O ransomvéri pod menom WanaCryptor si už určite počul. Tento svetovo preslávený vírus narobil bezpečnostným technikom poriadne problémy, ktoré však nakoniec mali pomerne zaujímavé riešenie. Šikovnému mladému výskumníkovi sa totiž tento útok podarilo zastaviť. 

WannaCry alebo WannaCryptor napadol viac než 75 tisíc počítačov v 99 krajinách sveta, pričom obeťami boli aj nemocnice a kritické plynárenské a vodárenské zariadenia. Aj keď sa jedná o útok veľkého rozsahu, jeho zastavenie bolo pomerne jednoduché. Prišiel na to 22-ročný výskumník, ktorý vystupuje pod prezývkou MalwareTech. V kóde sa mu podarilo nájsť takzvaný „hlavný vypínač“. Stačila registrácia jedinej webovej adresy a šírenie sa zastavilo. Keď sa program snažil infikovať nový počítač, najprv skontroloval krkolomnú webovú adresu iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com. Pokiaľ nebola registrovaná, infekcia pokračovala a zašifrovala pevný disk počítača až do zaplatenia výkupného.

nenechaj si ujsť
Microsoft vydal „veľmi nezvyčajnú“ bezpečnostnú aktualizáciu na staručké XP-čko

V rámci experimentu taktiež vyskúšal zaregistrovať túto doménu. Teraz, keď program spustí kontrolu, zistí, že doména je registrovaná a obsadená. A presne tento krok sčasti zastavil šírenie. Akonáhle infekcia zistí, že doména je obsadená, inštalačný proces sa preruší a rozsiahla časť systému ostane nedotknutá. Microsoft po vydaní bezpečnostnej záplaty pre svoje operačné systémy, a to vrátane staručkého Windows XP stále nebol 100 % zachránený, no aj keby bol používateľ bol napadnutý na neaktualizovanom systéme, „hlavný vypínač“ v podaní MalwareTech ho môže zachrániť pred platením výkupného. Zatiaľ stále nie je jasné, prečo pôvodný WannaCryptor obsahoval takýto jednoduchý vypínač.

Podľa niektorých teórií je to spôsob, ktorým mohol tvorca vypnúť systém na diaľku. Mladý záchranca má však inú teóriu. Podľa neho je to spôsob, ako ukryť ransomvér pred malvérovými výskumníkmi. Ak totiž program beží v takzvanom „sandbox“ prostredí, väčšinou používaným výskumníkmi pre preskúmanie kódu bez toho, aby boli oni sami infikovaní, doména sa ukáže ako obsadená, kvôli istým limitáciám sandboxu. V týchto prípadoch je zabránenie inštalácie naozaj užitočným trikom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom