Inovácie vo svete technológií postupujú raketovým tempom vpred a mnohé prelomové objavy sa dostávajú aj do oblasti medicíny. Poškodené orgány pacientov sa doterajšími metódami liečili len veľmi zložito, no tomu môže byť čoskoro koniec. Vedci z Americkej Štátnej univerzity v Ohiu dokázali zregenerovať bunky živých organizmov, ktoré dokázal opraviť špeciálny nanočip. 

Doterajšie spôsoby pri génovej terapii využívali na prenos DNA pacienta do jeho poškodených buniek vírusové nosiče. Tento spôsob je v medicíne využívaný už nejaký ten čas, no teraz svitá na lepšie časy s novou technológiou tkanivovej nanotransfekcie. Tá dokáže regenerovať a obnovovať poškodené alebo staré bunky živých organizmov. S touto novou technológiou tak môže byť len s využitím nanočipu vyliečený orgán v tele pacienta, jeho krvné cievy či nervové bunky. „Tissue NanoTransfection, v skratke „TNT“, prináša zmeny do konceptu génovej terapie. Rozdiel je v spôsobe prenosu DNA do buniek pacienta.“ – James Lee, člen výskumného tímu.

Génová terapia po novom

Na regeneráciu buniek je využitý nanočip, ktorý sa priloží na pokožku pacienta. Pomocou takmer neciteľného prúdu sa následne otvoria kanály potrebné na prechod vzorky DNA alebo RNA k cieľu, teda k poškodeným bunkám. Týmto spôsobom sa môže potom začať transformácia jedného typu buniek na iný, pričom nejde o náročný zákrok.

zdroj fotografie: Ohio State University Wexner Medical Center

Nenechaj si ujsť
Fantastický pokrok v medicíne. Toto umelé srdce vytlačili na 3D tlačiarni a dokáže pracovať rovnako ako ľudské

Liečba môže byť vykonaná priamo u lekára a nevyžaduje laboratórne podmienky. Počas regenerácie buniek nie je nutné dokonca ani potlačenie imunity pacienta, pretože „TNT“ udržiava nad bunkami dohľad. „Trvá to len zlomok sekundy. Dotknete sa čipom poškodenej oblasti a dáte ho preč. Ihneď potom začne proces regenerácie a programovania buniek.“ Chandan Sen, člen výskumného tímu.

Prvé úspešné testy

Vedci dokonca už uskutočnili prvé úspešné testy na myšiach a ošípaných, ktorým táto nová liečebná metóda pomohla zachrániť ťažko zranené nohy, kde už neprúdila krv. Kožné bunky boli premenené na bunky ciev, pričom sa už počas prvých 7 dní objavili funkčné cievy. O pár dní neskôr v zranených nohách bez problémov v týchto cievach prúdila krv. Kožné bunky sa však dajú preprogramovať aj na nervové bunky, čo môže pomôcť pacientom po ťažkej mozgovej príhode. Vedci týmto prelomovým objavom preukázali, že s pomocou kože je možné znova regenerovať poškodené časti alebo celé orgány.

zdroj fotografie: Ohio State University Wexner Medical Center

Podľa doterajších správ by mali byť klinické testy na ľuďoch schválené už v budúcom roku. Preukázala sa totiž až 98 % účinnosť tejto liečby, ktorá sa tak môže čoskoro testovať priamo na ľudských pacientoch. „TNT“ je skutočne inovatívnou a najmä nesmierne jednoduchou a neinvazívnou technológiou, ktorá dokáže regenerovať bunky, ktoré by boli doposiaľ len veľmi ťažko opraviteľné. Mnoho pacientov s podobnými problémami tak má veľké šance na vyliečenie, no čas príchodu tejto novej metódy do bežnej praxe je zatiaľ otázny.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP