Maďari prišli s kontroverzným nápadom. Deti v škôlke vychováva robotický pes, ľudia sa búria
V budapeštianskej mestskej časti Újpest pribudol nový nevšedný obyvateľ. Robotický pes, ktorý má byť pomocníkom pre deti v materských školách a mal by v nich rozvíjať empatiu a zodpovednosť chovu štvornohých miláčikov. Ako informuje portál Interesting Engineering, pomocník je postavený na modeli Unitree Go2.
Futuristický robot namiesto živého psa
Samospráva si robotického psa zaobstarala v spolupráci s Ligou na záchranu zvierat (Állatmentő Liga). Technologická novinka bude hravou formou učiť základy chovu a starostlivosti o zvieratá, ako je kŕmenie, ochrana či empatia.
V budúcnosti však nebude slúžiť len ako spoločník pre deti, ale mal by pomáhať priamo pri záchranných operáciách, napríklad v ťažko dostupných oblastiach alebo počas špeciálnych zásahov, kde by tradičné metódy zlyhávali.
„Robotický pes nielen zabáva, ale aj učí. Hravou formou pomáha pochopiť základy zodpovedného chovu zvierat a dôležitosť ich ochrany deťom i dospelým,“ uviedla samospráva na sociálnej sieti.
Obyvatelia však vyjadrili skôr obavy než nadšenie z nového spoločníka.
Robot od známej čínskej spoločnosti
Hoci to samospráva neuvádza, robot vyvinula spoločnosť Unitree, ktorá sa špecializuje najmä na vývoj vojenských či záchranárskych robotov. V minulom článku sme informovali práve o tom, ako môže byť robotický pes nasadený v čínskych záchranných zložkách.
Robot Go2 váži 15 kilogramov a je skonštruovaný z kombinácie hliníkovej zliatiny a vysokopevnostného plastu, vďaka čomu je odolný a zároveň ľahký. Je vybavený pokročilým systémom senzorov, ako 4D LiDAR L1 a hemisférický zorný uhol 360×90 stupňov mu zabezpečuje výbornú orientáciu v priestore.
Dokáže vnímať prekážky už vo vzdialenosti 5 centimetrov, pričom dosah jeho diaľkového ovládania presahuje 30 metrov. Výrazné zlepšenie zaznamenal aj v oblasti presnosti polohovania, až o 50 % v porovnaní s predchodcom Go1. Zaujímavou funkciou je tzv. „side-follow“, vďaka ktorej robotický pes dokáže kráčať vedľa človeka a neustále sa nachádzať v jeho bočnom zornom poli. Funkcia zlepšuje interakciu najmä v prostrediach s veľkým počtom ľudí.
Robot disponuje umelou inteligenciou a jazykovým modelom GPT od OpenAI, ktorý mu umožňuje lepšie porozumieť pokynom a viesť základnú konverzáciu. Cena robota Unitree Go2 sa pohybuje od 1 600 dolárov (približne 1 405 eur). Samospráva chce ukázať, ako môže byť technológia súčasťou riešení v oblasti ochrany zvierat a momentálne pre svojho nového obyvateľa hľadá meno. Verejnosť sa s robotickym psom zoznámila počas podujatia na Deň detí.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zrodila sa technológia, ktorá berie dych. Lietadlo obalené bublinou môže znamenať revolúciu v histórii letectva
Najstaršie múmie sveta šokovali vedcov. Objav je o celé tisícročia starší než Egypt aj Čile
Tesla v kľúčovom teste „pohorela“. Odhalili najväčšiu slabinu Cybertrucku a Modelu 3 (+VIDEO)
4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 9 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
Za 60 sekúnd zmizne 96 % toxických látok. Vedci prelomovou metódou premenili odpad na cenný zdroj
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Pokuty až 5 000 eur: Slováci často netušia, že bežným kúrením porušujú zákon
Infarkt si vyberá obete medzi mladými. Vedci odhalili prekvapivé spúšťače, ktoré lekári často prehliadajú
Koniec plošných dotácií: Štát začne pomáhať podľa príjmu a veľkosti domácnosti
Stála na prahu smrti, dnes má telo dvadsiatničky: 53-ročná lekárka odhalila rutinu, ktorá ju omladila o tri desaťročia
Vytvorila biznis, ktorý jej generuje 930-tisíc eur ročne: „Nemala som víkendy ani spoločenský život, no stálo to za to“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Hovoria o najlepšom filme posledných rokov. Oscarové prekvapenie je konečne online
- Česi pochopili krízu v Európe. Začali s modernizáciou, ktorá im zaručí energetickú nezávislosť
- Ponúka silný motor za dostupné ceny. Volkswagen spustil na Slovensku predpredaj nového SUV
- Stroj zo studenej vojny prerobili na toto. Svetová veľmoc uchvátila svet, môže mať zákerné úmysly
- Má dosiahnuť rýchlosť 4 000 km/h. Čína postavila levitujúci vlak, ktorý pochová lietadlá (+video)
-
- Na Slovensku odštartovala nová TV stanica. Dá sa pozerať úplne zadarmo a je v HD kvalite
- Má dosiahnuť rýchlosť 4 000 km/h. Čína postavila levitujúci vlak, ktorý pochová lietadlá (+video)
- Nič podobné nenašli vyše 150 rokov. Záhadný kameň v Egypte odhalil „posolstvo“ staré 2263 rokov
- Európska únia nezruší zákaz spaľovákov. Chystá však niečo, čo výrazne zniží ceny elektromobilov
- Hovoria o najlepšom filme posledných rokov. Oscarové prekvapenie je konečne online
-
- Na objavenie čakal 140 miliónov rokov. 15 km pod Európou našli vedci stratený svet
- Na Slovensku odštartovala nová TV stanica. Dá sa pozerať úplne zadarmo a je v HD kvalite
- Pošlú ich rovno do šrotu. Kontroverzná regulácia Európskej komisie o autách je na spadnutie
- Nič podobné nenašli vyše 150 rokov. Záhadný kameň v Egypte odhalil „posolstvo“ staré 2263 rokov
- Má dosiahnuť rýchlosť 4 000 km/h. Čína postavila levitujúci vlak, ktorý pochová lietadlá (+video)
Kybernetická éra sa ukázala v Košiciach. SlovakiaTech 2025 láme všetky očakávania
Realita o elektroautách prekvapila celé Slovensko. Len malá časť ľudí má reálnu skúsenosť za volantom
Nečakaná krajina zbrojí na úroveň veľmocí. Od Izraelu kúpila zbrane za vyše 2 miliardy eur
Nenápadný faktor nás oberá o miliardy eur: Európska únia je pod tlakom extrémnych javov, ničia ekonomiku štátov
Slováci v tom majú jasno: Táto vec najviac znečisťuje ovzdušie v našej krajine
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP