V oblasti smartfónov sú už dlho preč časy, kedy sa jednotliví výrobcovia predháňali v tom, kto do svojho zariadenia namontuje fotoaparát s vyšším počtom megapixelov. V sfére profesionálnych kamier je to však trochu inak a spoločnosť Hasselblad teraz predstavila model, ktorý dosahuje neuveriteľné kúsky.

Hovoríme o profesionálnom fotoaparáte Hasselblad H6D-400C MS, ktorý je schopný zachytiť až 400 MPx snímky. Samotná kamera pritom nedisponuje snímačom s tak vysokým rozlíšením, ale obrovskú kvalitu výsledných fotografií dosahuje vďaka funkcii Multi-Shot, teda viacnásobnému záberu. Model H6D-400C MS vychádza priamo zo svojho predchodcu H6D-100c. Aj novinka tak disponuje 100 MPx snímačom, trik však spočíva v tom, že dokáže skombinovať dokopy až 6 záberov.

Snímanie 400 MPx snímky tak prebieha nasledovne: fotoaparát najskôr vytvorí 4 zábery, medzi ktorými posunie snímač o 1 pixel do strán. Tu ešte práca nekončí a následne vytvorí ešte ďalšie dve fotografie, tentoraz sa snímač posunie len o pol pixlu, a to horizontálnym a vertikálnym smerom. Spracovanie snímok je pritom tak náročné, že fotoaparát musí byť neustále pripojený k počítaču. Výsledok ale stojí za to. Finálna snímka dosahuje rozlíšenie 23 200 x 17 400 pixelov. A veľkosť na úložisku? Maximom môže byť šialených 2,4 GB.

Cena ako za dve autá

Pri šialenostiach ešte ostaneme. Švédska spoločnosť si za svoju novinku vypýta poriadne peniaze. Pri predstavení v marci by mal model Hasselblad H6D-400C MS stáť „celkom slušných“ 40 000 €. Našťastie pre profesionálov, ktorí by túžili pracovať s týmto kúskom, bude k dispozícii aj iná možnosť. Spoločnosť bude zariadenie prenajímať, pričom cena by sa mala pohybovať v rozsahu 200 až 400 € za deň. Samozrejme, snímanie viacerých záberov si vyžaduje viac času, takže fotoaparát je určených na zachytenie statických objektov. Profesionáli však už určite budú vedieť, čo s týmto zariadením robiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom