Procesory Exynos, ktoré sú vyrábané spoločnosťou Samsung, sú známe vysokou kvalitou a radia sa do podobnej kategórie ako procesory od amerického Qualcommu. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo sú používané prevažne v zariadeniach od Samsungu?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Najznámejšou teóriou je, že Samsung sa iba snaží chrániť svoju technológiu výroby. Podľa najnovších informácií to však nie je úplne tak. Dôvodom, prečo tieto procesory nachádzame iba v smartfónoch značky Samsung a v niektorých vlajkových lodiach čínskeho výrobcu Meizu, má byť Qualcomm. Ten má totiž so Samsungom podpísanú licenčnú dohodu, podľa ktorej juhokórejský gigant nemôže predávať svoje vlastné procesory výrobcom tretích strán po dobu až 25 rokov.

„Spoločnosť Samsung Electronics mala zablokovaný predaj čipsetov iným výrobcom kvôli licenčnej dohode, ktorú mala podpísanú s Qualcommom.“ – tvrdí uznesenie.

exynos
zdroj fotografie: AnandTech

nenechaj si ujsť
Snapdragon 835 v benchmarkoch: Titul najvýkonnejšieho mobilného procesoru tohto roka mu patrí právom

Juhokórejská komisia pre férové obchodovanie už stihla Qualcommu udeliť pre tieto nekalé praktiky mastnú pokutu vo výške až 873 miliónov dolárov. Podľa nej gigant nečestne využil svoje postavenie na juhokórejskom trhu. Výrobca procesorov sa voči rozhodnutiu súdu neskôr odvolal. Dúfame tak, že procesory Exynos začneme čoskoro konečne vídať aj v smartfónoch iných značiek.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
83%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
17%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.