Na Windows XP začala prúdiť aktualizácia, ktorá opravuje chybu, vďaka ktorej sa množstvo používateľov mohlo stať obeťou škodlivého softvéru.

Len v piatok prebehla obrovská akcia hackerov, ktorí napadli spoločnosti ako FedEx, Telefónica alebo dokonca britské nemocnice. Celkovo sa jedná o viac ako 75 000 napadnutých počítačov vo viac ako 99 krajinách sveta. Jednalo sa o škodlivý ransomware známy pod menom WannaCry, ktorý zašifruje počítač a od obete žiada výkupné vo výške 300 dolárov. Rozšíriť sa mohol vďaka chybám, ktoré obsahovali staré systémy od spoločnosti Microsoft.

Windows XPzdroj fotografie: Kaspersky

Aj keď podpora starších verzií Windowsu je už dávno ukončená, stále ich používa početné množstvo ľudí. Microsoft aj napriek tomuto faktu zareagoval veľmi rýchlo a bezpečnostná záplata sa už dostáva aj na zariadenia, ktoré dokonca bežia na XP-čku. Bol to skutočne neobvyklý krok, nakoľko podpora skončila pred vyše tromi rokmi. K útoku sa vyjadril aj Phillip Misner, ktorý zastáva pozíciu bezpečnostného manažéra. Hovorí, že vidieť podniky a jednotlivcov postihnutých týmto útokom je veľmi bolestivé.

zdroj fotografie: Kaspersky

Neoficiálne správy tvrdia, že útok sa podarilo zastaviť 22 ročnému mladíkovi, ktorý našiel akýsi vypínač, čo znie dosť nezvyčajne. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že sa útočníkom podarilo takýmto spôsobom zarobiť až 20 000 dolárov. Používať 16 rokov starý operačný systém, ktorý už dávno stratil podporu aj od Microsoftu, je v dnešnej dobe viac než nezodpovedné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom