Plusy

+ Kompaktné rozmery a hmotnosť
+ Výkonný procesor A15 Bionic (5 nm)
+ Možnosť pripojiť sa na 5G
+ Podpora rýchleho nabíjania
+ Možnosť odomykania cez Touch ID
+ Veľmi dobré fotí a natáča video

Mínusy

- Zastaralý dizajn
- Výdrž batérie len priemerná
- Slabší jas displeja na priamom slnku
- Nemá nočný režim
- V balení nie je nabíjací adaptér
- Vysoká cena

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
80%
60%
Displej
60%
51%
Výkon
100%
84%
Operačný systém
100%
78%
Fotoaparát
80%
66%
Výdrž batérie
70%
48%
79%
Hodnotenie redakcie
65%
Užívateľské hodnotenie
28 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Žijeme v dobe, kedy sa snažíme čo najviac recyklovať staré a použité veci. Týmto postupom sa inšpirujú aj veľké technologické spoločnosti, ktoré sa pokúšajú vyťažiť zo starého hardvéru čo možno najviac. Jednou z nich je aj spoločnosť Apple, ktorá ešte začiatkom minulého mesiaca predstavila iPhone SE 3. generácie.

Smartfón som si zobral na týždenný test a toto je môj úprimný pohľad na to, či sa jeho kúpa oplatí. Obsahuje totiž prvky a nedostatky, ktoré sú prinajmenšom diskutabilné a pri jeho cene musíš dobre zvážiť, či za tie peniaze stojí. Na trhu je nejedna alternatíva, ktorá sa môže javiť ako výhodnejšia. K tomu sa však dostaneme neskôr.

Balenie ako každé iné 

Apple pri iPhone SE 3. generácie neprekvapil a použil štíhlu papierovú krabicu bez adaptéra. Poprvýkrát sme sa s podobným riešením mohli stretnúť ešte v roku 2020, keď prišiel na trh iPhone 12. Okrem smartfónu nájdeš vo vnútri aj návody či jednu samolepku a USB-C Lightning kábel, ktorý je pogumovaný starou známou povrchovou úpravou.

Tu sa na krátko pozastavím, pretože si myslím, že firma mohla použiť aj opletaný kábel tak, ako ho dostaneš ku niektorým počítačom Mac alebo ich príslušenstvu (Magic Mouse, Magic Keyboard či Magic Trackpad). Je známe, že káble od Apple  dlho nevydržia a tak si veľa zákazníkov po čase musí zháňať nové, ideálne s certifikáciu MFi. Stačilo by pri tom použiť odolnejší materiál.

Taktiež ma pri balení prekvapila ešte jedna drobnosť, a tou je zvláštny prístup ku ekológii. Už od iPhonu 12 sa na obaloch nevyskytuje ani plastová fólia, pričom za účelom upevnenia slúžia „strhávacie nálepky“, nachádzajúce sa v spodnej časti papierovej krabice.

Toto riešenie samozrejme kvitujem, no zároveň nechápem, prečo Apple pri iPhone SE 3. generácie nepoužilo aj papierovú ochrannú fóliu priamo na zariadení tak, ako to robí pri iPhone 12/13? Telefón sa stále nachádza v hrubej plastovej fólii a to je škoda. Trochu to kazí ten „ekologický“ dojem, ktorý sa v nás snaží firma vyvolať.

Skvelé rozmery a váha na úkor zastaralého dizajnu

To, v čom iPhone SE 3. generácie doslova exceluje, sú jeho rozmery a váha. Na výšku má tento model iba 138,4 mm, na šírku 67,3 mm a hrúbka predstavuje 7,3 mm. Pridajme k tomu príjemné zaoblené hrany a hmotnosť na úrovni 144 gramov a máme produkt, ktorý sa veľmi príjemne ovláda a nosí vo vrecku.

Iste, mohutné rámčeky vo vrchnej a spodnej časti displeja pôsobia trochu archaickým dojmom a takisto dizajn so zaoblenými sklami môže trpieť pri pádoch vyššou náchylnosťou na rozbitie alebo iné poškodenie. V dnešnej dobe, kedy ale nosíme takmer na každom iPhone kryt a ochranné sklo, si myslím, že nepôjde o veľký problém a telefón prežije väčšinu nehôd bez ujmy.

Naopak, čo ma na novom iPhone SE 3 značne sklamalo, je jeho dizajn. S týmto vizuálom prišiel ešte iPhone 6 v roku 2014 a do istej miery bol prepracovaný v roku 2017 v iPhone 8. Od tej doby sa ale takmer nič nezmenilo a ak sa novinka bude predávať ešte aspoň dva roky, jej vizuál oslávi 10. výročie.

To sa mi zdá pri spotrebnej elektronike extrémne. V roku 2022 by som očakával skôr prepracovaný iPhone XR, ktorý len nedávno vypadol z ponuky. V Apple sú však zrejme presvedčení, že jeho čas v podobe verzie „Special Edition“ ešte len príde a my si naň musíme počkať. Škoda.

iPhone SE 3 má ako posledný Touch ID

Začnime najprv tým, ako spoločnosť Apple zvládla zavedenie Face ID. Nikdy som neveril tomu, že biometrická autentifikácia tváre bude reagovať tak dobre, ako to poznáme z modernejších iPhonov. Napriek tomu si ale nemyslím, že táto technológia je stopercentná, keďže sme v čase pandémie museli kvôli rúškam a respirátorom odomykať naše smartfóny za pomoci kódu.

Touch ID je technicky staršie riešenie, ktoré už má za sebou vcelku slušnú históriu. Napriek tomu ide ale o spoľahlivú technológiu, ktorá na novom iPhone SE 3 funguje dobre a aj keď pandémia pomaly ustupuje a s rúškami sa stretávame predovšetkým v interiéroch, stále sa mi s ňou pracuje lepšie, než s Face ID.

Stačí si zájsť do hypermarketu a skúsiť s telefónom zaplatiť cez Apple Pay. Hoci už iOS 15 dostalo funkciu, ktorá ťa vie identifikovať s respirátorom na tvári (dostupná pre iPhone 12 a novšie), zďaleka to nie je také rýchle, ako jednoducho priložiť prst na Home Button. Toto je obrovská výhoda iPhonu SE, ktorú ocení každý jeho budúci majiteľ a ja som rád, že Touch ID v tejto podobe ešte stále žije.

Výkon procesora nie je podstatný. Dôležitejšia je jeho životnosť

Ďalšou silnou stránkou iPhonu SE 3. generácie je jeho 5 nm procesor A15 Bionic známy aj z najnovších iPhíonov 13. Možno ani nevieš, no v súčasnosti sa považuje tento čip za najvýkonnejší mobilný procesor na svete. V jeho útrobách sa skrýva 15 miliárd tranzistorov a takisto 6 jadier CPU a 4 jadrá GPU.

Okrem iného sa medzigeneračne iPhone SE zlepšil aj v operačnej pamäti, pričom na miesto 3 GB RAM ponúka 4 GB RAM. To je v podstate zhodné s iPhonom 13 mini / iPhonom 13.

Na telefóne som skúšal spúšťať rôzne aplikácie či hry. Nikdy som nepocítil, že by akokoľvek zaváhal. Všetky animácie a reakcie sú krásne plynulé a pri iPhone SE 3 ťa nečaká ani nepríjemné prehrievanie. V tomto smere to má Apple vyladené na sto percent a ak hľadáš spoľahlivosť aj pri náročnejších úlohách, najlacnejší iPhone ťa určite nesklame.

Čo je však z môjho pohľadu ešte dôležitejšie ako výkon, je životnosť tohto zariadenia. Apple ponúka svojim smartfónom softvérovú podporu na úrovni takmer siedmych rokov. Pekným dôkazom je iPhone 6S (2015), na ktorý nainštaluješ iOS 15 aj v súčasnosti. Iste, už to zďaleka nie je to, čo to bývalo, no ak má telefón novú batériu, verím, že verne poslúži každému menej náročnému spotrebiteľovi.

A ak by bol nový iPhone SE 3 podporovaný čo i len 5 rokov, stále by to znamenalo, že ak si ho kúpiš dnes, fungovať ti bude aj v roku 2027 či dokonca 2028. Za všetko samozrejme môže vďačiť svojmu procesoru, ktorý je bez preháňania nadčasový.

Displej je stará známa 

Samozrejme, mohol by som teraz začať s kritikou, prečo Apple nepoužila modernejší OLED panel, ktorý je energeticky úspornejší a takisto ponúka vernejšiu čiernu (pretože čierny pixel = vypnutý pixel).

Týchto poznámok ťa ale s dovolením ušetrím, pretože verím, že si už aspoň raz v ruke držal iPhone so 4,7″ displejom, ktorý sa poprvýkrát objavil ešte v roku 2014. Od tej doby prešla zobrazovacia jednotka drobnými úpravami a hoci jej technológia nie je najmodernejšia, subjektívne konštatujem, že funguje vcelku dobre.

Rozlíšenie 1 334 × 750 pixelov je síce na prvý pohľad slabšie, no pri hustote 326 ppi ti v bežnom živote úplne postačí. V praxi totiž ide o tak malý displej, že pri pohľade naň jednotlivé pixely nebudeš registrovať. Za zmienku tiež stojí kontrastný pomer na úrovni 1400 : 1 a podpora farebného spektra P3. Či už teda budeš fotiť alebo dodatočne editovať svoje zábery, farby budú maximálne presné.

Čo je však trochu slabšie, je jas, ktorý sa môže na ostrom slnku javiť ako nedostatočný. Ako môžeš vidieť aj na zábere vyššie, hoci bolo v čase fotenia pod mrakom, na displej telefónu sa nepozeralo práve najlepšie a neustále som mal tendenciu pridávať jas, ktorý už bol nastavený na maximum.

Za všetkým samozrejme stojé hardvér, pretože iPhone SE 3 ponúka „len“ 625 nitov, čo je skoro o polovicu menej ako má iPhone 13 (1 000 nitov, respektíve 1 200 nitov pri HDR). V akýchkoľvek iných podmienkach ti však tento displej bude vyhovovať.

Fotoaparát je síce iba jeden, no za to obstojný

Na iPhonoch sa mi vždy páčilo to, ako dokázali fotiť a natáčať video. Apple to skrátka robil tak, aby boli výsledky čo najlepšie. A hoci má iPhone SE 3. generácie „len“ 12 Mpix čip fotoaparátu, každý kto sa trochu vyzná, vie, že tento parameter nie je rozhodujúci.

S clonou na úrovni ƒ/1.8 dokážeš zachytiť pekné fotky, či už za jasného dňa alebo v zhoršených svetelných podmienkach. So zložitejším osvetlením ti pomôže technológia Smart HDR 4. Zábery sú krásne ostré a plné detailov. Zvyknúť si ale musíš na to, že máš k dispozícii len jednu optiku fotoaparátu – základnú širokouhlú.

Aj kvôli tomu nemá iPhone SE 3 k dispozícii optický zoom, spoliehať sa musí len na 5-násobné digitálne priblíženie. A uznajte sami, že jeho kvalita nie je na ktovieakej úrovni.

A aj keď ja často používam ultraširokouhlý objektív, myslím si, že keď si niekto kúpi základný iPhone SE 3, pravdepodobne nepôjde o toho najnáročnejšieho zákazníka. Inými slovami, s riešením, ktoré tento model ponúka, si vystačí takmer každý, kto oň prejavuje záujem.

Portrétny režim a fotografické štýly

Vyzdvihnúť by som chcel portrétny režim, ktorý funguje naozaj zaujímavým spôsobom. Práve kvôli absencii druhého objektívu ide o čisto softvérovú záležitosť a aj preto dokáže zachytávať iba tvár človeka a nie predmety. Iste, niekedy sa stane, že telefón nesprávne „oreže“ prameň vlasov a výsledok pôsobí zvláštne. Väčšinou sú ale zábery pekné a bokeh efekt „uveriteľný“.

Normálny vs Portrétny režim na zadnej kamere iPhone SE 3. generácie.

Portrét navyše môžeš používať ako na zadnom, tak aj na prednom fotoaparáte. Aj napriek nižšiemu 7 MP rozlíšeniu a clone ƒ/2.2 sú výsledky zo selfie foťáku veľmi kvalitné a určite budú vhodné aj na sociálne siete. V tomto smere je iPhone SE 3 skutočne vydareným spoločníkom na každý deň.

Za zmienku tiež stojí prítomnosť nových fotografických štýlov, ktoré sa poprvýkrát predstavili v iPhone 13. Podľa môjho názoru ide o funkciu, ktorú pokojne mohla priniesť aj aktualizácia iOS 15, no chápem, že Apple chcel, aby boli nové smartfóny v rámci fotenia aspoň v niečom špeciálne.

Fotografické štýly fungujú podobne, ako by šlo o filtre, v rámci ktorých sa dá upravovať tón a teplota farieb. Následne môžeš s jedným štýlom fotiť toľko, koľko sa ti zachce a dodatočné úpravy fotiek budú iba minimálne. To vie ušetriť množstvo času.

Dajú sa s ním fotiť aj detaily, hoci nemá makro režim 

Spoločnosť Apple predstavila takzvaný makro režim ako súčasť iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max, pričom táto technológia funguje vďaka ultraširokouhlému fotoaparátu. Nakoľko touto šošovkou iPhone SE 3 nedisponuje, používateľ sa bude musieť pri zachytávaní detailných záberov spoľahnúť na štandardný širokouhlý objektív.

A aj keď úplne „macro“ zábery nevytvorí, pekné detaily kvetov alebo napríklad kôry stromu áno. Stačí sa ku objektu dostatočne priblížiť a následne naň zaostriť prstom. Ak máš aktivované automatické zaostrovanie, telefón sa o to postará sám.

Apple tu mohlo dať aspoň nočný režim

Čo mi naopak v novom iPhone SE 3 chýba ako soľ, je nočný režim. Na túto funkciu som si zvykol už od čias iPhonu 11 Pro a to ubehli takmer tri roky.

Na strane druhej sú priamo v App Store platené aplikácie, ktoré túto funkciu vedia sprístupniť aj softvérovo. Keby tu Apple urobil podobný kompromis ako pri portrétnom režime, určite by som bol spokojnejší. V roku 2022 ide predsa o pomyselný štandard, ktorým by mal disponovať každý nový mobil.

Perfektné video

Pokiaľ rád natáčaš videá, no nie si úplne náročný, iPhone SE 3 má všetko, čo potrebuješ. Záznam zvláda aj v 4K rozlíšení pri 60 FPS, no ja osobne ešte stále radšej používam klasické Full HD, ktoré zaberá podstatne menej miesta. Telefón má tiež výbornú optickú stabilizáciu obrazu, ktorá eliminuje väčšie otrasy vrátane tých, ktoré vznikajú počas chôdze. Poteší aj spomalené video až do 240 FPS.

Pri spomalených záberoch však dávam do pozornosti, že celková kvalita detailov rapídne klesá. Na obrazovke telefónu to vyzerá celkom dobre, no na počítači alebo TV sa na zábery nebude pozerať práve najlepšie. Berme to však skôr ako doplnkovú funkciu, ktorú budeš používať iba sporadicky. V takomto prípade ju nemá význam kritizovať.

Upozorním ale, že na prednú kameru, ktorá má rozlíšenie „iba“ 7 MP, nenatočíš 4K tak, ako na drahších modeloch. Vystačiť si teda budeš musieť s Full HD a taktiež bez spomalených záberov. Dobrou správou je, že iPhone SE 3 dostal podporu technológie Deep Fusion či už pre fotky alebo pre video, vďaka čomu budú finálne zábery bohatšie na textúry a štruktúry.

Výdrž batérie sa zlepšila 

Spoločnosť Apple vo svojich marketingových materiáloch uvádza, že nový iPhone SE 3 vydrží približne o 2 hodiny dlhšie na jedno nabitie v porovnaní s iPhonom SE 2. generácie. Hovorí sa ale, že papier znesie všetko. Čo teda ukázala prax?

V prvom rade musím napísať, že som z výsledkov milo prekvapený. Už v minulosti som testoval predošlý iPhone SE a horšiu výdrž batérie na jedno nabitie som považoval za jedno z najväčších negatív tohto zariadenia. Novinka si citeľne polepšila a som presvedčený, že s tým má čo dočinenia aj modernejší 5 nm procesor A15 Bionic. Platilo to ale iba do chvíle, kým som neaktivoval 5G pripojenie.

V rámci bežnej práce mi telefón vydržal na jedno nabitie od rána približne do šiestej hodiny poobede, kedy som však už bol doma a mohol som ho pripojiť na nabíjačku. Keby to aj náhodou nestihnem, stále som sa pohyboval v rezerve na úrovni cca 15 – 20 % batérie. Energia ubúdala citeľne pomalšie než pri iPhone SE 2, no samozrejme, že sa to nedá porovnávať s inými špičkovými smartfónmi, ktorých akumulátor má pokojne aj dvojnásobnú kapacitu.

Menší problém nastal až vo chvíli, keď som v Bratislave skúsil používať 5G pripojenie. Aj keď opäť nešlo o nič „drastické“, iPhone SE 3 sa vybíjal rýchlejšie ako na 4G. Tento jav som ale pociťoval aj na iPhone 12 či 13. So zapnutým 5G by som výdrž batérie prirovnal ku iPhonu SE 2. generácie, ktorý sa však mohol spoliehať len na 4G. Ak nebudeš náročný na výkon siete, myslím si, že ťa výdrž uspokojí. Určite však nečakaj žiadneho rekordéra v tejto oblasti. Je to skôr dostatočný výsledok.

Pozitívnou stránkou veci je, že aj keď sa iPhone SE 3 stále relatívne rýchlo vybíja, Apple urobil všetko preto, aby sa ešte rýchlejšie nabíjal. Ak si zoženieš 20 W nabíjací adaptér s podporou USB-C, podľa výrobcu sa môžeš dostať na 50 % kapacity už za približne 30 minút. Ja som sa dostal v rámci rovnakého času až na 58 %.

Zároveň tiež dodávam, že novinka nepodporuje MagSafe konektor, ktorý má iPhone 12 a takisto iPhone 13. Spoľahnúť sa teda môžeš len na klasické Qi bezdrôtové nabíjanie s výkonom 7,5 W. Mne osobne MagSafe trochu chýbal, nakoľko som naň zvyknutý pri používaní v aute.

5G som radšej vypínal

Ako som už naznačil pri výdrži batérie, 5G sieť mala citeľne vyššiu spotrebu ako 4G sieť. Na väčšine územia Slovenska ťa to trápiť nemusí, nakoľko s 5G sa stretneš predovšetkým v Bratislave a jej okolí. Áno, modernejšia sieť je o niečo rýchlejšia, ale v praxi to pri bežných úkonoch ani nepostrehneš. Či už surfuješ po webe, odpisuješ na správy alebo pozeráš video na YouTube, klasické 4G bude stále vyhovovať všetkým tvojim potrebám.

Samozrejme, ak si o niečo náročnejší používateľ a spoliehaš na na Photo Stream alebo pravidelne posielaš svojim kolegom veľké množstvo dát, schopnosti, ktoré ti ponúkne 5G, sa ti určite hodia.

V rámci môjho testu som vyskúšal rýchlosť siete (Telekom) na viacerých miestach Bratislavy, pričom Download sa pohyboval na úrovni cca 160 – 350 Mb / s a Upload na cca 29 – 54 Mb / s.

Nepotápaj ho do vody 

Spoločnosť Apple použila v iPhone SE 3 vodeodolnosť v rámci normy IP 67. To sa v porovnaní s predchodcom nijako nezmenilo a v praxi to znamená, že telefón môžeš ponoriť do hĺbky jedného metra na maximálne tridsať minút. A aj keď sa to môže zdať ako skvelá funkcia, v skutočnosti ju ber radšej ako poistku pred nehodou.

Áno, telefón by do svojho vnútra nemal prepustiť vodu za predpokladu, že je úplne nový a nikdy ti nespadol na zem (aj v kryte). Akonáhle však už javí známky opotrebovania, jeho tesnenia môžu degradovať. Sám som sa o tom v minulosti presvedčil pri iPhone 11 Pro. Najhoršie je na tom to, že aj keď Apple garantuje vodeodolnosť, drobnými písmenkami píše, že prípadné reklamácie utopených zariadení neuznáva.

Ak sa teda chceš ísť s novým iPhonom SE 3 kúpať, zaobstaraj si radšej nepremokavé vrecko alebo kryt, vďaka ktorému sa ku nemu nedostane voda.

Zabíja ho cena 

Je to už tak trochu klišé kritizovať spoločnosť Apple za to, že jej produkty sú príliš drahé v porovnaní s konkurenciou. Ja to zo zásady nerobím, nakoľko si myslím, že majú svoju hodnotu, pre ktorú sa oplatia kúpiť. Pri iPhone SE 3. generácie si ale dovolím urobiť malú výnimku.

Ako som už uviedol na začiatku, tento model sa s rovnakým dizajnom predáva minimálne 5 rokov. Človek by teda čakal, že jeho cena bude postupne klesať, alebo aspoň nebude rásť. To sa ale nestalo.

Zatiaľ čo pôvodný iPhone SE 2 štartoval v 64 GB verzii na úrovni 479 €, jeho nástupca začína až na 519 €.  Áno, je síce pravda, že ponúka o niečo viac, no úprimne, za 40 € to vážne nestojí. Rýchlejší procesor, o niečo lepšia výdrž batérie a podpora 5G siete sú síce dobré funkcie, ale ak sa trochu posnažíš, v rámci výpredajov zoženieš iPhone SE 2 (ktorý ti bude slúžiť ešte minimálne 2-3 roky) aj o 100 € lacnejšie. V prípade repasovaných kusov sa dokonca dostaneš takmer na polovicu pôvodnej ceny!

Dávid Igaz / FonTech

Ja som mal na test strednú, 128 GB verziu za 569 € a najnáročnejší zákazníci si môžu vybrať aj vrcholové 256 GB prevedenie za 689 €. Tu už ale narážame na akýsi „konflikt záujmov“, nakoľko na trhu existujú aj iné smartfóny (vyberal som tie s iOS), ktoré sa podľa môjho názoru vyplatia viac.

Apple má dve lepšie alternatívy

V prvom rade je to iPhone 11 z roku 2019. Áno, po stránke procesora A13 Bionic ide o dva roky starší model a neponúka ani 5G. Na strane druhej však disponuje oveľa lepšou výdržou batérie, ponúkne ti Face ID (to ale nemusí každý považovať za výhodu), väčší 6,1″ LCD displej, širokouhlý fotoaparát, nočný režim, širšiu rozmanitosť farieb a veľa iného. U autorizovaných predajcov je k dispozícii v dvoch verziách, pričom tá základná 64 GB začína na 579 € a vyššia 128 GB verzia na 629 €. V oboch prípadoch by si si teda priplatil len 60 eur.

Dávid Igaz / FonTech

Druhou alternatívou, ktorú ja osobne považuje za ešte lepšiu, je nákup iPhonu 12 mini. Ten už má k dispozícii aj 5G pripojenie, len o rok starší procesor 14 Bionic, ktorý bol však taktiež vyrobený za pomoci 5 nm výrobného procesu, väčší 5,4″ OLED displej s presnejším zobrazením a hlavne vyšším rozlíšením, dva kvalitnejšie fotoaparáty s 2x optickým zoomom, možnosťou nahrávania videa do Dolby Vision atď.

Medzi ďalšie bonusy, ktoré by si s iPhonom 12 mini získal, je aj Ceramic Shield (ochrana displeja), podpora pre MagSafe pripojenie či zvýšená vodeodolnosť vďaka norme IP68 (to platí aj pre iPhone 11). No a cena? Za každú verziu si u autorizovaného predajcu priplatíš presne 100 €, pričom základ začína na 619,00 €. Za tieto peniaze však dostaneš niekoľkonásobne sofistikovanejší hardvér, ktorý nemá svoje základy ukotvené v roku 2014, ale v roku 2020. A preto by som túto alternatívu napriek vyššej cene nepodceňoval.

Unsplash / Anh Nhat

Pár slov na záver 

Pokiaľ hľadáte obyčajný smartfón na každý deň, ktorý nemá prémiové funkcie, no za to vám vydrží niekoľko rokov a nesklame vás ani pri náročnejších úlohách, iPhone SE 3 je pre vás skvelá voľba. Ak však očakávate od zariadenia za 519 € niečo špeciálne, pravdepodobne budete sklamaní. V takomto prípade sa radšej poobzerajte po konkurencii alebo iných smartfónoch od Apple.

iPhone SE 3. generácie nie je zlé zariadenie a verím, že človek, ktorý si ho zaobstará, nebude sklamaný. Na strane druhej z neho cítiť zub času a to mu v mojom hodnotení nepomáha. Samozrejme, že je na každého zvážení, aké funkcie od svojho smartfónu očakáva a potrebuje. Na základe toho si predsa vyberáme z aktuálnej ponuky na trhu.

Proti iPhonu SE 3 však hrá množstvo lacnejších alebo len o trochu drahších alternatív, kvôli čomu si myslím, že prípadný záujemca by sa mal v danej cenovej kategórii poobzerať inde, pokojne aj z radov spoločnosti Apple. Je to dobrý smartfón, no ako som už naznačil, zabíja ho cena. Ak by štartoval na úrovni do 400 eur, určite by mi dával väčší zmysel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú