Švédska automobilka Volvo schválila nie príliš lákavú novinku týkajúcu sa všetkých nových automobilov. Ako informuje SlashGear, všetky automobily značky Volvo, ktoré si od 20. mája 2020 zákazníci objednajú, budú mať obmedzenú maximálnu rýchlosť na 180 km/h.

O tomto obmedzení sa vo Volve diskutovalo už poriadne dlhú dobú. Vo finále sa nie je čomu diviť, pretože tento krok so sebou prináša aj určitú zodpovednosť, ktorá je spojená s možným poklesom predajov áut tejto značky.

Väčšina automobiliek, ktorá, ak teda vôbec má, svoje automobily obmedzené na určitú maximálnu rýchlosť, býva zväčša nastavená na 250 km/h. Rozhodnutie zo strany Volva obmedziť maximálku len na 180 km/h môže znamenať, že predaje rapídne klesnú najmä na nemeckom trhu.

Nemecko je totiž jedinou európskou krajinou, ktorá má niektoré diaľničné úseky bez rýchlostného limitu. Ostatné európske krajiny majú maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici stanovenú na 130, respektíve 140 km/h. V tomto prípade by tak obmedzenie rýchlosti nemuselo predstavovať až taký problém. Mnoho odborníkov, ale aj fanúšikov značky Volvo si však myslí, že v tomto prípade ide o „obmedzovanie vodiča“.

Ako píše portál AutoCar, Volvo sa ohrádza tým, že z ich strany nejde o obmedzovanie budúcich majiteľov, ale tento limit im má pomôcť stať sa „čo najlepšími vodičmi“. Podľa švédskej automobilky je za drvivú väčšinu smrteľných nehôd zodpovedná práve rýchla jazda.

Ak sa navyše rýchla jazda spojí s neskúsenosťou vodiča, riziko nehody je ešte vyššie. Práve pre tento prípad Volvo okrem rýchlostného limitu pre všetky autá bude k novým vozidlám dodávať takzvaný „Care Key“.

Jedná sa o kľúč k autu, pre ktorý je možné nastaviť dodatočné rýchlostné limity už od maximálnej rýchlosti 50 km/h. Táto funkcia má slúžiť najmä pre rodiny, v ktorých jej členovia zdieľajú jedno auto.

Otec tak môže napríklad svojmu synovi naprogramovať kľúč, aby nemohol prekročiť rýchlosť, ktorú mu kľúč povoľuje.

Interiér vozidla / Zdroj: Volvo

Podobný princíp založený na „obmedzení“ vozidla vzhľadom na to, aký kľúč sa aktuálne používa, môžeme vidieť pri viacerých automobilkách. Napríklad Dodge Hellcat prichádza s dvojicou kľúčov, čierny obmedzuje maximálny výkon a nedovolí vypnúť niektoré asistenty, zatiaľ čo červený kľúč umožní jazdiť s autom v „surovom“ stave bez akýchkoľvek limitov a asistentov.

V minulosti Volvo tiež pracovalo s myšlienkou, že by dokonca obmedzovalo maximálnu rýchlosť na základe GPS. Maximálka vozidla by sa tak dynamicky menila počas jazdy. Toto riešenie však zatiaľ vedením spoločnosti neprešlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom