Prémiová automobilka Porsche aktuálne rieši pomerne zásadný problém, ktorý ale CEO Porsche Oliver Blume nazval „príjemným problémom“. Objednávky na elektrický Taycan prekročili očakávania samotnej automobilky, čím sa predlžujú čakacie doby na vozidlo až na pol roka, informuje portál InsideEVs.

Pred pár rokmi by zrejme nikto nepovedal, že elektrické Porsche bude jedným z napredávanejších modelov automobilky. Už pôvodný Taycan žal obrovský úspech, no faceliftovaná verzia a najmä karosárske prevedenie Cross Turismo mu ešte viac pridali na popularite.

Dávid Igaz / FonTech

Počet objednávok na Porsche Taycan dokonca zaskočil aj vedenie automobilky, ktorá vôbec nebola pripravená na taký objem výroby, aký teraz potrebuje.

Čakacia doba aj pol roka

Obrovský počet objednávok má za následok, že záujemcovia musia na svoje vysnené elektrické Porsche čakať aj 6 mesiacov. Obrovský záujem registruje automobilka nielen v Európe, ale aj v Číne.

Porsche

Automobilka si na tento rok vytýčila produkčné kapacity na 20 000 Taycanov, no stanovený počet sa jej poradilo predať už v prvom polroku 2021. Je teda viac než pravdepodobné, že do konca roka Porsche vyrobí a zákazníkom dodá viac ako 40 000 elektromobilov.

V prvej polovici 2021 bol Taycan štvrtým najpredávanejším Porsche a za legendárnou 911 zaostal sotva o 800 kusov. Rovnako dobre si Taycan viedol aj v prvom kvartáli 2021 a predpokladá sa, že do konca 2021 by mohol Taycan v predajoch model 911 preskočiť.

Porsche

Na prvom a druhom mieste zatiaľ neohrozene kraľuje Cayenne a Macan. V roku 2023 príde na trh nové elektrické Porsche Macan, ktoré bude o čosi lacnejšie než luxusný Taycan a jeho predaje by tak mali byť vyššie. Vďaka elektrickému Macanu postavenom na novej platforme PPE sa môže Porsche dostať na predajné čísla až 100 000 elektromobilov ročne.

Elektromobilita nemeckej prémiovej automobilke sadla. Autá značky Porsche sú samé o sebe drahé, príplatok za elektrický pohon, batériu a celkovo novú technológiu tak nepredstavuje až taký cenový nárast a zákazníci ich teda vo veľkom kupujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP