z americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Pomôcť im pritom mal bezpečnostný softvér od Kaspersky Lab. Spoločnosť známa svojim antivírusovým programom sa však bráni. 

Ukradnuté dáta o špionáži

Ruskí hackeri mali citlivé dáta ukradnúť z osobného počítača zamestnanca NSA, ktorý si svoju prácu napriek predpisom zobral domov. Počítačoví piráti napojení na Kremeľ identifikovali tajné dokumenty vďaka antivírusu od Kaspersky Lab, ktorý mal zamestnanec nainštalovaný na svojom zariadení. Práve tento bezpečnostný softvér mal upozorniť hackerov na prítomnosť súborov z NSA. Ako prvý priniesol tieto informácie americký denník The Wall Street Journal. NSA zatiaľ odmietla celú záležitosť komentovať.

Podľa dostupných informácií ukradnuté súbory obsahovali informácie o tom, akým spôsobom sa tajné zložky USA infiltrujú do počítačových sietí v zahraničí, ale tiež to, ako sa proti kyberútokom bránia. Celý útok mal pritom prebehnúť už v roku 2015, no bezpečnostní experti ho údajne odhalili až na jar 2016.

Antivírus zakázali

Predstavitelia amerických bezpečnostných služieb mali už dlhšie vyjadrovať podozrenie, že spoločnosť Kaspersky Lab môže mať napojenie na ruské tajné služby a vládne agentúry. Podľa informácií aj tento incident dovedie vládu USA k rozhodnutiu o zákaze používania softvéru spoločnosti, ktorý je platný pre všetkých vládnych úradníkov. Zákaz bol vydaný 13. septembra a zamestnanci majú 90 dní na jeho splnenie.

Obvineniam sa bránia

K celej záležitosti poskytla svoje stanovisko aj spoločnosť Kaspersky Lab. Tá absolútne odmieta akékoľvek napojenie firmy na vládne zložky Ruska či aktívnu spoluúčasť pri úniku dát z NSA.

„Ako súkromná spoločnosť nemá Kaspersky Lab žiadne nevhodné vzťahy so žiadnou vládou vrátane Ruska a jediným záverom je, že naša spoločnosť je chytená uprostred geopolitického boja.“ – časť oficiálneho stanoviska Kaspersky Lab.

K incidentu sa vyjadril aj zakladateľ a CEO – Eugene Kaspersky. Ten nazval tvrdenie o napomáhaní pri špionáži za „scenár k céčkovému filmu“. Vo svojom rozsiahlom vyhlásení tiež poukázal na to, že akékoľvek nekalé konanie spoločnosti by bolo na trhu okamžite spozorované.

„Zradiť dôveru používateľov je jednoduché a bolo by trhom okamžite spozorované. Spoločnosť Kaspersky Lab vo svojich dvadsiatich rokoch podnikania poskytla nulovú šancu spochybniť jej oddanosť pre bezpečnosť zákazníkov.“ – Eugene Kaspersky, CEO Kaspersky Lab;


Ako jedna z možností sa v prípade spomína aj situácia, že Kaspersky Lab skutočne na úniku dát nespolupracovalo, no bol to práve ich softvér, ktorý bol hacknutý a využitý na krádež. Celá záležitosť sa však naďalej vyšetruje. Podľa informácií, ktoré priniesla agentúra Reuters, šéf Kaspersky Lab sa má 25. októbra stretnúť s členmi Kongresu Spojených štátov, aby prediskutovali daný incident.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú