Z umelo vytvorených buniek srdcovej svaloviny dokázali vedci vytvoriť miniatúrnu rybu, ktorá pláva do rytmu srdečného tepu. Prelom tak dláždi cestu pre umelé srdcia, ktoré môžu v budúcnosti zachraňovať životy a eliminovať potrebu pre transplantácie, informuje Interesting Engineering.

Nepotrebuje externú energiu

Tím výskumníkov z Harvardskej a Emoryho univerzity vytvoril miniatúrnu rybu z umelých buniek ľudského srdca, ktorá dokáže plávať bez toho, aby jej museli dodávať energiu. Replikuje kontrakcie tlčúceho srdca, vďaka čomu dokáže pohybovať chvostom a pohybovať sa, opisujú mechanizmus v novej štúdii.

Tento biohybrid je vyrobený z papiera, plastu, želatíny a dvoch pásov živej srdcovej svaloviny na jej bokoch. Pohyb funguje tak, že sa jeden pás stiahne, čím sa chvost otočí do príslušnej strany, druhá strana sa natiahne, čo jej dá signál ku kontrakcii. Tento pohyb je opakovaný a podobne ako skutočné ryby, sa dokáže aj tento biohybrid pohybovať, píše NPR.

„Nepotrebujeme žiadnu vonkajšiu stimuláciu. Stimulujú sa samostatne, samostatne cvičia a silnejú,“ vysvetľuje Sung-Jin Park z Harvardskej skupiny pre biofyziku chorôb. Podľa vedcov dokáže takýto systém poháňať biohybridnú rybku až 100 dní bez toho, aby bolo potrebné dodať jej nejakou formou energiu.

Vekom silnie a zlepšuje sa

Tento výtvor má ešte jednu kľúčovú vlastnosť a tou je, že sa postupne zlepšuje. Po jednom mesiaci skúmania totiž vedci prišli na to, že sa zlepšila nielen koordinácia svalov, ale aj rýchlosť kontrakcií a teda aj samotného pohybu – podarilo sa dokonca dosiahnuť rýchlosť, ktorá je porovnateľná s divokým Daniom pruhovaným, známym tiež ako zebrička.

Prelom je pre medicínu dôležitý, pretože otvára nové možnosti. Výskumníci chcú neskôr takýmto spôsobom vytvoriť plne funkčné umelé srdcia a biohybridná ryba slúžia ako dokonalá platforma pre pochopenie srdcovej arytmie, vysvetľuje Gizmodo. Má to však jeden zásadný háčik, ktorý celú problematiku sťažuje.

Umelo vytvorená svalovina totiž „tlčie“ sama od seba a je prakticky nemožné ju ovládať. Tím chce preto, než sa dostanú k srdciam, vytvoriť ďalší biohybridný organizmus, ktorý bude oveľa komplexnejší a pomôže priblížiť sa k plnohodnotným srdciam ešte väčšmi.

V budúcnosti môžu takéto experimenty letieť dokonca aj do vesmíru pre dodatočné testovanie, keďže astronauti trpia rozpadom svalstva kvôli stavu bez tiaže a odborníci neustále hľadajú spôsoby, ktorými by predĺžili schopnosť pobytu človeka v takomto priestore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú