Aj keď spôsobov na sledovanie filmového obsahu každým rokom pribúda, nelegálne streamovanie a sťahovanie sa stále teší veľkej popularite. Počas uplynulých rokov sme síce mohli sledovať postupný útlm pirátstva, pandemická situácia však nelegálny konzum opäť vrátila v plnej sile.

Filmové spoločnosti a tvorcovia obsahu kvôli pirátstvu každoročne prichádzajú o miliardy dolárov, proti pochybným praktikám sa preto úpenlivo bránia a zvádzajú nekonečný boj s poskytovateľmi nelegálneho obsahu.

V októbri 2019 sa takto podarilo zrušiť webové služby Openload a Streamango, na ktoré odkazoval aj populárny portál Topserialy.to a krátko na to ukončil svoju prevádzku.

Čo na nelegálne sťahovanie a streamovanie filmov z pohľadu používateľa hovorí legislatíva a dopúšťame sa vôbec sťahovaním filmového obsahu z úložísk trestného činu?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky sme sa spýtali Štěpána Štarhu, partnera v najväčšej nezávislej advokátskej kancelárie v strednej Európe s tímom viac ako 250 právnikov a daňových poradcov, Havel & Partners.

Štěpán Štarha (súkromný archív)

  • Kto je Štepán Štarha? 

Vyštudoval Právnickú fakultu a Ekonomicko-správnu fakultu Masarykovej univerzity v Brne. Zahraničné skúsenosti získal na John Marshall Law School v Chicagu. Je expert na právo IT, duševné vlastníctvo, ochranu osobných údajov či právo obchodných spoločností. Je advokátom usadeným na Slovensku a partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners.

V rozhovore sa ďalej dočítaš:

  • Aké zmeny v legislatíve sa chystajú a kedy vstúpia do platnosti
  • Akým spôsobom a či vôbec sa dá s pirátstvom bojovať
  • Prečo môžu portály ako Ulož.to beztrestne fungovať
  • Či sa nelegálnym sťahovaním a streamovaním používateľ dopúšťa trestného činu
  • Ako slovenská polícia sleduje sťahovačov torrentov
  • Aký negatívny dopad má pirátstvo na ekonomiku a pracovné miesta

V akom stave je aktuálne nelegálne sledovanie filmov na Slovensku? Je na vzostupe alebo sa diváci naopak učia hľadať filmový obsah legálnymi cestami?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP