Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované 11. novembra: Vstup Rivianu na americkú technologickú burzu NASDAQ sa vydaril a z odstupom niekoľkých hodín je možné zhodnotiť aj to, čo prvých 24 hodín sľubne vyzerajúcej automobilke ako verejne obchodovanej spoločnosti priniesol.

Electrek pripomína, že hneď po včerajšom IPO cena raketovo vystrelila z pôvodných 78 dolárov na 107 dolárov za jednu akciu, pričom počas prvého dňa potom nasledovala len mierna korekcia.

Rivian nakoniec ponúkol až 153 miliónov akcií a hodnota celej mladučkej automobilky sa vyšplhala na 77 miliárd dolárov. To firmu katapultovalo medzi osem najhodnotnejších automobiliek na svete – vrátane tých klasických „spaľovacích“. Až za týmto startupom je napríklad BMW alebo Ford, ktorému sa ale na burze v poslednom čase darí taktiež veľmi dobre.

Cieľom IPO samozrejme bolo získať ďalšie peniaze na vývoj a výrobu. Do kasy Rivianu by malo pribudnúť takmer 12 miliárd dolárov v hotovosti, ktorú tak bude môcť manažment použiť podľa potreby.

Šéf RJ Scaringe zverejnil aj odvážny cieľ vyrobiť milión elektrických vozidiel do roku 2030. Aktuálne by firma mala mať 54 500 rezervácií na svoju dvojicu vozidiel R1T a R1S, spolu so 100 000 elektrickými dodávkami, ktoré si objednal Amazon.

Stále však platí, že výroba sa rozbieha len pomaly, časť verejnosti teda obrovská hodnota firmy trochu znepokojuje – ide o podobné obavy z masívnej bubliny, ako v prípade Tesly, ktorá je dokonca najhodnotnejšou automobilkou na svete.

Rivian

Aktualizované 3. novembra: Elektrická automobilka Rivian vstúpi na burzu presne 9. novembra. Obchodovacia platforma Freedom24 svojich investorov informuje, že vedenie vypustí 135 miliónov akcií, pričom ich úvodná cena sa bude pohybovať medzi 57 až 62 dolármi na jednu akciu.

V dokumentoch, ktoré vedenie muselo odovzdať Komisii pre cenné papiere a burzu sa podľa Forbes uvádza, že Rivian z celého tzv. IPO plánuje docieliť hodnotu nad 60 miliardami dolárov.

Ak by sa odhady naplnili, hodnota Rivianu, ktorý začal dodávať prvé kusy svojho pickupu R1T (podobne ako konkurenčný Lucid) zákazníkom len v októbri, by vyletela len tesne pod klasických amerických rivalov Ford a General Motors. Len na porovnanie, hodnota Tesly bola na podobnej úrovni ešte na konci roka 2019, no určite vieš že už prekročila biliónovú hranicu.

Je veľmi ťažké odhadnúť, čo sa v utorok stane. Cena akcií môže okamžite vystreliť nahor, čo by bola dobrá príležitosť aj pre mnohých bežných investorov. Špekulácie a odpredaj akcií investorov, ktorí nakúpili ešte pred týmto dátumom, ale cenu môže vyslať aj úplne opačne, teda prudko nadol.

Pôvodný článok z 31. augusta: 
Rivian Po Tesle, čínskom NIO a čoraz častejšie spomínanom Lucid Motors s nádejným elektromobilom Air, ktorý disponuje ohromným dojazdom, sa na veľký krok vo svojej histórii chystá aj automobilka Rivian.

Business Insider informuje, že Rivian, podobne ako v minulosti všetci traja jeho veľkí rivali, chystá vstup na burzu.Vo svete veľkých peňazí a akciových trhov sa táto udalosť ozančuje ako IPO, teda „initial public offering“ alebo po slovensky „počiatočná verejná ponuka“ pre investorov. V praxi nejde o nič iné, ako o  rozkúskovanie firmy na množstvo akcií, ktoré si potom na burze alebo v špecializovaných aplikáciách brokerských spoločností a bánk bude môcť kúpiť každý z nás.

Miliardy na ďalší vývoj elektromobilov

Vypustením akcií na burzu získa Rivian obrovské peniaze od investorov. Ekonomický portál Bloomberg hovorí, že v hre je až 80 miliárd dolárov. Len pre porovnanie, Tesla, ktorá dnes v hodnote trhovej kapitalizácie prekonáva aj Toyotu, Volkswagen a Daimler-Group dokopy, v roku 2010 na trhoch pri svojom IPO štartovala s hodnotou 2 miliárd dolárov. Kde je jej popularita medzi profesionálnymi aj tzv. retailovými investormi využívajúci appky ako eToro alebo Robinhood, asi pripomínať nemusíme.

Historické porovnanie s Teslou však príliš veľa nenaznačuje. Trh elektromobilov je dnes úplne inde a dôvera v budúcnosť osobnej dopravy poháňanej batériami stúpa doslova každým novým modelom. No a trhová kapitalizácia (teda cena 1 akcie vynásobená všetkými firmou vydanými akciami) Tesly je dnes na úrovni 732 miliárd dolárov, čo už plán Rivianu nerobí až tak šokujúcim.

Budúca hviezda akciových trhov?

Plánovaný vstup Rivianu na burzu sa však určite oplatí pozorne sledovať, nezávisle na tom, či na ňom plánuješ zbohatnúť, alebo chceš iba sledovať rastúcu konkurenciu na poli elektromobility.

Rivian

Kľúčovými modelmi Rivianu sú elektrický pick-up R1T určený najmä pre špecifický americký trh a civilnejšie SUV R1S.

NEPREHLIADNI:
Takto bude Rivian vyrábať elektromobily. Muskov konkurent zverejnil video priamo z nedokončenej továrne

Ceny začínajú na približne 70 000, respektíve 67 500 dolároch v závislosti na zvolenej komfortnej a off-roadovej výbave s tým, že predobjednávky už bežia naplno a dodávky prvým majiteľom by mali začať v januári budúceho roka. Šprint z 0 na 100 km/h by obe autá mali zvládnuť pod 3 sekundy a dojazd najdrahších modelov podľa značky presiahne 724 kilometrov.

Nielen dva najdôležitejšie modely

Potenciálnych investorov by mohli zaujímať aj ďalšie aktivity Rivianu. Startup napríklad pre e-commerce giganta a kuriérsku službu Amazon vyrába elektrické dodávky. Vo februári 2019 do spoločnosti Amazon investoval 700 miliónov dolárov (približne 582 miliónov eur) a masívnej investície sa Rivian dočkal aj od veľkej automobilky Ford, ktorá poskytla 500 miliónov dolárov (416 miliónov eur) v apríli 2019.

Electrek tiež informoval, že Rivian po celých Spojených štátoch plánuje vybudovať sieť 3500 rýchlonabíjačiek pre autá svojich zákazníkov, podobne ako Tesla disponuje Superchargermi, ale v hre sú aj nabíjačky pre majiteľov akýchkoľvek vozidiel a predaj domácich wallboxov.

Peniaze tak budú do firmy tiecť nezávisle na tom, ako sa bude dariť ich autám. Rivian vraj chystá aj vstup do Európy a to dokonca s oboma modelmi R1T aj R1S, pričom v hre môže byť tiež vybudovanie továrne v niektorej z krajín na našom kontinente. Tu však môže byť kameňom úrazu zatiaľ nulová servisná a dílerská sieť a plány teda určite výrazne ovplyvní to, ako sa značka uchytí doma v USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú