Vyhlásený mimoriadny stav na Slovensku má, okrem iného, za následok povinné uzatvorenie všetkých škôl na našom území. V školstve to má napríklad za následok posunutie dátumov všetkých písomných a ústnych maturít. Na mimoriadnu situáciu momentálne reagovala aj RTVS, ktorá do svojej ponuky od budúceho týždňa zaradila viaceré diela povinnej literatúry.

RTVS kvôli mimoriadnemu stavu a uzavretiu všetkých škôl na Slovensku pristúpila k zmene svojej programovej štruktúry, informuje na svojich stránkach. Do ponuky Trojky od začiatku budúceho týždňa pribudnú filmové adaptácie známych knižných diel, ktoré sú súčasťou povinnej školskej literatúry. Spravidla pôjde o spracované diela domácich autorov ako napríklad Pavla Országha Hviezdoslava, Boženy Sláčikovej-Timravy, Margity Figuly a ďalších.

Judita Gembická, intendantka Trojky, úpravu programovej štruktúry stanice vysvetľuje jednoducho. „RTVS si uvedomuje svoju verejnoprávnu úlohu, a preto hlavne stredoškolákom prinesie dramatiku, ktorá je súčasťou povinnej literatúry a často aj maturitných otázok.

Trojka filmové adaptácie známych diel do dopoludňajšieho programu zaradí od pondelka 16. marca. Prvým zo série spracovaní bude veselohra Dobrodružstvo pri obžinkoch, v hlavnej úlohe s Michalom Dočolomanským a Emíliou Vašáryovou. Nasledovať budú filmy Kolíska (17. marec), Tri gaštanové kone (18. marec), Peter a Lucia (19. marec) a Keď báčik z Chochoľova umrie (piatok 20. marec).

V nastavenom formáte bude Trojka pokračovať aj ďalší týždeň medzi 23. a 27. marcom. V  danom období na obrazovky prinesie filmové spracovanie diel Hájnikova žena, Matka, Ťapákovci, Kým kohút nezaspieva a Soiree.

Výroba programov pozastavená

Zaradenie filmových adaptácií do programu Trojky nie je jedinou zmenou, ktorou RTVS kvôli koronavírusu v súčasnosti prechádza. RTVS z dôvodu šírenia koronavírusu prístúpila k viacerým preventívnym opatreniam, ktoré sa týkajú aj produkcie vlastných programov. Výroba programov z produkcie RTVS je až do 31. marca pozastavená, čo sa priamo dotkne napríklad premiérových častí Dámskeho klubu. Tie budú až do odvolania nahradené reprízami.

Dočasnú stopku dostali aj formáty bežiace v priamom prenose. Konkrétne ide o folklórnu šou Zem spieva, ktorej druhé semifinálové a zároveň finálové kolo boli dočasne zrušené. Namiesto nich v sobotu 14. marca RTVS odvysiela známy slovenský film Pásla kone na betóne, o týždeň neskôr verejnoprávna televízia divákom počas sobotného večera jeho pokračovanie z roku 1995.

Pozastavená bola síce aj marcová produkcia programov 5 proti 5, Večera s Havranom, Smajlíci, Zlaté časy a Tajomstvo mojej kuchyne, pravidelného odvysielania zmienených relácii sa to však v najbližších týždňoch nedotkne. Aktuálne časti už totiž boli natočené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom