Séria zariadení Galaxy Note od Samsungu je vo svete smartfónov veľkým menom. Dokáže prilákať vždy množstvo pozornosti a záujmu a už teraz to platí aj o očakávanom nástupcovi Note 9. Lenže už menej boli očakávané správy, ktoré teraz naznačujú koniec celej série.

Nové informácie prichádzajú z kórejského periodika The Bell, na ktoré sa odvoláva aj Forbes. Samsung má údajne už vyše roka uvažovať o ukončení série Note, a to z niekoľkých dôvodov. Prvým sú slabšie predaje, ktoré súvisia najmä s celkovým presýtením trhu. Používatelia si v súčasnosti ponechávajú svoje zariadenia dlhšie a nemenia ich každý rok s príchodom novej generácie.

Zobraziť celú galériu (0)
Matúš Mitro/FonTech

Ďalší dôvod je pre fanúšikov čoraz zreteľnejší. Séria Note totiž dlhodobo stráca svoju unikátnosť voči druhej prémiovej triede Samsungu, Galaxy S. Dizajnovo sú si už oba rady veľmi podobné a Note už ani vo veľkosti nie je tak rozdielny s verziami Galaxy S Plus ako tomu bolo v minulosti. Jednoznačne rozdeľujúcim faktorom tak zostáva „len“ inteligentné pero S-Pen, na ktoré sa Samsung zameral aj pri očakávanom Note 9. Pre rozdelenie prémiových tried to zdá sa prestáva stačiť.

S-Pen s prestupom do inej série

O osude Note série, ale Samsung ešte definitívne nerozhodol. Kľúčovým pri rozhodovaní má byť práve úspech či neúspech nasledujúcej generácie, ktorej predstavenie nás čaká 9. augusta. Ak by teda Galaxy Note 9 v predajoch zlyhal, aký bude osud celej série?

Pero S-Pen by vo svete smartfónov rozhodne chýbalo a Samsung by ani podľa dohadov takmer s určitosťou neprestal túto technológiu vyvíjať. Daný prvok by sa však po novom mohol už objaviť v sérii Galaxy S. Zrejme by sa tak obe prémiové triedy spojili do jednej a my sme v jeden rok videli už nie dva, ale tri nové modely z „eskového“ radu. Špeciálna edícia s inteligentným perom by s pravdepodobnosťou doplnila „štandardnejšie“ verzie Galaxy S a Galaxy S Plus.

Aj portál Forbes však upozorňuje, že pre Samsung by to nemusel byť najšťastnejší krok. V prvom rade, smartfóny Galaxy Note sú obrovsky populárne a medzi fanúšikmi si vyslúžili veľkú mieru lojality, a to napriek škandálu s explodujúcim Galaxy Note 7. No a druhým dôvodom je frekvencia prezentácií nových prémiových smartfónov.

Samsung v súčasnosti prezentuje nový top model približne každého polroka a môže tak postupne skúšať a vyvíjať jednotlivé technológie, pričom zároveň neustále udržuje mediálny aj fanúšikovský záujem. Treba však pripomenúť, že túto úlohu by mohol prebrať aj čoraz reálnejší skladací smartfón z údajne novej série Galaxy X. Galaxy Note 9 má tak zrejme na pleciach osud celej série Note a jeho predstavenie dostáva opäť nový náboj.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom