Spoločnosť OMV investuje do elektromobility desiatky miliónov eur. Ako informuje v tlačovej správe, v Európe postaví rýchlonabíjacie stanice pre elektrické autá, pričom až 52 by ich malo vyrásť u nás na Slovensku.

Slovenská nabíjacia infraštruktúra sa tak masívne rozrastie. Už teraz sa nachádzame v európskom rebríčku na popredných priečkach v počte nabíjacích staníc na počet registrovaných elektromobilov. S masívnym rozvojom nabíjacej infraštruktúry, ktorý nás v najbližších rokoch čaká, si pozíciu len upevníme.

400 nabíjačiek za 40 miliónov eur

OMV plánuje v rámci projektu investovať do nabíjacích staníc 40 miliónov eur, pričom by z toho mali postaviť až 400 nabíjačiek v menej rozvinutých krajinách z hľadiska elektromobility. Najviac ich dostane Rumunsko (328), nasleduje Slovensko (52) a Maďarsko (28).

GreenWay

Viac ako 15 miliónov z celkovej investície by mala spoločnosť OMV dostať zo zdrojov Európskej únie. Nabíjačky vyrastú pozdĺž hlavných dopravných tepien TEN-T a projekt by mal byť zrealizovaný do konca novembra 2025.

Nabíjacie stanice budú disponovať inštalovaným výkonom 150 kW a na Slovensku sa budú nachádzať celkovo na 11 lokalitách. To znamená, že v priemere môžeme očakávať zhruba 4-5 nabíjacích staníc na jednej lokalite, či už čerpacej stanici alebo inom odpočívadle.

Ďalšie stovky nabíjačiek z akčného plánu

Ako sme písali dávnejšie, Európska únia priniesla zákon, podľa ktorého musí byť rýchlonabíjacia stanica pozdĺž hlavných dopravných koridorov TEN-T minimálne každých 60 km.

Minimálny výkon nabíjacích staníc, ktoré musia byť v rozsahu každých 60 km, je až 400 kW a od roku 2028 sa minimálny výkon zvýši až na 600 kW.

Nabíjačky pre nákladnú dopravu musia byť umiestnené každých 120 km a ich výkon bude dosahovať minimálne 1,2-1,4 MW. Nabíjačky každých 60 km musia byť inštalované do roku 2026. Vďaka tomu na Slovensku vyrastie minimálne 228 ultrarýchlych nabíjacích bodov do roku 2026.

„Návrh akčného plánu rozvoja elektromobility pozostáva zo 16 opatrení,“ spresnilo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v predkladacej správe k materiálu. Medzi kľúčové zaradil rezort aj zavedenie práva na nabíjací bod, udržateľné financovanie pre podporu nákupu bezemisných vozidiel, zavedenie výhod pre majiteľov zelených EČV, sprehľadnenie účtovania pri nabíjaní elektromobilov, či zjednodušenie a zrýchlenie procesu výstavby nabíjacej infraštruktúry.

FonTech/Nabky.com (Úprava redakcie)

Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike priamo nadväzuje na Akčný plán rozvoja elektromobility z roku 2019, ktorý obsahoval 15 opatrení. Implementácia opatrení pomohla rozvoju elektromobility v SR, najmä realizáciou dotačných výziev na podporu nákupu elektrických vozidiel, ako aj podporu budovania verejne prístupných nabíjacích staníc. Zaviedlo sa zrýchlené odpisovanie elektrických vozidiel či používanie zelených evidenčných čísiel pre elektromobily a plug-in hybridy.

Aktuálne schválený akčný plán je rozdelený na finančné, legislatívne a podporné opatrenia. Financovanie navrhovaných opatrení predpokladá akčný plán najmä z plánu obnovy, eurofondov, ale aj zo štátneho rozpočtu.

Napríklad na vybudovanie ultrarýchlych nabíjacích bodov by malo ísť z plánu obnovy takmer 30 miliónov eur a na podporu rozšírenia počtu ostatných nabíjacích bodov o 3 100 ďalších viac ako 90 miliónov eur z plánu obnovy, ale aj z Programu Slovensko 2021-2027.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú