ISS, najambicióznejší a z vedeckého hľadiska jeden z najdôležitejších projektov, do ktorého sa ľudstvo pustilo, pomaly stráca význam. Nasvedčujú tomu mnohé technické problémy, ktorých neustále pribúda, ako aj vyostrujúce sa vzťahy medzi spolupracujúcimi krajinami a ich nediplomatické rozhodnutia.

Problémy sa neprestávajú množiť

Keď začala výstavba Medzinárodnej vesmírnej stanice, všetkým bolo jasné, že ide o neskutočne komplexný a náročný projekt, ktorý prinesie okrem vedeckých poznatkov a technologického pokroku aj množstvo problémov a výziev.

Wikimedia/NASA

Práve tých v poslednej dobe pribúda neustále viac a začína sa zdať, že ISS sa stáva neudržateľnou. Praskliny nie je možné opravovať večne a bez Ruska, ktoré je kľúčovým operátorom stanice, je jej prevádzka neúnosná a prakticky nemožná.

Najstaršie časti stanice sa nachádzajú na obežnej dráhe už vyše dvadsať rokov a zažili nepretržitú ľudskú prítomnosť. Drsné podmienky spojené s neustálou prevádzkou si vyžiadali svoju daň. Končí sa tak čosi veľké a už v tomto desaťročí zrejme uvidíme neuveriteľné divadlo – do atmosféry vstúpi doteraz najväčší, ľuďmi skonštruovaný objekt.

Thomas/Pesquet/NASA/ESA/Flickr

Trhliny v trupe a úniky vzduchu
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú