Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcov už dlhšiu dobu mätú záhadné rádiové kruhy, ktoré nachádzajú vo vesmíre a doteraz pre ne nemali poriadne vysvetlenie. Podľa najnovšej štúdie sa však môže jednať o prvú intergalaktickú supernovu, ktorú sme kedy objavili, informuje ScienceAlert.

Zvláštne rádiové kruhy

Zvláštne kruhy vysielajú do okolitého kozmu rádiový signál a vedci si teraz myslia, že sa v skutočnosti jedná o pozostatky supernovy hviezdy mimo galaxie. O existencii takýchto hviezd sa vie už dlhšiu dobu a často vznikajú pri zrážkach galaxií, kedy je množstvo hviezd vymrštených gravitačnou asistenciou do diaľky, mimo materskej galaxie.

Vedci objavili nápadne podobný kruh vyžarujúci rádiové signály neďaleko Veľkého Magellanovho mračna, ktorý dostal technický názov J0624–6948.

Fiilipovic a spol/MNRA

„Keď sme po prvý raz objavili tento perfektne okrúhly rádiový objekt, mysleli sme si, že sa jedná len o ďalší ORC (Zvláštny rádiový kruh). Po dodatočnom pozorovaní sme však zistili, že tento objekt je s najväčšou pravdepodobnosťou niečo iné,“ vysvetľuje astronóm Miroslav Filipovic z Univerzity západného Sydney v Austrálii.

Nie všetky sú supernovy

Aj keď sa zvláštne rádiové kruhy javia ako naozaj len ako kruhy, podľa vedcov ide zrejme o sférické objekty a viaceré z nich môžu byť pozostatky medzigalaktických supernov. Má to však háčik, pretože objekt J0624–6948 sa od ostatných ORCov líši. Azda najdôležitejším faktorom je, že nemá centrálnu galaxiu.

Spomínaný objekt je od zvláštnych kruhov navyše aj väčší a Filipovicov tím sa zaoberal niekoľkými možnými vysvetleniami, ako super-erupcia neďalekej hviezdy či oveľa väčšie štruktúry typu ORC, než sme doteraz videli.

Jedinečné a vzácne pozostatky supernovy, ktoré sú takmer perfektne okrúhle. Jasné bodky na snímke sú prevažne supermasívne čierne diery v pozadí, v iných galaxiách. Napravo sa nachádza neznámy objekt. Podľa vedcov sa môže nachádzať v našej galaxii a pohybovať sa vysokou rýchlosťou, pričom za sebou zanecháva chvost hmoty podobne, ako kométa. Zdroj: I. Heywood/SARAO

„Najpravdepodobnejším vysvetlením je, že sa jedná o pozostatky intergalaktickej supernovy vybuchnutej hviezdy, ktorá sídlila na okraji Veľkého Magellanovho mračna. Tá podstúpila supernovu typu, v rámci ktorého dôjde k výbuchu dvoch navzájom sa obiehajúcich hviezd,“ dodáva Filipovic.

Je pomerne mladá

Vek objektu je odhadovaný na maximálne 7 100 rokov, najmenej len 2 200, čo je na vesmírne pomery skutočne málo. A ak je teória tímu astronómov skutočne správna, pôjde o vôbec prvé identifikované zvyšky supernovy v medzigalaktickom priestore.

Úctyhodná je aj veľkosť objektu, keďže jej priemer dosahuje až 155 svetelných rokov. Na objekt sa ale ešte pozrú ďalšie zariadenia, ktoré vykonajú presnejšie pozorovania a môžu navyše nájsť viac podobných úkazov. Medzigalaktický priestor je napriek zdanlivej prázdnote plný zaujímavých javov, ktoré vedcov často a dlhú dobu mätú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú