Pred pár mesiacmi sme ťa informovali o prvom ruskom notebooku, ktorý si koleduje o poriadne fiasko.

O zariadení sa vtedy toho popísalo mnoho, vrátane nie práve oslnivých špecifikácií. Jednou z najdôležitejších informácií ale bolo, že Bitblaze Titan sa do predaja dostane už tento rok.

Výroba začne už v novembri

Hoci poslednú dobu sa o tomto zariadení viac-menej mlčalo, portál Tom’s Hardware, na základe príspevku Yany Brushovej na ruskej sociálnej sieti VKontakte, upozornil, že Bitblaze Titan sa dostane do sériovej výroby už v novembri. Nebude to však vôbec jednoduché.

ScreenShot/Ай, Как Просто!/YouTube

Na spomínanej sociálnej sieti obchodná riaditeľka Prombit zverejnila fotografiu predprodukčnej verzie počítača so slovami, že v ruke drží legendu.

Brushová nezabudla pochváliť kvalitu spracovania, tenké hliníkové puzdro a nízku hmotnosť. Uviedla tiež, že stihla otestovať niekoľko softvérových aplikácií – kancelárske programy a YouTube.

„Funguje skvele, na batériu vydrží päť hodín. Pokračujeme v testovaní v rôznych pracovných zaťaženiach a pripravujeme sa na oficiálne vydanie,“ cituje portál Tom’s Hardware Yanu Brush.

Podľa dostupných informácií Bitblaze Titan ponúkne 16 GB DDR4 RAM pamäť s možnosťou rozšírenia až na 128 GB kapacitu. Okrem toho notebook disponuje aj 256 až 512 GB SSD diskom a 15,6″ IPS displejom.

Bitblaze Titan je založený na procesore Baikal-M, pričom za zmienku iste stojí, že procesory Baikal sú určené prevažne pre servery. Prombit sa s nimi však pustila aj do výroby už spomínaného Bitblaze Titan BM15.

Samotný procesor Baikal-M disponuje ôsmimi jadrami pracujúcimi na takte 1,5 GHz, ktoré sú však založené na starej ARM architektúre Cortex-A76, ktorá bola uvedená pred 10 rokmi.

Nepoteší ani 9 rokov stará architektúra integrovanej grafickej karty Mali-T628 MP8. Obe architektúry boli pôvodne určené pre mobily a podľa všetkého v tejto implementácii nevyužívajú ani žiadne úsporné funkcie.

Pôvodné zdroje tiež uvádzali, že Bitblaze Titan BM15 vydrží bez pripojenia do siete len okolo dvoch hodín. Vzhľadom na to, že podľa Brush vydrží až 5 hodín, ide o značné polepšenie si. Treba však podotknúť, že výdrž aj s prihliadnutím na ponúkané parametre a cenu, nie je zrovna najlepšia.

ScreenShot/Ай, Как Просто!/YouTube

Prvotné informácie tiež hovorili o rozmeroch 5,5 cm, z ktorých mal notebook pri výrobe schudnúť na 2 cm a 2 kg.

Zverejnená fotografia predprodukčnej verzie však stále nenasvedčuje tomu, že by Bitblaze Titan BM15 zhodil na sľubovanú veľkosť. Jeho vzhľad je taktiež na míle vzdialený od zverejnených renderov, avšak ide stále iba o nefinálnu verziu, takže nejaké úpravy ešte môžeme očakávať.

Bitblaze

Je tu hneď niekoľko problémov

Sú tu ale ešte tri nesmierne dôležité informácie. Prvou je cena, ktorá sa môže vyšplhať až na 120-tisíc rubľov, čo je aktuálne okolo 1 900 €.

Za túto sumu si môžeš kúpiť slušne vybavený, moderný ultrabook. Pre porovnanie, v marci, keď bol Bitblaze Titan BM15 prvýkrát avizovaný, bola táto suma v prepočte približne 900 €.

Druhým, nemenej dôležitým faktom je visiaci Damoklov meč nad samotnou výrobou. Baikal sa totiž vyrábal na starej 28 nm výrobnej technológii od TSMC. To, že Taiwan uvalil na Rusko sankcie a Rusko samé zaradilo Taiwan na zoznam nepriateľských štátov, azda netreba ani pripomínať.

Posledným pomyselným klincom do rakvy pre Bitblaze Titan BM15 môže byť architektúra ARM, na ktorej je SoC Baikal-M založený. Držiteľom licencie ARM je rovnomenná britská spoločnosť so sídlom v Cambridge, ktorá, vzhľadom na sankcie uvalené na Rusko, neposkytuje ruským spoločnostiam žiadnu technologickú spoluprácu.

Ako a či sa vôbec tento „prvý ruský notebook“ podarí dostať do sériovej výroby, je teda ešte poriadne otázne. Treba však uznať, že spoločnosti Prombit, aj napriek všetkému, odhodlanie rozhodne nechýba.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP