Plusy

+ Obrazovka so 144 Hz obnovovacou frekvenciou
+ Kompatibilný s Windows 11
+ Čítačka odtlačkov prstov
+ Dlhá výdrž pri kancelárskej práci
+ Prekvapivo dobré reproduktory, tichá klávesnica
+ Možnosť pripojiť ďalší gaming monitor cez USB-C (aj 160 Hz oproti 60 Hz HDMI)
+ Podsvietenie Aura (možno vypnúť blikanie)
+ Hmotnosť okolo 2 kg

Mínusy

- Full HD rozlíšenie je na prácu trochu málo (možnosť priplatiť si za WQXGA)
- Pre hráčov malé šípky na klávesnici
- V tejto konfigurácii len 512 GB SSD
- Hlučnejšie ventilátory pri plnej záťaži
- Veľký nabíjací adaptér

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
8.0
Displej
8.5
8.1
Výkon
9.5
9.0
Operačný systém
8.5
8.6
Výdrž batérie
9.0
7.7
8.8
Hodnotenie redakcie
8.3
Užívateľské hodnotenie
17 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

ASUS dnes ponúka notebooky pre prakticky všetky skupiny zákazníkov. Bežných domácich používateľov zaujmú produkty z označením „Flip“, ktoré priamo konkurujú lenováckej Yoge a kombinujú plnohodnotnú hardvérovú klávesnicu a dotykový displej s režimom tabletu. Pre biznis použitie je tu Zenbook či Expertbook a na kreatívcov mieri napríkad 16-palcový Vivobook s OLED displejom.

Že sme na niektorú skupinu zabudli? Áno, samozrejme, sú tu ešte hráči požadujúci ultimátny výkon postačujúci na všetky najnovšie tituly, pre ktorých však desktopový počítač z najrôznejších dôvodov neprichádza do úvahy. Možno nemajú priestor na internáte, možno zas nehrávajú až tak veľa, alebo skrátka potrebujú aj notebook na prenášanie a dva počítače kupovať nechcú.

Pre tých má ASUS viacero riešení. „Budgetovú“ produktovú líniu zastrešuje TUF Gaming, tú vlajkovú zas ROG s niekoľkými vychytávkami navyše, ktoré ale podľa skúseností gamerov zahŕňajú aj lepšie prepracované chladenie. Tu si môžeš naozaj uletieť a z peňaženky za najvyššiu konfiguráciu pustiť aj viac ako 3 000 €.

„Rozumný“ herný notebook za slušné peniaze

Testovaná konfigurácia ROG Zephyrus M16 pozostávala z procesora Intel Core-i7 Tiger Lake  a miesto grafiky obsadila GeForce RTX 3060. V obchodoch sa toto všetko predáva za takmer 2 000 €. Vzhľadom na to, že za slušne vybavený ultrabook bez herných schopností dnes dávame tak 1 500 €, som s takouto cenou v poriadku.

  • Procesor Intel Core-i7 Tiger Lake
  • Nvidia GeForce RTX 3060 (6 GB)
  • SSD 512 GB
  • 16 GB RAM
  • 16-palcový antireflexný IPS displej s rozlíšením 1 920 x 1 200 b. (144 Hz)

Do nového Zephyrusu M16 môžeš dostať aj Intel Core-i9 alebo výkonnejšiu RTX 3070 s až 8 GB pamäte. RAM sa dá tiež konfigurovať až do 32 GB kapacity, záleží len na tvojich preferenciách a možnostiach. Zaujímavejšia je skôr otázka, či si priplatíš približne päť stoviek za displej s vyšším rozlíšením (2 560 x 1 600 bodov) a až 165 Hz obnovovacou frekvenciou.

Podľa mojich skúseností by mal jemnejší panel význam, ak plánuješ počítač používať viac na bežnú kancelársku prácu, kde sa hodí každý pixel kvôli množstvu otvorených okien. Na hry veľmi nie, keďže tu vyššie rozlíšenie len zbytočne zaťažuje celý hardvér a znižuje FPS.

Výkonnejšia konfigurácia ťa ale môže lákať aj z dôvodu, že ponúkne dvojnásobné úložisko. Testovaný kúsok mal „len“ 512 GB SSD, čo sa mi zdá v časoch, kedy každá nová hra veselo zaberá aj cez 100 GB, naozaj problematické. Samozrejme, M.2 SSD disk si zručnejší majitelia teoreticky ľahko vymenia, no už to bude chcieť povoľovať skrutky, reinštalovať Windows a riešiť, čo vlastne s tým starým.

Displej je prekvapením na všetkých frontoch

Práve na zobrazovací panel padne zrak ako prvý a dych ti vyrazí jedna „drobnosť“. FullHD mi na hry stačilo, 144 Hz už nie je žiadnou prevratnou novinkou – čo však ten antireflexný povrch? Výborne! ASUS prináša niečo, čo by na našich zariadeniach malo byť automatické, no výrobcovia, bohužiaľ, podliehajú módnym trendom a páčivejšiemu vzhľadu.

Na počítači sa tak skvele pracuje na priamom Slnku aj vo vnútri pod akýmkoľvek osvetlením. Maximálny jas je úctyhodne silný a bežne som v týchto sychravých dňoch používal skôr stredné hodnoty, viac nebolo treba. Priznávam ale, že z MacBooku Pro aj 2K monitora doma som už trochu rozmaznaný a pri práci s textom by sa mi vyššie rozlíšenie v rámci Windowsu predsa len hodilo. Dôležitou otázkou tak bude aj to, či a aký externý displej plánuješ k Zephyrusu pripájať.

V prípade potreby sa tak dá spraviť cez plnohodnotné HDMI v ľavej strane šasi alebo ktorýkoľvek z dvoch USB-C portov. Bežne dostupným USB-C – DisplayPort káblom dokonca do svojho herného monitora dostaneš aj 160 Hz (možno dokonca ešte viac), takže na externom displeji môžeš paradoxne hrať ešte plynulejšie, ako na tom zabudovanom v notebooku.

Plná konektorová výbava a kompromis v konštrukcii

USB-C teoreticky umožňuje počítač aj nabíjať, vhodné je to však skôr na cestách. V plnej záťaži totiž narazíš na limity štandardu USB-PD a budeš musieť siahnuť po klasickom nabíjacom adaptéri v balení, ktorý teda nepatrí práve k najkompaktnejším. Logicky, veď silnému hardvéru musí vedieť posielať až 240 W a to USB-C neutiahne.

Okrem toho v počítači nájdeš aj dve klasické USB-A, konektor na slúchadlá / mikrofón a plnohodnotný eternetový konektor. Vpravo je dokonca aj čítačka microSD kariet.

Z kvalitných a dostatočne revúcich 6 reproduktorov bez otravného rezonovania (z toho 2 sú výškové) je radosť prehrávať čokoľvek a tentokrát smerujú aj priamo na teba po bokoch klávesnice, takže zážitok s filmov nebude nijako tlmený, aj keď počítač hodíš na posteľ alebo položíš na vankúš. Telu po všetkých stranách ale dominujú mohutné výduchy, pretože nároky na chladenie sú naozaj extrémne.

Dvojica vetráčikov čerstvý vzduch nasáva odspodu a vyháňa ho po bokoch aj cez zadnú časť. Aj to je možno dôvod, prečo je povrch notebooku z jemne pogumovaného plastu príjemného na dotyk a odolného voči otlačkom či potu – akýkoľvek kov by sa nepochybne rozpálil tak, že by nebolo možné položiť ruky na opierky pod klávesnicou. O odolnosť sa však netreba báť, šasi by malo byť vystužené magnéziovo-hliníkovou zliatinou.

Klávesnica mohla na gamerov myslieť viac

Klávesnicu otvorené veko displeja prakticky nadvihne, takže písanie na stole je ešte o niečo pohodlnejšie. A aj tichšie. Nové Stealth Type tlačidlá vraj nevydávajú viac než 30 db a majú presný, no príjemne mäkký chod. Veľkosťou patria k štandardu, numerickú klávesnicu tu však nehľadaj ani napriek tomu, že ide o veľký 16-palcový stroj (hoci vraj v 15-palcovom tele).

Herné zariadenie by si ale nepochybne zaslúžilo väčšie „šípky“. Alebo žeby sme sa v hrách už pohybovali skôr kombináciou W, A, S, D? Horný rad tlačidiel, na rozdiel od počítačov pre bežných zákazníkov, tentokrát okrem funkčných kláves pre zmenu jasu či intenzity podsvietenia disponuje aj niekoľkými špeciálnymi pozíciami ovládajucimi špecifické funkcie.

Fn+F5 (s ikonou ventilátora) napríklad prepína medzi jednotlivými režimami Silent, Performance, Turbo a Manual. Tlačidlo Aura zas mení efekty podsvietenia a tlačidlo s logom ROG, otvára softvér Armoury Crate. Nachádza sa vedľa prakticky vytiahnutej regulácie hlasitosti a vypínača mikrofónu. Zdá sa totiž, že ASUS sa venoval aj čoraz populárnejším videohovorom, špeciálny mikrofón sa totiž snaží filtrovať šum a zvuk idúci odinakiaľ, ako presne spred monitora. Pokiaľ teda neaktivuješ všesmerový „konferenčný“ režim. Celkom slušný zvuk a HD kameru ocenia aj streameri.

Nekonečné možnosti prispôsobenia

Softvér Armoury Crate jasne ukazuje, ako je v rozličných režimoch rozložená dôležitosť medzi dostatočné chladenie, hluk, spotrebu energie a výkon CPU či grafiky. V manuálnom režime si dokonca môžeš nastaviť rýchlosť ventilátorov v závislosti od aktuálnej teploty a hrať sa dá aj s časovaním pamätí.

Páči sa mi ale tiež možnosť dočasne vypnúť tlačidlo Windows, ktoré môže pri divokých posunoch po klávesnici spôsobiť minimalizovanie niektorých hier, a to uprostred misií alebo online prestrelky predsa nechceš.

Fontech

Nadšencov neónov a RGB však zaujme aj sekcia Aura, ktorá ladí parádne podsvietenie klávesnice. Škoda, že na rozdiel od niektorých iných modelov, nie sú LED diódy aj v niektorých z 8 279 miniatúrnych otvorov v kryte displeja. Podsvietené sú teda len tlačidlá.

Farbu máš možnosť nastaviť na bielu, žltú, červenú či akúkoľvek inú, ktorá navyše môže svietiť staticky alebo blikať, pulzovať a robiť množstvo iných efektov, čo bude na odlíšenie pred kamošmi stačiť. Aura dokonca ponúka aj synchronizáciu s domácimi žiarovkami Philips Hue alebo ovládanie cez mobilnú aplikáciu.

Ultimátny výkon

Najdôležitejší je pri takomto stroji, samozrejme, výkon a správanie v plnej prevádzke. Počas kancelárskej práce (otvorený Chrome s asi desiatkou kariet a Word) sa ventilátory ani nespustia, práca je tak úplne tichá a teplo cítiť len na spodnej strane, ak si notebook položíš na kolená.

V plnej záťaži je to už s ich prejavom horšie a Zephyrus sa nijako nelíši od zvyšku herných notebookov. Supersilné komponenty v malom tele skrátka nejako chladiť treba. Údaje z Armoury Crate to potvrdzujú, v režime Performance nameraný „systémový hluk“ atakuje 50 db a v Turbo ich dokonca aj prekročí.

Roztočené chladenie tak môže vyrušovať aj osoby vedľa a možno budeš namiesto reproduktorov preferovať herné slúchadlá. Hluk sa však naozaj týka iba hier, prípadne zapisovania (inštalovania) veľkých súborov na kúriace SSD s rýchlym zápisom.

ROG Zephyrus M16

S mobilnou Nvidiou RTX 3060 si však v spomenutom Full HD zahráš zrejme všetky aktuálne tituly aj na Ultra detaily. Sám som mal príležitosť vyskúšať napríklad Forzu Horizon 5, ktorá atakovala 70 fps. Trochu staršie Far Cry 5 sa, v závislosti od hustoty vegetácie na mape, pohybovalo medzi 70-80 fps.

Ak budeš chcieť využiť 144 Hz zobrazovací panel, máš stále dosť priestoru uberať na nastaveniach a zvyšovať FPS. Alebo môžeš na tejto konfigurácii výhodami bleskovej odozvy rozbehať napríklad etalón v podobe CS-ka, ktoré vždy poteší akékoľvek ročníky hráčov aj nehráčov a lepší herný displej sa vždy hodí.

Samozrejme, počítač je dostatočne silný aj na editáciu videí alebo grafiku, no to sa možno (opäť to spomeniem) poobzeráš po strojoch s vyšším rozlíšením a 144 Hz pokojne oželieš, hoci aj tento panel podľa ASUSU ponúka 100 % farebný gamut DCI-P3, takže grafikom bude v tomto smere vyhovovať.

Zvládne aj školský deň a kancelársku záťaž

Pri hraní špičkových titulov asi každý pripojí nabíjací adaptér, na batériu si budeš užívať skôr filmy a prácu vo Windows. ASUS nameral 10 hodín prehrávania videí na jedno nabitie, v závislosti od záťaže a jasu môžeš určite počítať s aspoň 5-6 hodinami práce, nech už máš otvorené čokoľvek z normálnych programov.

Veľkú pochvalu si zaslúži rýchle nabíjanie, v praxi dobiješ asi 50 % kapacity už za 30 minút, do „stovky“ to priloženému adaptéru trvá hodinu a 20 minút.

V režime mimo domu oceníš aj stále rozumnú hmotnosť na úrovni dvoch kilogramov aj čítačku odtlačkov prstov integrovanú do vypínača, ktorá tvoje dáta ochráni pred kolegami alebo spolužiakmi.

Verdikt

Ťahákom tohto notebooku bude hlavne použitý hardvér, ktorý je pre hráčov najdôležitejší – silný procesor a najnovšia grafická karta od Nvidie. Nami testovaná konfigurácia zostáva rozumným kompromisom medzi dostatočným výkonom a stále prívetivou cenou.

Ťažké rozhodovanie však spôsobí o 500 eur drahší model, ktorý na hry vhodnejšie Full HD-čko nahrádza vyšším rozlíšením vhodnejším na každodenné pracovné povinnosti.

Tak či tak, ASUS všetko balí do mimoriadne praktického tela s veľkosťou o palec menšieho stroja. Pridaj si k tomu plnú konektorovú výbavu, čítačku odtlačkov, dobrú výdrž a na záver parádne extrovertné efekty podsvietenia Aura.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP