V posledných desaťročiach sa v mnohých odvetviach čoraz častejšie objavujú roboty, ktoré nahrádzajú ľudskú pracovnú silu. Proces automatizácie a robotizácie priemyslu však môže podľa nového výskumu analytickej firmy Oxford Economics viesť k strate miliónov pracovných miest, informuje BBC. Už do roku 2030 tak môže kvôli robotom prísť o prácu až 20 miliónov ľudí po celom svete, ktorých na mnohých pracovných pozíciách nahradia stroje.

Robotizácia doteraz zasiahla mnoho odvetví, pričom jednou z najviac ovplyvnených oblastí sa stala priemyselná výroba, v ktorej sa uplatnili robotické ramená, umelá inteligencia a iné systémy. Tie postupom času prevzali mnoho pracovných pozícií, a to najmä takých, pri ktorých boli vykonávané opakované jednotvárne úkony. Každý inštalovaný robot pritom podľa výskumu zabral takmer 2 pracovné pozície na trhu, čo sa najviac odráža v oblastiach s menej kvalifikovaným personálom.

Roboty môžu vziať prácu ďalším miliónom ľuďom

Práve regióny s vyššou nezamestnanosťou a slabšou ekonomikou majú byť náchylné na automatizáciu a robotizáciu práce. Na druhej strane má tento proces podľa viacerých analytikov podporiť pracovné miesta a hospodársky rast. Treba sa však vystríhať situácie, kedy by došlo k vysokému nárastu nerovností v príjmoch. V posledných rokoch sa ale vytvára medzera na pracovnom trhu, kvôli ktorej mnohí ľudia nemajú prácu a jednoducho ich vo firmách nahradili roboty.

Zobraziť celú galériu (1)
Construction Robotics

Nenechaj si ujsť
Slovenský trh práce čakajú zásadné zmeny. Roboty môžu nahradiť ohromný počet miest

Pracovníci, ktorí prišli o svoje miesta, sa snažia nájsť si prácu v iných odvetviach, avšak aj tie už z veľkej časti zasiahla automatizácia. Podľa odhadov tak môže do roku 2030 prísť len v Spojených štátoch o prácu až 1,5 milióna ľudí a v Číne sa toto číslo môže vyšplhať na 11 miliónov, informuje CNBC. V Európe sa očakáva, že o prácu prídu vplyvom tohto procesu 2 milióny ľudí. Ak sa však rozmach robotov zvýši do roku 2030 o 30 %, došlo by podľa odborníkov k 5,3 %-nému zvýšeniu HDP na globálnej úrovni.

Zobraziť celú galériu (1)
Továreň na výrobu elektromobilov Tesla, Tesla

Automatizácia a robotizácia môžu vyvolať polarizáciu v mnohých regiónoch, čo sa prejaví ešte viac po tom, ak tieto trendy zavítajú aj do oblasti služieb, kde môžu ľudí pripraviť o ďalšie pracovné miesta. Viaceré krajiny sa pritom snažia spomaliť dopad robotizácie, avšak miesto toho by sa mali pripraviť na situáciu, kedy bude jej rozmach najväčší. Splniť takúto výzvu však nebude rozhodne jednoduchou úlohou, no jej riešenie musí prísť už v najbližších desaťročiach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP