Rusi sa po návrate z filmovania na Medzinárodnej vesmírnej stanici tešia, prekypujú nadšením a zrejme aj ambíciami.

Režisér sa totiž na tlačovke vyjadril, že ďalší film chce natočiť na Marse alebo na Mesiaci, informuje spravodajská agentúra Reuters.

Má to obrovský háčik

Počas svojho 12-dňového pobytu v priestoroch ISS, ktorú sa Rusi chystajú z dôvodov chátrajúceho stavu opustiť skôr, než bude neskoro, zozbierali vyše 30 hodín záberov.

Dátum dokončenia a premiéry unikátneho filmu z vesmíre známy nie je, konečné dielo má však dosiahnuť dĺžku len do 35 minút.

Thomas Pesquet/NASA

„Sme pripravení. Veríme, že vesmírne filmy sa majú točiť vo vesmíre. Ak je to o Mesiaci, poďme na Mesiac, ak o Marse, poďme na Mars,“ vyjadril sa Šipenko. Takéto sny a ambície sú prinajmenšom úctyhodné, majú však jeden zásadný problém.

Rusi sa totiž v dohľadnej budúcnosti na Mars nedostanú, a ak sa bude finančná situácia ich vesmírneho programu vyvíjať aj naďalej rovnakým smerom, nedostanú sa ani len na Mesiac, na ktorý sa už chystá Čína, USA a Európa.

Thomas Pesquet/Flickr/NASA

Každý moment bol objav

Ako píše Futurism, Šipenko ďalej dodal, že mnohé scény vo vesmíre vyzerali úplne inak, ako si ich pôvodne predstavoval a plánoval na Zemi. Dodal, že pre neho išlo o kinematografický objav a podobne sa cítila aj herečka Julia Peresildová.

„Dnes pre nás bolo všetko nové, každých 30 sekúnd prinieslo čosi úplne nové,“ vyjadrila sa herečka a kozmonautka. Ako píše CBS News, Peresildová zároveň dodala, že sa na palube ISS cíti, akoby snívala a je pre ňu takmer nemožné uveriť tomu, že je to všetko skutočné.

Roscosmos

Prvý dramatický film natočený na Marse znie síce senzačne, realitou sa však tak skoro nestane. Pri pohľade na raketový priemysel sa zdá, že ako prvý pristane na Marse SpaceX – avšak termín je otázny. Môžu to byť tri roky, alebo kľudne aj desať.

Ďalšia zastávka – Mesiac

Oveľa realistickejšie znie film natočený na Mesiaci, či aspoň na jeho obežnej dráhe. Náš najbližší vesmírny sused sa totiž stal stredobodom pozornosti plánov takmer všetkých vesmírnych agentúr na Zemi.

Kým USA, Kanada, Európska únia a mnoho ďalších krajín spolupracujú na programe Artemis, vlastný lunárny program predstavila Čína. Spolu s ňou chcú pristáť na Mesiaci aj Rusi, zatiaľ však nemajú potrebné vybavenie.

Thomas Pesquet/NASA/ESA

A kým rozpočty iných vesmírnych agentúr sú viac či menej stabilné, prípadne rastú, ruský vesmírny program čaká drastické zníženie štátneho financovania. Počas nasledujúcich rokov prídu každoročne až o 16 %, pričom od nich Putin očakáva lepšie výsledky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP