Svet videohier je plný najrôznejších titulov, od tých športových, cez pretekárske, až po tie, ktoré obsahujú násilie. To nájdeme aj v novom počine štúdia Rockstar Games, ktoré prenieslo gro svojho známeho GTA na divoký západ, kde má hráč počas hrania „voľnú ruku“ a môže si robiť čo sa mu zachce. Dôsledkom voľnosti v Red Dead Redemption 2 je teraz video, ktoré zachytáva útok na feministku, čo vyvolalo na YouTube veľa kontroverzných otázok. 

Hráčska komunita sa pred pár týždňami dočkala oficiálneho vydania dlho očakávanej hry, ktorá po vzore Grand Theft Auto vykresľuje dianie na divokom západe v závere 19. storočia. Hráči sa ako inak ocitajú na druhej strane zákona, pričom im vývojári umožnili, aby v hre pustili uzdu svojej fantázii a robili si naozaj takmer všetko čo chceli. Veď len si spomeňme, aké zverstvá sa napáchali v známych dieloch GTA. Na násilie v Red Dead Redemption 2 však teraz upozornil útok na feministku, ktorú Arthur Morgan udrel do tváre.

Nespútaný divoký západ

Rozhovor s feministkou je súčasťou hry, avšak pri násilnom správaní sa hráč ocitá medzi hľadanými osobami, po ktorých ide ruka zákona. Red Dead Redemption 2 tak priamo nepropaguje násilie, ale naopak má každého od neho odrádzať, pokiaľ sa nechce dostať na divokom západe do problémov. Hráči si však možnosti hry a voľnosť v nej užívajú naplno. Jeden z nich prednedávnom zdieľal na YouTube video, v ktorom udieral feministku do tváre, čo vyvolalo mnoho kontroverzií.

Nenechaj si ujsť
Byť koňom v novom Red Dead Redemption 2 je zrejme najnevďačnejšia úloha v hernom priemysle

Systém v Red Dead Redemption 2 zrejme hráčov od takéhoto správania sa v hre neodradí, a tak museli zasiahnuť správcovia na YouTube. Po dôkladnom preskúmaní boli videá a kanál hráča Shirrako zablokované, kvôli porušovaniu pravidiel komunity, no neskôr boli znova sprístupnené. Odvrátenou stranou tohto rozhodnutia je fakt, že doteraz bol tento kanál plný iných násilných videí z omnoho brutálnejších hier ako napríklad Mortal Kombat. Práve tu sa bijú dve postavy na život a na smrť, pričom nie je záver súboja vždy pre slabé žalúdky.

Nie je násilie ako násilie

Videá tohto druhu predtým YouTube neblokoval, až pokým používateľ Shirrako nezverejnil útok na feministku. Toto rozhodnutie spoločnosti vyvolalo mnoho otázok, ale prinieslo aj odpoveď na to, kam až môžu zverejňované videá zájsť. Zdá sa, že násilie na feministke bolo „cez čiaru“. Na túto situáciu reagoval aj samotný YouTube v odpovedi na otázku portálu Business Insider.

YouTube pokyny pre komunitu zakazujú okrem iného bezdôvodné násilie, nahotu, nebezpečné a zakázané aktivity a nenávistné prejavy. Pri kreatívnom formáte ako sú videohry je posúdenie zložité, no keď obsah prekročil hranice a dostane sa do našej pozornosti, podnikneme potrebné kroky.“ – vyjadrenie YouTube pre portál Business Insider.

Pokiaľ tak hráči budú na svojich kanáloch naďalej zverejňovať aj násilné videá z hier, ktoré však neprovokujú okolie, je všetko zdá sa v poriadku. Útok na feministku bol už aj pre YouTube provokačným obsahom, ktorý na jeho serveroch nie je povolený.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom