Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

25 tisíc eur mesačne za to, že sa rozprávaš s umelou inteligenciou. Znie to lákavo? Vo svete vznikla úplne nová pracovná pozícia prompt engineer alebo výzvový inžinier. Mnohé spoločnosti dokonca na túto pozíciu nežiadajú ani špeciálne vzdelanie v IT. Na tému upozornil Bloomberg.

AI momentálne rieši a používa takmer každý, kto s ním stihol prísť do kontaktu. Dokáže ti nesmierne uľahčiť život a dokonca aj zarobiť. Pracovať na jej vývoji teda môže byť pre ľudí nesmierne lákavé.

Práca v popredných spoločnostiach

Napríklad spoločnosť Antrophic, za ktorou stojí gigant Google, nedávno zverejnila inzerát na pozíciu výzvového inžiniera. V ňom sa uvádza ročný plat v rozmedzí 175 až 335 tisíc dolárov. Podobné pozície v minulosti vypĺňala aj firma Mudano, ktorá je súčasťou spoločnosti Accenture.

V uplynulých rokoch dokonca vznikla platforma PromptBase, ktorá je akýsi eBay pre výzvových inžinierov. Môžu tu predávať svoje služby spoločnostiam pracujúcim na jazykových modeloch.

Práve jazykové modely (LLM), akým je napríklad aj GPT-4, tento typ služby potrebujú najviac. Týka sa ale každej umelej inteligencie, ktorá pracuje s prirodzenou rečou, teda vykonáva natural language processing (NLP). Skutočný dopyt po výzvových inžinieroch vznikol zhruba v roku 2017 a odvetdy prudko rastie.

Aké kvalifikácie treba?

Výzvový inžinier komunikuje s AI a snaží sa jej zadávať kreatívne výzvy, ktoré testujú jej limitácie. Je preto dôležité aby si vedel analyzovať koncepty a jednoducho ich interpretovať niekoľkými vetami či slovami. Z toho vyplýva, že budeš potrebovať veľmi pokročilé jazykové schopnosti.

Bloomberg sa skontaktoval s Albertom Phelpsom, ktorý pracuje ako výzvový inžinier pre spomínaný firmu Mudano. Ten vysvetlil, že práca sa vo veľkom zaoberá hrou so slovami, ktorá sa snaží nájsť limitácie danej umelej inteligencie. Podľa neho mnohí výzvoví inžinieri majú titul v anglickom jazyku či histórii.

Bing Image Creator

Phelps tiež prezradil, ako vyzerá jeho denná práca. Podľa vlastných slov denne vymyslí asi 5 výziev a s ChatGPT vedie okolo 50 interakcií.

Koľko si môžeš zarobiť?

Ako sme už spomínali, niektoré pracovné ponuky uvádzajú plat aj 335 tisíc dolárov ročne. Podľa informácií Bloombergu však pozície začínajú na sume 40 000 britských libier ročne, no kvalitní výzvoví inžinieri si môžu sami diktovať svoj plat.

Dopyt po tejto pozícii momentálne rastie, no Business Insider upozorňuje, že tomu tak nemusí byť navždy. Podľa expertov, s ktorými boli v kontakte, môže byť vysoký dopyt iba krátkodobá záležitosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú