Japonské Sony si v segmente slúchadiel spravilo veľmi dobré meno, ktoré pri výbere nového páru neprehliadajú ani nároční používatelia. Podobne, ako u mnohých iných výrobcov, ani v jeho portfóliu nechýba zastúpenie bezdrôtových slúchadiel do uší.

V posledných 2 rokoch mali v tomto segmente zastúpenie bezdrôtové slúchadlá značky, ktoré boli vo viacerých smeroch kontroverznejšie. Teraz však prichádza ich nový nástupca, ktorý radikálne mení „form factor“ svojho predchodcu a prináša vylepšenia na potrebných miestach.

Do redakcie sa nám totižto dostali nedávno predstavené slúchadlá Sony WF-1000XM4, ktoré sú aktuálne a zrejme aj na najbližších pár rokov tým najlepším, čo výrobca medzi bezdrôtovými slúchadlami do uší ponúkne.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Huawei má TOP bezdrôtové slúchadlá za „bagateľ“. Očaria skvelým zvukom, potláčaním hluku aj cenou

Skromné, recyklované balenie s pokladom vnútri

Sony aj tento rok stavilo na vlastnú stratégiu a na nič sa nehrá. Využíva svoje know-how, ktoré je poznať už na prvý pohľad po vybalení slúchadiel z krabičky. Tá je v celku skromná a vyrobená z recyklovaných materiálov.

Nenájdeme tu žiadne zbytočné plasty, či obaly. Žiadny luxus teda nečakaj, v balení sa nachádza len skutočne potrebný základ, nejaké papierovačky a samozrejme viacero veľkostí penových štupľov (S, M, L), spolu s krátkym nabíjacím USB-C káblom.

Matúš Mitro/FonTech

Po rozbalení sa naskytá pohľad na plastovú krabičku so samotnými slúchadlami, ktorá má takmer podobný finiš, ako samotné balenie. Ku mne sa na test dostala verzia v „striebornej“ farbe, ktorá má však podľa môjho názoru od skutočnej striebornej na kilometre ďaleko. Pri detailnejšom pohľade je farba slúchadiel a nabíjacieho puzdra skôr sivá a doplnená o minimalistické „trblietky“ pripomínajúce jemnú metalízu.

Matúš Mitro/FonTech

Matný povrch pôsobí príjemne na dotyk, no vo vnútri sa už nachádza lesklý plast, ktorý opäť rozhodne nie je strieborný. Tu by som uvítal reálnejšie pomenovanie tejto farebnej verzie. Zaiste, stále je dostupný aj čierny variant, ktorý však vyzerá naozaj čierno.

Matúš Mitro/FonTech

Detailistom môže prekážať mierne, ale naozaj len mierne, vŕzganie puzdra, kedy je cítiť menšiu vôľu na pántiku. A ešte k samotnému otváraniu – puzdro sa otvorí v dvoch polohách. V jednej, kedy je po letnom otvorení vrchný kryt voľne otvorený a môže sa samovoľne zatvoriť, a do druhej polohy sa kryt dostane po prekonaní menšieho „odporu“, kedy ostane otvorený aj pri pohybe s puzdrom. To je navyše výrazne menšie ako v predchádzajúcej generácii, čo prispieva k celkovej kompaktnosti.

Samotné slúchadlá pritom držia v puzdre ako prikované pomocou silných magnetov. Farba a ďalšie elementy puzdra u týchto slúchadiel ale boli pre mňa od začiatku len akýmsi vedľajším efektom. Omnoho viac som sa tešil na samotnú výbavu a zvukový prejav.

Netradičné tvary s prémiovými vlastnosťami

Potencionálneho používateľa môže na pohľad prekvapiť aj samotný dizajn týchto štupľov. Ako som už spomínal, Sony sa na nič nehralo a nepotrebovalo opakovať po Apple a jeho AirPodoch Pro.

So slúchadlami WF-1000XM4 (áno, to absurdné modelové označenie sa stále nie a nie zmeniť) prinieslo vlastný dizajnový podpis s tvarmi, ktoré prekvapivo dobre vyhovovali mojim ušniciam. Hoci po nasadení slúchadlá mierne „vytŕčali“, nepôsobilo to vôbec prehnane.

Pri nasadzovaní slúchadiel som ako veľkú výhodu vnímal penové štuple, ktoré sa dokážu perfektne prispôsobiť tvaru zvukovodu. Pred vložením slúchadiel je teda ideálne penu mierne stlačiť, aby sa mohla následne prispôsobiť uchu. Hoci to môže byť pre niekoho mierny diskomfort, týmto spôsobom dokážu slúchadlá skvelo odizolovať okolitý hluk.

Matúš Mitro/FonTech

Samozrejme, vložiť ich do ucha je možné aj bez predošlého stláčania penových štupľov. Navyše nedochádza k vytváraniu prebytočného tlaku v ušiach, ako tomu neraz býva v iných slúchadlách.

To pravé prekvapenie však nastane až po spárovaní  slúchadiel so smartfónom. Pri mojom testovaní som ich spojil s iPhonom a aplikáciou od Sony, ktorá potom otvára ďalšie možnosti ovládania a prispôsobenia prehrávania.

Komplikovanejšie párovanie a miestami pokazená aplikácia

Proces párovania môže spočiatku používateľa zmiasť, nestačí totiž len otvoriť puzdro a čakať, pokým ich smartfón deteguje. Slúchadlá je potrebné vybrať, nasadiť do uší a podržať na nich palce na 7 sekúnd, čím sa spustí proces párovania. Ten používateľovi oznámi synteticky znejúci hlas. Párovanie je však potom rýchle, bezproblémové a každé ďalšie pripojenie slúchadiel k spárovanému smartfónu je po vybratí z puzdra prekvapivo rýchle.

Menšie problémy však môže spôsobiť samotná aplikácia od Sony, ktorá, povedzme si úprimne, je už  za zenitom a zišlo by sa jej nejedno vylepšenie. Na dnešné pomery nepôsobí moderne a navyše mala problém aj s pripojením týchto nových slúchadiel.

Toto používateľ po zaplatení tak vysokej ceny skutočne nechce vidieť. Výbavou patria na špičku trhu

Poďme sa ešte pozrieť na samotnú výbavu tohto páru štupľov, ktoré chcú kraľovať trhu hneď viacerými vlastnosťami. Pre prehľadnosť sme špecifikácie zhrnuli do detailnej grafiky.

Loading...

Loading…

A čo teda samotné ovládanie slúchadiel? To je nanajvýš intuitívne a prebieha už tradične dotykom. Pravé slúchadlo sa stará o ovládanie prehrávania a prepínanie pesničiek známymi gestami.

Ovládanie prehrávania:

  • 1x dotyk – pozastaví alebo spustí prehrávanie
  • 2x dotyk – prehrávanie ďalšej skladby
  • 3x dotyk – prehrávanie predošlej skladby

Ľavé slúchadlo je potom určené na ovládanie a spúšťanie digitálneho asistenta od Google alebo Alexy od Amazonu. Jedným dotykom som však vedel prepínať aj medzi režimami s ANC a Ambient Sound, teda som si mohol aktivovať potláčanie okolitého hluku alebo nechať zvuky okolia nepotlačené. A tu mi skutočne takmer padla sánka.

Matúš Mitro/FonTech

Pre tento druh bezdrôtových slúchadiel do uší síce nie je ANC žiadnou novinkou, no to, ako ho dokázalo predstaviť Sony v modeli WF-1000XM4, ma ohromilo. Potláčanie okolitého hluku okamžite utlmí po zapnutí všetky okolité ruchy a počas prehrávania hudby som nevnímal ani blízke zdroje hluku. Svojim spôsobom za to môžu aj spomenuté penové štuple.

Možno si povieš, veď áno, takéto ANC nájdeme aj pri známych AirPodoch Pro, či iných drahších modeloch. No vedz, že ANC týchto slúchadiel od Sony je na ešte vyššej úrovni. Sám som majiteľom bezdrôtových náhlavných slúchadiel WH-1000XM3, ktoré sa stále môžu pýšiť perfektným ANC.

Matúš Mitro/FonTech

Dovolím si tvrdiť, že tieto štupľové bezdrôtové slúchadlá majú tak skvelé ANC, že sa približuje úrovni spomenutej náhlavnej súpravy. Nie nadarmo sa Sony už na balení modelu WF-1000XM4 pýši označením „Industry-leading Noise Canceling“. Nejde o žiaden marketingový ťah, ale skutočnosť, ktorá nadchne každého používateľa týchto slúchadiel.

Podobne, ako skvelé ANC, tu výrobca nezabudol ani na prémiový zvukový prejav. Úprimne povedané, Apple sa so svojimi AirPods Pro môže rovno schovať. A schovať sa môže aj množstvo ďalších konkurentov.

Matúš Mitro/FonTech

 

Prekvapil ma najmä basový prejav driverov, ktoré zvládnu aj hĺbky, aké by som u takýchto slúchadiel nečakal. Po úprave zvuku boli miestami basy až príliš silné, no na pomoc prichádza práve ekvalizér vo vyššie spomenutej aplikácii. Tam si vie používateľ prispôsobiť zvukový prejav presne podľa svojich predstáv a vyladiť všetky tóny.

Bez jeho nastavenia pôsobí zvuk mierne nezáživne a objavujú sa basové rázy. Taká rocková hudba znie v tom prípade príliš hlasne, tanečná alebo iná elektronická hudba vynikne basmi, pri hip-hope zasa mierne vystreľujú výšky. Všetko sa však dá vyladiť, s čím rozhodne Sony počíta.

Matúš Mitro/FonTech

Pre čo najlepší zážitok je preto nevyhnutnosťou aj ekvalizér, či už napríklad v Spotify, alebo priamo v aplikácií od Sony. Jeho úpravou sa slúchadla používateľovi odvďačia dynamickým prejavom bohatým na všetky zvukové zložky.

Ak by som mal použiť slovný prejav známeho politika, pre mňa boli tieto slúchadlá absolútne DO-KO-NA-LÉ. A to nielen pri počúvaní hudby, ale tiež pri podcastoch či pozeraní filmov. Mohol som ich nosiť celé hodiny a nikdy som nemal nepríjemné pocity.

Menší nedostatok však vnímam v oblasti mikrofónov, ktoré nereprodukujú hlas napríklad pri telefonovaní príliš kvalitne a pôsobia, ako by hlas prechádzal cez nejakú prekážku. Napriek tomu ma vždy druhá strana počula dostatočne zreteľne.

Matúš Mitro/FonTech

V oblasti výdrže slúchadlá zvládnu na jedno plné aj s puzdrom podľa výrobcu minimálne 24 hodín so zapnutým ANC, 36 hodín bez neho. Nikdy som však nemal potrebu nabíjať puzdro viac ako 1-krát za týždeň. Dostupné je tu navyše po novom aj bezdrôtové nabíjanie.

Matúš Mitro/FonTech

Úroveň nabitia však okrem aplikácie od Sony indikovala aj šikovne umiestnená LED dióda v puzdre, vďaka ktorej bolo hneď vidieť, na akú úroveň sú slúchadlá nabité. Už za 5 minút nabíjania však dokážu poskytnúť výdrž na celú hodinu prehrávania. Batéria je teda ďalšou z pozitívnych vlastností týchto prémiových slúchadiel.

Ďalej hľadať nemusíš. Práve si našiel najlepšie bezdrôtové slúchadlá do uší na trhu

Zhrnuté a podčiarknuté. Sony síce čakalo zhruba 2 roky, aby prinieslo nové TWS slúchadlá, no keď už prišlo s kožou na trh, stálo to rozhodne za to. Slúchadlá WF-1000XM4 sú jednými z najlepších, aké kedy moje uši počuli. Na svoju triedu ponúkajú dokonalé potláčanie okolitého hluku, ktoré sa podľa mňa doťahuje aj na ANC v náhlavných slúchadlách značky.

Počúvanie hudby je skutočným zážitkom a kvalitou zvukového prejavu tento pár štupľov bez kábla poteší aj tých náročných používateľov, ktorí si navyše môžu audio ešte vylepšiť.

K tomu sa pridáva zásadne kompaktnejšie puzdro, nový dizajn, či skvelá výdrž batérie, ktoré robia zo slúchadiel Sony WF-1000XM4 absolútnu špičku na trhu.

Otáznik visí už len nad cenovkou, ktorá sa dostala na 279 €. Nuž, za prémiovosť sa platí aj prémiová cena. Keď však niekto hľadá najlepšie a stále relatívne dostupné TWS slúchadlá na trhu, práve ich našiel a ďalej hľadať nemusí.

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom