Časy športového vysielania na RTVS sa definitívne skončili. Po nedávnych MS v ľadovom hokeji, ktoré u nás vysielala mediálna skupina JOJ, práva na prichádzajúcu lukratívnu športovú udalosť Euro 2024 pre zmenu získala Markíza.

Už tento piatok pri otváracím dueli Nemecka proti Škótsku Európa opäť bude žiť futbalom. Aj pri tejto udalosti bola kedysi RTVS stálicou, po novom ich však bude vysielať Markíza na svojom hlavnom kanáli, rovnako ako na stanici Dajto a streamovacej službe Voyo.

Strata vysielacích práv môže RTVS v prípade prichádzajúceho šampionátu mrzieť dvojnásobne, keďže na zozname tímov figuruje aj slovenská reprezentácia.

Náš verejnoprávny vysielateľ však hlási úspech v podobe Olympijských hier, ktoré bude v obsahu ponúkať najmenej do roku 2032. RTVS ale Olympijské hry v Paríži nebude vysielať sama. Práva na udalosť totiž drží aj skupina Warner Bros. Discovery, ktorá ich ponúkne na svojich kanáloch Eurosport a streamovacej službe Max.

Do boja o športového diváka sa tak stále viac zapájajú aj komerčné spoločnosti a je len ťažké predstaviť si, že by im RTVS v budúcnosti dokázala konkurovať. Verejnoprávna televízia jednoducho nedisponuje takými finančnými prostriedkami, aby sa mohla súkromným skupinám v boji o licenčné práva vyrovnať a vysielanie veľkých športových udalostí, na aké sme boli doteraz zvyknutí, sa nenávratne zmení.

Podvyživená RTVS už viac nevládze konkurovať
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú