Apple sa po dlhej dobe poriadne odviazal a priniesol zákazníkom širokú paletu farebných prevedení v novom, ale trocha skromnejšom iPhone XR. Zdá sa, že lacnejší súrodenec prémiových modelov neostane v ich tieni, čo potvrdzujú aj pozitívne reakcie v recenziách známych portálov. Apple iPhone XR sa už dostal k mnohým testerom, ktorí s ním strávili zopár dní, aby zhodnotili jeho klady, ale aj zápory.

Dlhé týždne čakania sú už na konci a iPhone XR sa pomaly dostáva k zákazníkom. Po viac ako mesiaci sa táto novinka o pár dní dostane do predaja aj u nás na Slovensku. Apple však v jeho prípade stavil na „okresanú“ výbavu, no na oplátku poskytol bohaté farebné prevedenia, z ktorých si to svoje obľúbené vyberie každý. Aké sú však jeho ďalšie atribúty, ktorými chce prilákať pozornosť zákazníka? Odpoveď na túto otázku hľadali recenzenti zo svetových médií, ktorí boli s iPhonom XR v celku spokojní, čo vyjadrili aj vo svojich recenziách.

Jeden kvalitný fotoaparát

Pri zadnom fotoaparáte je ihneď každému jasné, kde tento dostupnejší Apple smartfón zaostáva. Chýba mu totiž teleobjektív, ktorý by poskytol optický zoom, a tak si budúci majiteľ bude musieť vystačiť len s jediným širokouhlým fotoaparátom. Napriek tomu sú jeho kvality nepopierateľné. Absenciu zadného teleobjektívu mu však vyčítal v testovaní aj Wall Street Journal a pri bežnom používaní tak môže táto výbava mnohým chýbať. Žiaľ, niekde sa šetriť muselo.

Perfektné spracovanie s bohatými farbami

Dizajnom však iPhone XR nezaostáva za svojimi drahšími súrodencami a ponúka taktiež skutočne prémiové prevedenie zo skla. Napriek nižšej cene tak mali recenzenti z portálov TechCrunch či New York Times pocit, že v rukách držia luxusnejší smartfón. Väčšia obrazovka však prinútila inžinierov zvoliť aj väčšiu konštrukciu, ktorá je podľa mnohých vďaka bohatému výberu farieb naozaj úchvatná. Na výber je teda klasická čierna, biela, ale aj modrá, žltá, oranžová a červená s označením (Product) Red.

Najlepší LCD displej na trhu

Nenechaj si ujsť
Pri iPhone Xr poteší najmä cena, no pri oprave siahne zákazník aj tak hlboko do peňaženky

Predok smartfónu navyše zdobí displej, ktorý prichádza s o čosi hrubšími rámikmi v naozaj skromnom HD rozlíšení, ktoré sa stalo terčom veľkej kritiky. Do modelu v cenovej relácii nad 800 € tak mohol výrobca vložiť aj lepší FullHD displej, ktorý je dnes bežným štandardom. Napriek nižšiemu rozlíšeniu sú kvality obrazovky naozaj na úrovni.

Recenzent portálu TechCrunch sa vo svojom súhrne na adresu tohto panelu vyjadril: „iPhone XR má LCD displej a nie OLED panel. Toto je jeden z najväčších rozdielov medzi ním a iPhonom XS, no táto LCD obrazovka je jedna z najlepších, akú som kedy videl.“ Do displeja pritom zasahuje aj výrez s technológiou Face ID, a tak si môže odomykanie tvárou vychutnať aj nenáročnejší používateľ. Tu sa tak Apple neuskromnil a svojim inovatívnym zabezpečením sa pýši aj v iPhone XR.

iPhone s najdlhšou výdržou batérie vôbec

Zobraziť celú galériu (2)
Jonathan Morrison/YouTube

Testerov z portálov USA Today, alebo tiež Wall Street Journal pritom prekvapila aj skvelá výdrž batérie tejto novinky. Na jedno nabitie s prehľadom vydrží aj celý náročný pracovný deň. Podľa redaktora denníka Wall Street Journal má batéria iPhonu XR najdlhšiu výdrž, akú kedy u iPhonu v posledných rokoch videl. Kombinácia skromnejšej obrazovky a väčšieho akumulátora tak potešila mnohých prvých používateľov a sklamať by nemala ani budúcich zákazníkov, ktorí si svoj iPhone XR užijú už onedlho.

Výkonu má na rozdávanie

Nenechaj si ujsť
iPhone Xs a Xs Max sa svojím impozantným výkonom približujú desktopovým počítačom

Spolu s dlhou výdržou prichádza aj masívny výkon, ktorý tento model zdedil po drahšom iPhone Xs a Xs Max. Disponuje totiž rovnakým procesorom A12 Bionic a ponúka teda poriadnu výpočtovú silu aj pre najnáročnejšie úkony. Najväčším rozdielom medzi nimi je však podpora gigabitového LTE pripojenia. Zatiaľ čo prémioví súrodenci túto výbavu majú, iPhone XR sa musel zaobísť bez nej.

Cenou mnohých (ne)poteší

Apple prekvapil svojich fanúšikov nielen predstavením lacnejšieho iPhonu, ale tiež jeho finálnou cenou. Tá však nie je vzhľadom na výbavu mnohým po chuti. Navyše je na domácom trhu nový iPhone XR lacnejší ako u nás, kde si ho môže zákazník dopriať v základe so 64 GB ROM za 869 €. V USA pritom rovnaká verzia stojí zhruba 650 €.

Zobraziť celú galériu (2)
UrAvgConsumer/YouTube

Napriek tomu je to práve tento iPhone, ktorý si budú ľudia podľa novín New York Times kupovať najviac. V porovnaní s iPhonom Xs a Xs Max je jeho cena podstatne nižšia, avšak atakuje sumy, za ktoré by si mohol zákazník dopriať aj nadupaný Android smartfón. Každý si však vyberie podľa svojho gusta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom