Svet smartfónov je skutočne rozmanitý a občas môžeme byť svedkami netradičného modelu, ktorý dokáže zaujať už z počutia prvý informácií. Takým je tiež prvý model od výrobcu kamier, o ktorom sme počuli rôzne chvály ohľadom kontroverznej výbavy zahŕňajúcej nevídané prvky. Unikátne prevedenie s jedinečnou výbavou má podľa všetkého RED Hydrogen verejnosti po dlhom čakaní odhaliť už o pár mesiacov.

Výrobca videokamier, spoločnosť RED, urobila medzi milovníkmi smartfónov poriadny rozruch, keď oznámila príchod svojho modelu Hydrogen. Toľká pozornosť mu bola venovaná najmä kvôli jeho netradičnej výbave, ktorá bude absolútnym unikátom. Minulé leto spoločnosť oznámila, že svoj historicky prvý smartfón predstaví ešte začiatkom tohto roka.

Podľa slov výrobcu pôjde o „prvé holografické zariadenie“, ktoré však bolo dostupné už aj v predobjednávke a odvážni zákazníci zaň mohli zaplatiť aj niekoľko mesiacov vopred. Cena ale rozhodne nie je malá a začína už na 1 195 dolároch, čím sa priblíži k vlajkovej lodi Applu. Navyše bude existovať ešte prémiovejšia verzia z titánu, ktorej cena sa vyšplhá až na 1 595 dolárov. Detaily zatiaľ nefunkčného prototypu sa odhaľujú aj na fotografiách, ktoré nám majú priblížiť ako bude tento smartfón reálne vyzerať.

RED Hydrogen je navrhnutý v pomerne odvážnom dizajne, ktorý v sebe kombinuje prémiové materiály. Zadná strana je vyrobená z kombinácie kovu a kevlaru, na ktorom je umiestnený aj duálny fotoaparát. Tomuto prototypu nechýba ani extravagantné logo s rubínom a piny pre pripojenie doplnkových modulov.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Spoločnosť pri výrobe využije dva druhy kovov. Kým lacnejšia verzia bude disponovať zadným krytom z hliníka, tak za titánové prevedenie si zákazníci ešte priplatia.

Boky smartfónu sú špeciálne tvarované pre prsty používateľa. V jedom zaoblení sa nachádza aj tlačidlo napájania, ktoré v sebe obsahuje snímač odtlačkov prstov. O pár centimetrov nižšie vidíme samostatné tlačidlo pre nahrávanie videa.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Náprotivnej strane taktiež nechýba zaoblenie pre prsty. V tomto prípade od seba oddeľuje tlačidlá ovládania hlasitosti.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Spodná strana skrýva USB-C port a napodiv nechýba ani čoraz zriedkavejší 3,5 mm audio jack.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Hasselblad má neuveriteľný fotoaparát. Zachytáva 400 MPx fotografie a stojí šialené peniaze

RED vybaví svoj prvý smartfón technológiou priestorového zvuku, ktorá prinesie perfektnú reprodukciu zvuku zo stereo reproduktorov, ale aj slúchadiel. Zakladateľ spoločnosti, Jim Jannard, tiež prezradil, že sa môžeme dočkať aj DualSIM slotu pre 2 SIM karty.

Predná stena modelu Hydrogen vyzerá zaujímavo a obsahuje až 3 mriežky pre reproduktory. Tie zhora a zdola obklopujú mohutný 5,7“ displej s vysokým rozlíšením.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

V normálnom režime bude obrazovka pracovať s rozlíšením 2560 x 1440 pixelov, čím prekoná aj kvalitné rozlíšenie iPhonu X s 5,8″ obrazovkou.

Pri porovnaní RED Hydrogen a iPhonu 7 Plus spolu s OnePlus 5 je ihneď vidieť väčšie rozmery smartfónu od výrobcu videokamier. Nielen, že je širší a vyšší ako zvyšné dva modely, ale taktiež bude mať aj hrubšiu konštrukciu.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Marques Brownlee, známy YouTuber, ktorý mal tú česť si tento smartfón poťažkať, prezradil, že spoločnosť mu ukázala funkčnosť holografického displeja. Vraj to ale nesmie byť zachytené na videu. Zatiaľ nie je s istotou jasné, ako bude tento nezvyčajný hardvér pracovať.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Ak sa niekomu zdá iPhone X lacný, je tu aj verzia s 18-karátovým zlatom

Displej však nebude fungovať len ako hologram, ale bude ho možné využívať v normálnom režime. Vzhľadom na poriadne vysokú cenu mnohí očakávajú, že táto holografická technológia bude fungovať bezchybne. Navyše budú môcť majitelia sledovať holografický obsah bez špeciálnych okuliarov. Zakladateľ spoločnosti tvrdí, že ich „4V“ je lepšie ako klasické 3D. Používateľ sa môže rozhodnúť či bude svoj Hydrogen využívať v holografickom režime, alebo nie. Pre bežné úlohy však má mať až príliš veľkú batériu, no zatiaľ chválospevy spoločnosti neboli potvrdené. 

Marques tiež vyskúšal prototyp doplnkového fotoaparátu. Jeho snímač a šošovky chce RED vyrobiť vo vysokej kvalite. Výrobca chce, aby bol jeho smartfón schopný konkurovať bezzrkadlovým fotoaparátom a kvalitnejším kompaktom. To, či sa výrobcovi tento odvážny cieľ podarí dosiahnuť, uvidíme až po odhalení smartfónu.

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

Smartfón nebude potrebovať k pripojeniu dodatočného príslušenstva klasické konektory, pretože o všetko sa podobne ako v Essential Phone či vo vybraných modeloch Lenovo Moto postarajú magnetické piny.

Presné detaily ohľadom funkčnosti a spôsobe fungovania všetkých súčastí modelu Hydrogen taktiež zatiaľ nie sú známe. Tieto fotografie ale prezrádzajú, že zrejme pôjde o poriadne silný kus techniky. 

RED Hydrogen
Zobraziť celú galériu (8)
Marques Brownlee/YouTube

RED Hydrogen je veľmi kontroverzným modelom, ktorého výbava a spracovanie z neho robia akéhosi „mýtického jednorožca“ vo svete smartfónov. Podľa doterajších správ môže priniesť unikátne špecifikácie v podobe holografického displeja či špičkového fotoaparátu. Zatiaľ nie je do detailov jasné, ako chce svoj cieľ výrobca uskutočniť, no odvážne výroky z jeho strany neutíchajú. Jim Jannard totiž prezradil, že holografické videá bude možné šíriť aj na ďalšie platformy, a tak si ich budú môcť pozrieť aj ďalší používatelia. Opäť raz ale vyvstáva otázka, či to spoločnosť skutočne dokáže. Predsa len nemala s výrobou smartfónov doteraz žiadne skúsenosti.

Ohúri, alebo sklame?

Holografický obsah je niečo, s čím sa bežný smrteľník len tak nestretne, no RED Hydrogen môže byť prvým smartfónom vybaveným touto technológiou. Pozeranie holografického obsahu bude navyše doplnené o možnosť jeho natáčania, kvôli čomu chce spoločnosť používateľom poskytnúť aj „inštruktážne“ videá. Na túto novinku výrobca investorov navnadí už počas apríla, keď odhalí ďalšie prototypy svojho historicky prvého smartfónu. Tie si zároveň však budú môcť pozrieť aj odvážni zákazníci, ktorí si tento kúsok objednali niekoľko mesiacov vopred.

Samozrejmosťou bude uprednostnenie skorých predobjednávok. Zatiaľ ale nie je isté, akým spôsobom sa bude RED Hydrogen predávať, keďže žiaden z amerických operátorov ho doteraz necertifikoval. Prinesie so sebou tento bájny smartfón všetko to, čím sa výrobca chválil, alebo pôjde len o plané sľuby? Pokiaľ Hydrogen dokáže naplniť očakávania, pôjde o jeden z najpremakanejších telefónov, aké svet kedy videl. Zatiaľ nám ale neostáva nič iné, iba čakať ďalšie mesiace na nové informácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom