V najbližších rokoch zanikne množstvo súčasných pracovných miest. Môže za to aj prebiehajúca pandémia nového koronavírusu, ktorá urýchľuje robotizáciu vo svete. Slovensko je v tomto smere medzi najviac ohrozenými krajinami, keďže ako prvé budú na rade nízkokvalifikované pracovné pozície, tvrdia experti.

Roboty nahradia veľa pracovných miest, vytvoria však aj nové

Priemyselné podniky za vlaňajšok zaradili do prevádzky viac ako 300 000 nových priemyselných robotov. Podľa analytičky Lenky Buchlákovej zo spoločnosti FinGo.sk sa do šiestich rokov budú roboty podieľať na celkovom pracovnom čase až 52 % podielom, kým ľudia odpracujú iba 48% celkového pracovného času v ekonomike.

„Do roku 2022 by malo vo svete zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Na druhej strane sa očakáva, že sa vytvorí 133 miliónov nových pozícií. Robotizácia je nezvrátiteľný proces podobný tomu, keď sa ekonomika transformovala z poľnohospodársky zameranej na prevažne priemyselnú,“ uviedla Buchláková.

Na Slovensku je robotizáciou ohrozených vyše 34 % pracovných pozícií v priemyselnej výrobe, napríklad aj v automobilkách. Do úzadia sa dostanú podľa analytičky aj pracovníci na robotníckych pozíciách, zamestnanci call centier alebo predavači, pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne.

„Roboty majú viacero výhod – nie sú práceneschopní, sú presnejší a podľa vedcov majú menšiu chybovosť,“ približuje Buchláková a dodáva , že robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje podnikové zisky.

Práve pre postupnú robotizáciu a automatizáciu budú podľa analytičky v rámci strednej Európy čoraz viac žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete. Stále tiež existuje množstvo profesií, ktoré roboty vykonávať nemôžu, ako napríklad špecializovaní terapeuti, osobní tréneri či učitelia.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr / Chirag Bhayani

Trend, že pozície v informačných technológiách sú budúcnosťou trhu práce, potvrdzujú aj dáta portálu Profesia.sk. Informačné technológie boli v roku 2020 tretím odvetvím s najväčším počtom pracovných ponúk, pričom ešte vlani boli na štvrtej priečke a v roku 2018 na piatej.

„Čo sa týka pozícií, ktoré sú priamo viazané na IT sektor, či už ide o programátorov, správcov sietí, vývojárov či ďalšie pozície – tu platí, že ide naozaj o zamestnancov, ktorí sú na trhu práce mimoriadne žiadaní,“ priblížila pre TASR PR manažérka portálu Nikola Richterová.

Na Slovensku však podľa Richterovej zatiaľ záujem o ľudí zastávajúcich pozície najviac ohrozené automatizáciou z pohľadu firiem neklesá. Čísla za rok 2020 síce nejaký pokles naznačujú, avšak ide o rok pandémie nového koronavírusu, ktorá poznačila všetky odvetvia. Preto sa na základe týchto dát nedá vyhodnotiť, či sa v poklese prejavili aj náznaky príchodu automatizácie.

Za obdobie od 1. januára do 18. decembra tohto roka bolo na portáli zverejnených 14 496 pracovných ponúk na pozíciu predavač. Za rok 2019 ich bolo 21 451, čo predstavuje medziročný pokles o 38,7 %. Avšak v roku 2018 bolo týchto ponúk takmer rovnako veľa ako vlani.

Podobný je vývoj aj pri pozícii pokladník, za predbežné údaje v tomto roku evidoval portál 9038 ponúk. Vlani ich bolo 12 849, teda o 34,8 % viac. Z roku 2018 na rok 2019 však portál evidoval dokonca nárast týchto pozícií o zhruba 7 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú