Japonsko drží na Medzinárodnej vesmírnej stanici prvý satelit Mjanmarska, ktorý skonštruovali v spolupráci s mjanmarskou univerzitou. Kvôli politickej situácii v krajine ho nemôžu vypustiť do vesmíru, boja sa totiž jeho zneužitia armádou a následne možného porušenia ľudských práv, informuje Reuters.

Prvý satelit Mjanmarska sa stal rukojemníkom, čo teraz?

Malý satelit vážiaci len 50 kg je prvým satelitom Mjanmarska a zároveň prvým zo série dvoch satelitov, ktorých úlohou je monitorovanie poľnohospodárstva a rybolovu. Kvôli armádnemu prevratu, ktorý sa v Mjanmarsku uskutočnil 1. februára, sa niektorí oficiálni predstavitelia a ľudskoprávni aktivisti obávajú možného zneužitia týchto satelitov na armádne účely.

Satelit sa momentálne nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici v japonskom výskumnom module Kibo a do vesmíru ho vyniesla raketa Antares v kozmickej lodi Cygnus 20. februára počas rutinného zásobovania ISS. Japonská kozmická agentúra a univerzita Hokkaido momentálne posudzujú svoje možnosti a nasledujúce kroky, píše Futurism.

Umiestňovanie a kontrola nákladu, ktorý obsahuje aj prvý satelit Mjanmarska, do kozmickej lode Cygnus. Zdroj: NASA / Martin Blaha

Satelit vyvinuli v spolupráci s mjanmarskou univerzitou leteckého a kozmického inžinierstva, ktorej rektora nie je možné od 1. februára kontaktovať. I keď satelit nie je stavaný pre armádne využitie, jeho adaptácia pre nesprávne účely nemusí byť vôbec zložitá.

Kontrakt údajne nešpecifikoval zákaz využitia satelitu na armádne účely, všetka komunikácia však prechádza cez japonskú univerzitu a Mjanmarsko sa k nej samostatný prístup nemá. Univerzita sa navyše nechce podieľať na akýchkoľvek armádnych aktivitách. Vedci naďalej dúfajú v možnosť pokračovania misie a jej konečný úspech, i keď je vypustenie satelitu v hodnote 15 miliónov amerických dolárov oneskorené a zatiaľ neisté.

Japonci robia v kozme veľké pokroky, je jednou z najdôležitejších agentúr

Okrem toho, že je JAXA pomerne pravidelným návštevníkom Medzinárodnej vesmírnej stanice, na ktorej majú vlastného astronauta aj dnes, vede a vesmírnemu výskumu prinášajú skutočne mnoho. Okrem množstva vypustených satelitov len nedávno odobrali vzorky z asteroidu Ryugu pomocou sondy Hayabusa-2, ktoré následne úspešne navrátili na Zem.

ISAS-JAXA

Predchodca tejto misie už priniesol dôležité poznatky a vo vzorkách asteroidu Itokawa len nedávno objavili okrem vody aj organické materiály. JAXA je aktívna a vysoko produktívna vesmírna agentúra, ktorá sa len tak ľahko nezľakne a necúvne pred každým problémom. Je preto možné predpokladať, že problémy so satelitom nakoniec vyrieši.

Japonsko má s Mjanmarskom veľmi blízke vzťahy a je tiež jeho najväčším darcom. Teppei Kasai, funkcionár Ázijského programu pre ľudské práva, si myslí, že by mali zainteresované japonské univerzity pozastaviť a okamžite nariadiť jeho posúdenie pre možné riziko porušenia ľudských práv. Oficiálnych predstaviteľov JAXA nebolo možné kontaktovať a konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom