Spoločnosť Manyone predstavila koncept revolučného interkontinentálneho vlaku AeroSlider, ktorý sa však nepohybuje po bežnej vlakovej trati, ale levituje skrz elektromagnetické prstence. Práve takto by mohla v budúcnosti vyzerať alternatíva k leteckej doprave, informuje portál Futurism.

Vedel by si si predstaviť cestovať v podstate po zemi rýchlosťou viac ako 800 km/h? Práve takúto rýchlosť má totiž dosahovať koncept vlaku, ktorý mnohí prirovnávajú k lepšej verzii Muskovho Hyperloopu. AeroSlider funguje na princípe prechádzania skrz elektromagnetické prstence, ktoré tento dopravný prostriedok posúvajú obrovskou rýchlosťou vpred a udržiavajú ho v správnej výške a v správnom smere. V podstate sa jedná o rovnaký princíp, na akom fungujú elektromagnetické delá.

Manyone

Práve tento spôsob dopravy by mohol v budúcnosti úplne nahradiť leteckú dopravu, ktorá v súčasnosti produkuje až 2,5 % celosvetových uhlíkových emisií, informuje portál InsideHook. Koncept levitujúceho vlaku tak dosahuje približne takú rýchlosť, akou letí bežné dopravné lietadlo, čiže doba prepravy by bola len mierne dlhšia ako pri klasickom lete, no na druhú stranu by si mohol prejsť cez pol planéty s nulovými emisiami. Cesta z Moskvy do Shanghaja by v AeroSlideri trvala 12 hodín.

Manyone

Aj keď sa zatiaľ jedná iba o koncept, spoločnosť verí, že by sa projektom posunú ďalej, nakoľko skôr či neskôr budeme musieť hľadať alternatívy k leteckej doprave. Na svojom webe majú znázornenú aj plánovanú trasu revolučnej trate, spolu s niektorými technickými detailami AeroSlidera. Samotná „kapsula“ by mala byť dlhá 250 metrov a elektromagnetické prstence by boli od seba vzdialené 120 metrov.

Manyone

Vo vlaku by sa tiež nachádzali súkromné miestnosti, bežecká dráha či dokonca park. Vďaka prstencom, ktoré sa nachádzajú niekoľko metrov nad zemou by bolo možné prekonávať aj väčšie nerovnosti terénu či dokonca rieky, takže zásahy do prírody sú skutočne minimálne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom