Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Väčšina z nás pozná diamanty, ako nesmierne tvrdé a vzácne materiály, ktoré vznikajú miliardy rokov hlboko pod povrchom Zeme pri obrovskom tlaku a vysokej teplote.

Hoci sa aj producenti luxusných diamantových šperkov zväčša zameriavajú na tieto trblietavé kusy hornín, ktoré „vyrástli“ v zemi, startup Aether Diamonds prišiel s úplne novým prístupom. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Porušovanie ľudských práv

Spoločnosť Aether sa stala prvým výrobcom diamantov, ktorý používa na ich vytvorenie atmosférický uhlík. Navyše, celá prevádzka spoločnosti je uhlíkovo neutrálna, píše portál TheVerge.

Pixabay

„Klasický“ diamant je kubická kryštalická forma uhlíka, výnimočná svojimi fyzikálnymi vlastnosťami, ako je tvrdosť a vysoká disperzia svetla. Práve vďaka svojej  tvrdosti a optickým vlastnostiam sú diamanty veľmi žiadané na výrobu šperkov.

Ťažba diamantov však nie je zrovna najpriaznivejšia k nášmu okoliu a navyše, aj v dnešnej dobe ťažbu diamantov často sprevádzajú mnohé kontroverzie a otázky ohľadom ľudských práv. Všetko toto by však mohla ukončiť nová sofistikovaná metóda výroby diamantov, o ktorú sa zaslúžili Ryan Shearman a Daniel Wojno so svojou firmou Aether Diamonds.

Spoločnosť prvé diamanty začala zákazníkom predávať v polovici minulého roka a hoci nie sú dostupné konkrétne čísla o počte predaných kusov, Shearman tvrdí, že vyrobili stovky karátov diamantov a tento rok plánujú svoju výrobu posunúť na tisíce.

Nový spôsob výroby, ktorý je akousi kombináciou priameho zachytávania vzduchu a ďalších metód odstraňovania uhlíka zahŕňajúcich jeho dlhodobú sekvestráciu, pomôže nielen v boji proti klimatickým zmenám, ale aj v boji proti porušovaniu ľudských práv pri spomínanej ťažbe.

Ako vznikajú diamanty z uhlíkových emisií?

Aether Diamonds spolupracuje so švajčiarskou spoločnosťou Climeworks zaoberajúcou sa odsávaním CO2 zo vzduchu. Climeworks vyvinula obrovský „vysávač“ CO2 pozostávajúci z 30 veľkých ventilátorov, ktoré ročne dokážu z atmosféry vysať až 1500 ton oxidu uhličitého. Mimochodom, do tejto technológie vložili peniaze aj takí giganti ako Microsoft a Audi.

Screenshot/Climeworks/Youtube

Celý proces výroby diamantov z uhlíkových emisií začína samotným nákupom oxidu uhličitého zo zariadení Climeworks v Švajčiarsku, odkiaľ je CO2 prepravené do Spojených štátov. Tam Aether premieňa CO2 na vysoko čistý metán a metán sa následne priamo vstrekuje do „diamantových reaktorov“, kde sa diamanty „vypestujú“ v priebehu niekoľkých týždňov prostredníctvom metódy známej ako chemická depozícia z plynnej fázy (CVD).

CVD je chemický proces, pri ktorom je substrát vystavený účinkom jedného alebo viacerých prchavých prekurzorov, ktoré na jeho povrchu reagujú alebo sa rozkladajú za vzniku požadovaného materiálu. Hoci celý proces prebieha pri veľmi vysokých teplotách a spotrebuje značné množstvo energie, Shearman pre portál TheVerge uviedol, že tak ako tento proces aj ďalšie výrobné fázy sú napájané výlučne z bezuhlíkových zdrojov.

Vypestované diamanty sa potom posielajú do Suratu v Indii, kde sa leštia a brúsia, odkiaľ zasa putujú do ich predajne v New Yorku. Spoločnosť tiež tvrdí, že za každý karát diamantu, ktorý predá, dokáže odstrániť zo vzduchu ďalších 20 ton CO2 z atmosféry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú