Filmové znovuzrodenie Mortal Kombat vychádza už zajtra, 23. apríla. Nestíhaš sa naň pripraviť, respektíve sa ti nechce opäť prežívať muky, spojené najmä s druhým filmom?

Potom sa určite na filmovú udalosť roka všetkých hráčov najlepšie nachystáš preopakovaním základných špecifík univerza. V kvíze nižšie sa pozrieš na históriu sveta a postáv ako na herných monitoroch, tak aj na filmových plátnach.

Ako v prípade každého nášho kvízu, po zodpovedaní aj nesprávnej odpovede ťa čaká zaujímavý fakt, ešte väčšmi odkrývajúci pozadie problematiky.

Ktorá filmová hviezda mala byť prvotne obsiahnutá v prvom hernom Mortal Kombat, no na poslednú chvíľu ponuku stiahla?

Screenshot/YouTube/GamesRadar
Správne! Nesprávne!

Prvý herný Mortal Kombat mal byť pôvodne plne zameraný na filmovú hviezdu, Johnyho Cagea. Keďže vizuál väčšiny postáv je vytvorený podľa reálnych hercov, Cageovi mal svoj zovňajšok prepožičať Jean-Claude Van Damme. Ten ale ponuku musel nakoniec odmietnuť, pretože v čase vývoja hry už podpísal zmluvu na svoju rolu vo filme Street Fighter, ktorý je mimochodom považovaný za jeden z najhorších filmov podľa hier v histórii. Myšlienka militantnej hollywoodskej filmovej hviezdy v univerze Mortal Kombat však vďaka Johnymu Cageovi ostala.

Prvá hra v sérii vyšla už v roku 1992 a automaticky sa zapísala do histórie istou kontroverziou. O čo išlo?

Screenshot/YouTube/FoxHand
Správne! Nesprávne!

Myšlienka drobného štúdia Midway na počiatku 90. rokov bola vytvoriť krvavejší Street Figther. To sa im samozrejme podarilo, čo okamžite dvihlo vo vtedajšej americkej komunite vlnu kontroverzie. Mortal Kombat je totiž snáď úplne prvou hrou, ktorej násilná premisa sa riešila na najvyšších súdoch, z čoho nakoniec vzišiel nekompromisný a globálne uznávaný precedens - označovanie všetkých hier ESRB hodnotením. Ide o drobné a aj v dnešnej dobe využívané značky na každej krabici s hrou, naznačujúce, pre ktorú skupinu hráčov je daný titul v závislosti od nevhodnosti scén určený.

Očakávaný reštart filmu sa bude vo veľkej miere sústrediť na zrod jednej z kľúčových postáv univerza. Ako sa táto postava volá?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Očakávaný reštart filmovej série, vychádzajúci oficiálne už 23. apríla sľubuje, že nám v širšom meradle odhalí pokrvnú linku Scorpiona, smrtiaceho ninju a ikonu série vlastným menom Hanzo Hasashi. Už prvé zábery na film nám predstavili Hanzovu ženu, pracujúcu so starodávnym japonským záhradníckym nástrojom, kunaiom. Ten, ako fanúšikovia určite vedia, je Scorpionovou hlavnou zbraňou.

Univerzum Mortal Kombat sa rozprestiera v šiestich základných ríšach. Ktorá ríša z nasledujúcich sem nepatrí?

YouTube
Správne! Nesprávne!

Raiden, niekedy písaný aj Rayden, je jednou zo základnýcParadoxne, fanúšikovia a pravdepodobne ani autori hry sa nezhodnú na tom, koľko reálií v univerze Mortal Kombat nájdeme. Základné rozdelenie však pozostáva z Earthrealmu, Outworldu, Netherrealmu, Edenie, Chaosrealmu a Orderrealmu, pričom každá ríša je rozdelená na hneď niekoľko menších, kde takýmto príkladom je napríklad ríša Osh-Tekk. V pôvodnom filme tak proti sebe bojuje kladná strana (Earthrealm) proti tomu, aby Outworld neovládol ľudskú ríšu výhrou v Mortal Kombat turnaji. h postáv bojového ansámblu, ktorá tu s nami je už od úplne prvého dielu. Autori čerpali inšpiráciu u japonského hromového boha Raijina, čo sa pretavuje ako do jeho postavenia v rámci príbehu, tak aj bojového štýlu. Raiden disponuje hneď niekoľkými špeciálnymi schopnosťami, sústreďujúcimi sa na kontrolu bleskov. Či už v hrách alebo filmoch, jedna z najdôležitejších postáv univerza je vždy stavaná do pozície vodcu a boha kladnej strany zápletky.

Bojovky majú vo zvyku medzi bojovníkov uviesť minimálne jeden charakter, ktorý na seba preberá bojové vlastnosti ostatných postáv. Ako sa táto postava volá v Mortal Kombat?

www.mortalkombat.fandom.com
Správne! Nesprávne!

Tekken má Mokujina, Mortal Kombat postavu menom Meat. Ten bol v rámci značky prvýkrát predstavený v Mortal Kombat 4, pričom ide o pomerne zabudnuteľnú postavu. Jeho príbehové pozadie bolo vykreslené v diele Mortal Kombat: Armageddom pre PS2, kde sa odhalilo, že Meat je vlastne nevydareným experimentom Shang Tsuna. Práve ten je dlhoročnou stálicou série, schopnej kradnutia duší ostatných bojovníkov.

V prvom filme z roku 1995 si Raiden vybral troch bojovníkov, ktorí mali zabrániť desiatemu triumfu Outworldu v Mortal Kombat turnaji. O koho išlo?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Keďže film vyšiel relatívne skoro po prvých dieloch, filmári sa museli uspokojiť len s niekoľkými, zatiaľ predstavenými postavami. V hlavnej úlohe sme tak našli príbehové stálice v podobe boha Raidena či Liu Kanga, ktorí sú vo väčšine prípadoch nositeľmi príbehu. Na druhej strane barikády sa samozrejme objavila dvojica Scorpion a Sub-Zero, či ikonický Goro so štyrmi rukami. Väčšina záporných charakterov tak bola pod kontrolou ďalšej ikony Mortal Kombat, Shang Tsunom.

V akom vzťahu je kyberneticky vylepšený obľúbenec série, Jax, a Sonya Blade?

www.mortalkombat.fandom.com
Správne! Nesprávne!

Outer World Investigation Agency je akási obdoba policajného zboru v rámci univerza Mortal Kombat. Medzi známych členov radíme napríklad Sonyu, Jaxa, ale napríklad aj Cyraxa, kedy už z povahy organizácie sú všetky postavy kladného charakteru. Zatiaľ čo Sonya je jedným z debutových charakterov či filmov ale aj hry, Jax je postavou pokračovaní. V hernom svete sa totiž sympatický, kyberneticky upravený vojak a priamy nadriadený Sonye objavil až v Mortal Kombat II. V pokračovaní filmu sme ho mohli vidieť v prevedení Lynn Williamsa.

Na obrázku je záber z druhého Mortal Kombat filmu z roku 1997. Ako sa táto postava nazýva?

Pinterest
Správne! Nesprávne!

Prvé prevedenie ikonického turnaja na filmové plátna je dodnes považované za klasiku, ktorej mnohí zaslepení nostalgiou odpustia aj tie najväčšie filmárske prešľapy. Tak ružové to ale nie je u pokračovania. U nás komicky prekladané Rozdrvenie predstavilo mnohé postavy už predtým ukázané v hrách a vyviedlo príbeh aj mimo samotný turnaj. Sindel je v rámci filmového príbehu znovuzrodená Shao Kahnom, pričom mnohí veria, že opätovný stret s Kitanou, jej dcérou, je kľúčom k záchrane Earthrealmu. Sindel vo filme stvárnila Musetta Vander.

Ktorý z nasledujúcich útokov nepatrí do repertoára ľadového ninju Sub-Zera?

www.mortalkombat.fandom.com
Správne! Nesprávne!

Sub-Zero je už od prvej hry extrémne pevným pilierom príbehu. Pravidelne je usádzaný na protipólnu pozíciu k Scorpionovi, kedy ide o jeden z najpamätnejších konfliktov univerza. Rovnako ako pri príbehových preferenciách, hráči sú rozdelení aj v hernom svete. Jedni volia systematickejšieho ninju Scorpiona, iní zase ľadové útoky Sub-Zera. Málokto však pozná príbehové pozadie tejto postavy, pričom aj napriek takmer identickému zovňajšku, Sub-Zero v hernom pokračovaní je mladším bratom Bi-Hana (Sub-Zera) z jednotky. Rozuzlenia konfliktu a dôsledku, prečo na jeho miesto nastúpil mladší brat, by sme sa v novej podobe mali dočkať práve v očakávanom filme.

Ktorý ikonický charakter sa už v prvých dieloch preslávil nekompromisným guľovým bleskom?

www.mortalkombat.fandom.com
Správne! Nesprávne!

Raiden, niekedy písaný aj Rayden, je jednou zo základných postáv bojového ansámblu, ktorá tu s nami je už od úplne prvého dielu. Autori čerpali inšpiráciu u japonského hromového boha Raijina, čo sa pretavuje ako do jeho postavenia v rámci príbehu, tak aj bojového štýlu. Raiden disponuje hneď niekoľkými špeciálnymi schopnosťami, sústreďujúcimi sa na kontrolu bleskov. Či už v hrách alebo filmoch, jedna z najdôležitejších postáv univerza je vždy stavaná do pozície vodcu a boha kladnej strany zápletky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP