Plusy

+ Užívateľské prostredie
+ Ovládanie hlasom
+ Natívna podpora Netflixu
+ Spoľahlivé WiFi s ac technológiou
+ Ďalšie možnosti pomocou doinštalovania aplikácií

Mínusy

- Nepodporuje výstup v 1440p rozlíšení
- Pomalší hardvér

Dnes ti ako jeden z prvých prinášam recenziu na Xiaomi Mi TV Box s novo aktualizovaným systémom Andoid 8.0 Oreo. Ak sa chceš dozvedieť, aké vylepšenia a novinky priniesol nový systém, si tu správne.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Xiaomi Mi TV Box je malá plastová škatuľka, ktorá ti obyčajný televízor pretvorí na Smart TV. Jediné, čo k tomu potrebuješ, je televízor s HDMI vstupom, voľnú zástrčku a WiFi pripojenie.

Aktuálne najnižšia cena Xiaomi Mi TV Boxu na trhu

Balenie
  • Xiaomi Mi TV Box, medzinárodná verzia v teste (MDZ-16-AB)
  • Diaľkový ovládač
  • Adaptér, 5.2v, 2.1A, dĺžka kábla 1 meter
  • HDMI kábel, dĺžka 1 meter

Minimalistickosť nového levelu

Mi TV Box je vyrobený z tvrdého čierneho plastu. Zhora je nenápadné Mi logo, spredu infraport. Spodná strana obsahuje gumenú obruč a zadná štyri porty. Jeden pre napájanie, druhý je USB 2.0, tretí HDMI 2.0 a nechýba ani jack pre audio výstup. Rozmery boxu sú 101 x 101 x 19.5 mm a priložený ovládač funguje cez Bluetooth, čiže na umiestnení boxu vôbec nezáleží – môže byť pri televízore na poličke, ale aj ukrytý za ním. Produkt vyzerá inteligentne a medzi TV boxmi veľmi príjemne, avšak nie prémiovo.

Výbava poteší, hardvér nesklame

Výpočtovú silu tomuto boxu dodáva čip Amlogic S905X. Ten je zložený zo štyroch Cortex-A53 jadier taktovaných na 2 GHz a piatich jadier Mali 450 grafiky. Čip spolupracuje s 2 GB RAM a s 8 GB úložiskom. Táto kombinácia nerobí divy a ani na papieri nevyzerá zázračne. Procesor má dosť výkonu pre základné používanie, na čo bol vlastne box stvorený. Grafika je stará a slabá, s hraním najnovších (Android) hier nerátaj. RAM aj úložisko majú veľkosti solídneho základu, úložisko sa dá ľahko rozšíriť pomocou USB diskov, či kľúčov. Škoda len, že USB port je iba druhej generácie. Nakoniec musím upozorniť, že cenovka Mi TV Boxu je menej ako 56 € (v čase písania recenzie), čo je pri danom hardvéri adekvátna čiastka.

Lepšie je na tom výbava a softvér. Xiaomi svoj box vybavilo portom HDMI 2.0, čo znamená, že zvládne prehrávať a reálne prenášať 4K 60 fps do televízora, a to vo formátoch H.236, H.264 a H.265. Nechýba Dual Band WiFi s podporou 5 GHz ac siete, podpora HDR10 a Dolby DTS. U WiFi musím spomenúť silné antény zabezpečujúce stabilný chod a pre pripojenie periférií je k dispozícii Bluetooth 4.0. Box má predinštalovaný YouTube aj Netflix, na ktorých zvládne 4K a funkcia Google Cast ti umožní bezdrôtové prenášanie obrazu zo smartfónu alebo PC na veľkú obrazovku televízora. Práve Google Cast je pre mňa jednou z najlepších funkcií Mi TV Boxu. Čerešničkou na torte je najnovší update na Android 8 Oreo a vylepšené prostredie.

Nový Android Oreo a užívateľské prostredie

Ak sa rozhodneš Mi TV box zakúpiť, dostaneš Oreo aktualizáciu hneď po vybalení, preto sa v tejto sekcii budem venovať iba novému prostrediu. K porovnaniu napíšem iba, že je intuitívnejšie, prehľadnejšie a viac upraviteľné ako predtým. Na margo toho je nový systém náročnejší a beží trocha pomalšie ako starší.

Prostredie v hornej časti ponúka vyhľadávanie hlasom a písaním, čas a nastavenia. V prvom riadku sa nachádzajú skratky na aplikácie, ktoré si zvolíš, aplikácie si nainštaluješ z Google Play, lenže, na Android TV sa ti zobrazia iba aplikácie optimalizované pre túto platformu, čiže nie všetky ako na smartfóne. Ponuka aplikácií je tak značne obmedzená.

Druhý riadok je vyhradený novej funkcii „Play Next“. Tá funguje ako playlist, kde si môžeš zadať videá a filmy z YouTube, Netflixu, či Google filmov. V ďalších sekciách nájdeš navrhované videá a filmy. Jedna sekcia pre Netflix, jedna pre YouTube, ďalšia pre Google filmy. Ďalšie si môžeš pridať sám, ich poradie taktiež môžeš zmeniť a môžeš ich aj zahodiť.

Osobne ma očarilo hlasové ovládanie. V ovládači je zabudovaný mikrofón, stlačíš gombík mikrofónu a rozprávaš. Mi TV Box rozpoznal slovenčinu aj angličtinu a v 90 % prípadoch správne napísal čo som povedal. S Mi TV Boxom sa naučíš rozprávať čisto a zrozumiteľne. Alebo si budeš musieť dokúpiť klávesnicu.

Hlasové ovládanie som si veľmi obľúbil

Box od Xiaomi obsahuje USB port s priepustnosťou teoreticky 300 Mbit. To je podstatne viac, ako majú 4K filmy, preto si po doinštalovaní aplikácie prehrávača vychutnáš aj tie najkvalitnejšie nahrávky bez trhania. Ak doma používaš IP TV, Mi TV Box je jediná vec, ktorú potrebuješ na to, aby si zvládol na obyčajnom televízore všetky bežné a smart úlohy.

Pomocou Bluetooth si k boxu pripojíš klávesnicu, myš aj gamepad. Navigovať sa nechá prakticky čímkoľvek, iba treba zistiť ako. Podľa mňa je na tom najlepšie hlasové ovládanie, vtedy iba povieš, čo chceš a v drvivej väčšine prípadov ti to Mi TV Box dá za 3 až 10 sekúnd. Povieš si, dlhá doba, no písať to priloženým ovládačom je užívateľsky náročné a minimálne mne sa klasickú klávesnicu do obývačky ťahať nechce.

To najlepšie v mojej obývačke

Xiaomi Mi TV Box ma očaril svojou funkčnosťou a užívateľským prostredím. Domovská obrazovka sa mi veľmi páči, hlasové ovládanie, až na výnimky, funguje výborne. Po stránke softvéru Mi TV Box jednoznačne prekvapil a získal si moje sympatie. Horšie bol na tom hardvér, ktorý na dané funkcie a možnosti stačí len tak tak, chod zariadenia je už na hranici plynulosti.

Aktuálne najnižšia cena Xiaomi Mi TV Boxu na trhu

Ako náročnejší používateľ by som privítal výkonnejší model, ale ten by už zrejme nevyčaril úsmev na tvári pri vzhliadnutí cenovky. Každopádne, kúpu Mi TV Boxu rozhodne neľutujem a kúpil by som si ho aj znova. Je to totižto to najlepšie, čo som si do svojej obývačky mohol kúpiť.

O autorovi
Tomáš Viktor
Som Tomáš, študujem na technickej univerzite. Mojimi záujmami sú nové technológie z oblasti strojárstva a elektroniky. So svojimi poznatkami a vedomosťami sa s tebou rád podelím vo svojich článkoch.