Tím študentov z univerzity v Stuttgarte dosiahol nový svetový rekord v zrýchlení elektrických vozidiel. K rekordu im pomohlo špeciálne pretekárske elektrické vozidlo. Na tému upozornil portál RoadAndTrack.

Elektrická formula zlomila rekord

GreenTeam Uni Stuttgart dokázal so svojim elektrickým „tátošom“ zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 1,461 sekundy, vďaka čomu sa toto EV stalo najrýchlejšie akcelerujúcim elektromobilom na planéte. Rekord už je podľa dostupných informácií zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov.

Univerzita vyvíja elektrickú formulu už od roku 2009. Má pohon všetkých štyroch kolies a jej diely sú tvorené prevažne z uhlíkových vlákien. Toto jednomiestne vozidlo s označením E0711-11 EVO, ktoré bolo vyvinuté tímom študentov má celkovo štyri elektromotory, ktoré spolu dosahujú výkon 241 koní. Elektromotory sú napájané pomerne malou, len 7,67 kWh vzduchom chladenou batériou. Celkovo vozidlo váži 173 kg, píše portál AutoEvolution.

Hoci papierovo nejde ani zďaleka o najvýkonnejšie elektrické vozidlo, kombinácia týchto parametrov jazdca zo štartovej čiary takmer doslova katapultuje. To je v podstate aj jediný účel. Ako sa už v minulosti vyjadrila univerzita, primárnym cieľom E0711-11 EVO je raketový štart a lámanie rekordov v zrýchlení z 0 – 100 km/h, píše TopCarNews.

Rimac

Rekord chorvátskeho Rimacu

Starší rekord nedávno pokoril aj elektrický hyperšport Rimac Nevera. Po najlepšie zrýchľujúcom sériovom aute na svete sa stal aj najrýchlejším sériovo vyrábaným elektromobilom. Na okruhu sa mu totiž podarilo dosiahnuť rýchlosť 412 km/h.

Nové prvenstvo si Nevera pripísal na nemeckom rýchlostnom okruhu Automotive Testing Papenburg, ktorý má rovinky dlhé približne 4 kilometre. Aj napriek tomu na svete existuje len niekoľko áut, ktoré na ňom dokážu prekonať rýchlosť 400 km/h.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP